Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:17
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Στο θέμα "Που πήγες πενταήμερη εκδρομή;" είχε γίνει μια νύξη από τη Raven πάνω στο ηθικό εκφυλισμό των παιδιών της τρέχουσας γενιάς των 13-18 και στην έλλιψη πειθαρχίας. Ακολούθησε ένας σύντομος διάλογος από Laplace και KitsoMitso et al πάνω στο θέμα.

Raven έγραψε:Όχι, τα παιδιά έχουν αλλάξει πολύ. Προσωπικά είμαι πολύ
ανοιχτόμυαλος άνθρωπος, αλλά δεν θυμάμαι ΚΑΝΕΝΑΝ και ΚΑΜΙΑ από τους
φίλους μου να μου λένε πράγματα στα 12 τους, όπως μου λένε τα σημερινά
12χρονα. Και αυτό το λέω επειδή έχω πολλές επαφές με παιδιά και νέους
διαφορετικών ηλικιών.

Όχι δεν μας θυμάμαι να κάνουμε σεξ στα 12.
Όχι δεν μας θυμάμαι να έχουμε κάνει drugs μέχρι τα 15 (και δεν μιλάω
για το τσιγαράκι, το χασις). Όχι δεν μας θυμάμαι να κυκλοφορούμε στην
πενταήμερη φορώντας μπλούζες που να λένε "σαν την που...α τίποτα!).
Όποιος θυμάται, ας σηκώσει το χεράκι του!

Είπαμε, να δείχνουμε
μια ανοχή στους έφηβους, επειδή είναι "επαναστάτες" εκ φύσεως, αλλά όχι
και να δέχομαι σαν γονιός το παιδί μου να βγαίνει μέρα παρά μέρα μέχρι
τις 3 το πρωί, να το έχει κάνει από τα 12 και στα 19 να κάνει όργια....
Η πειθαρχία πρέπει να υφίσταται! Μια χαρά παιδί βγήκα εγώ που έβγαινα
κάθε Σάββατο και τέλος! Ούτε καταπιεσμένο ούτε τίποτα!

kitsosmitsos έγραψε:Έχω την αίσθηση ότι τα ισοπεδώνετε κάπως τα πράγματα

Όπως και στην όποια ηλικία μας υπήρχαν παιδιά των άκρων, έτσι και τώρα

Και τότε ορισμένοι κάνανε κάποια πράγματα νωρίτερα, έτσι και τώρα

Δεν έχουν αλλάξει πάρα πολλά

kitsosmitsos έγραψε:Μήπως δε βγαίναμε σε κλαμπ κτλ από γυμνάσιο;

Σεξουαλικές πράξεις δεν ξεκινούσαν από τότε;

Στις 5ημερες και παλιότερα δεν γινόντουσαν έκτροπα;

Τι έχει αλλάξει δηλαδή δραματικά;

laplace έγραψε:
kitsosmitsos έγραψε:Μήπως δε βγαίναμε σε κλαμπ κτλ από γυμνάσιο;

Σεξουαλικές πράξεις δεν ξεκινούσαν από τότε;

Στις 5ημερες και παλιότερα δεν γινόντουσαν έκτροπα;

Τι έχει αλλάξει δηλαδή δραματικά;

δηλαδη εμεις οι υπολοιποι που βλεπουμε οτι εχουν αλλαξει ειμαστε σε αλλη χωρα? Smile

σεξουαλικες
πραξεις γινοντουσαν αλλα τουλαχιστον στην περιοχη μου που γνωριζω τι
γινοταν ηταν ελαχιστοι/ες αυτοι που ειχαν ολοκληρωμενες σχεσεις πριν
την 5μερη

σε κλαμπ δεν πηγαιναμε καθε ΣΚ γιατι διαβαζαμε.τουλαχιστον στην πολη μου δεν ηταν ετσι..αθηνα δεν ξερω τι γινοταν

εκτροπα ναι,φυσικα...χειροτερα απο σημερα..τσακωμοι σκληροι..

αλλα
οχι πχ παρτι .... σεξουαλικου περιεχομενου...οπως τα διαφορα βιντεακια
που ειχε βγαλει ο ευαγγελατος με τον τριανταφυλλοπουλο απο 5μερες (πχ
λυκειο αλιβεριου στην ροδο)
μην μου πεις οτι οταν πηγαιναμε εμεις 5μερη υπηρχε περιπτωση ο καθηγητης να παιρνει ματι μια τετοια ιστορια κ να χαζογελαει...

εχουν αλλαξει τα παντα..απο τον τροπο που μιλανε τα παιδια μεχρι τις προτεραιοτητες τους

skouliki έγραψε:κιτσο και εγω πιστευω οτι εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα
και κυριως η ανοχη των γονιων
τωρα αφηνουν πολυ πιο ελευθερα τα παιδια τους

και αυτο φαινεται σε πολλους αλλους τομεις
πχ τωρα το εγκλημα ειναι πιο αγριο

kitsosmitsos έγραψε:Έχω την αίσθηση ότι μάλλον εμείς δεν
καταλαβαίνουμε τα παιδιά γιατί έχουμε μεγαλώσει (χάσμα γενεών λέγεται
αυτό) παρά ότι έχουν αλλάξει δραματικά τα πράγματα

Ούτε τώρα πηδιούνται όλα τα παιδιά από μικρά ούτε κάθε βράδυ είναι σε όργια σεξουαλικά

Εμείς βγαίναμε κανονικά κάθε βδομάδα και όχι μόνο

Επαρχία μεγάλωσα και γω, όχι Αθήνα

Και
μην ξεχνάτε ότι και τότε που ήμασταν εμείς παιδιά οι μεγαλύτεροι
βλέπανε τον τρόπο που μιλάμε περίεργο, δεν τους άρεσαν τα μουσικά μας
ακούσματα, θεωρούσαν παιδιαρίσματα φάσεις όπως rave, metal κτλ και
πολλά πολλά άλλα Smile

Κάθε γενιά έχει τις δικές της "επαναστάσεις"

Κατά βάση όμως είναι πάνω-κάτω τα ίδια συμπτώματα της εφηβείας
(Μέχρι να τα μαζέψω όλα μου πήρε λίγη ώρα...)


Το ερώτημα μου είναι: είμαστε σίγουροι ότι έχουμε εντοπίσει τον ηθικό εκφυλισμό (με την έννοια της ηθικής να παρερμηνεύεται συχνά) στα σημεία που πρέπει; Ας μην ξεχνάμε ότι μετά τα 20, κάποιες στάσεις, μέσω της συσσωρευμένης εμπειρίας, μετατρέπονται σε αξίες για εμάς. Αυτές τις αξίες θεωρούμε αναγκαίο το να τις βλέπουμε γύρω μας, για να μην απογοητευτούμε.

Οι μεγαλύτεροι...

Γιατί να αντιμετωπίζουν οι μεγαλύτεροι τα παιδιά που κάνουν σεξ στην εφηβεία τους σαν "αλήτες", αδιαφορόντας όμως πλήρως για το αν αυτά τα παιδιά έχουν έναν πολύ πλουσιότερο συναισθηματικό κόσμο από αυτούς και αγαπούν πραγματικά τη σύντροφό τους, σε αντίθεση με αυτούς;
Ποιός είναι ο πραγματικός αλήτης; Ο πραγματικά ερωτευμένος 16χρονος ή ο 40χρονος που αντιμετωπίζει τις γυναίκες σαν κρέας γύρω απ' το μ**νι, ενώ παράλληλα βγάζει σπυριά στην ιδέα του ότι η η έφηβη κόρη του μπορεί να έχει ολοκληρώσει; Όταν όμως ο επίσης έφηβος αδερφός της αποκτά τη νοοτροπία του "όλες οι γυναίκες είναι π***άνες από αυτόν τον άνθρωπο, την οποία διατηρεί για όλη του τη ζωή, οι υπόλοιποι δεν πρόκειται να πουν το παραμικρό γι'΄αυτό.

Μόνο ελάχιστοι, κάποτε, ενδιαφέρονταν για τον ρομαντισμό και το γνήσιο, το πραγματικό συναίσθημα. Με τους σημερινούς ρομαντικούς να θεωρούνται "χαμένοι" και τον οποιοδήποτε βαδίζει με τη νοοτροπία "ο θάνατός σου, η ζωή μου", ισοπεδώνοντας κάθε ίχνος της πραγματικής ηθικής και καλοσύνης ως νικητή.

Το κάπνισμα... Αναμφίβολα μια ζημιογόνα όχι μόνο για την υγεία, αλλά και για τον χαρακτήρα του κάθε εφήβου συνήθεια. Για μένα είναι πολύ λυπηρό το να βλέπω έφηβα άτομα πλήρως εξαρτημένα, δηλαδή υποδουλωμένα, σε αυτό. Κι εγώ κάπνιζα για ένα διάστημα στην εφηβεία μου βέβαια, κάτι που το αντιμετωπίζω σαν ένα πολύ μεγάλο λάθος που έχω κάνει. Όμως ο μεγάλύτερος, ο ΡΗΧΟΣ θα δει το κάπνισμα σαν μια ακόμα "εφηβική αλητεία". Δεν πρόκειται να αναζητήσει τους λόγους για τους οποίους ο έφηβος κάπνισε, δεν είναι πάντα η δήθεν μαγκιά και η καγκουριά αυτοί. Δεν θα καθήσει δίπλα στο παιδί του για να συζητήσει, δεν θα αναρωτηθεί το γιατί το παιδί του στην τελική δεν του είπε από μόνο του το ότι τόσο καιρό κάπνιζε, ώστε να είχαν αντιμετωπίζει το πρόβλημα από την αρχή.

Γιατί δεν κατάφερε να κερδίσει την εμπιστοσύνη του;

Γιατί στις παρέες των παιδιών προσέχουν το αν αυτά έχουν φίλους που πίνουν και ξενυχτούν τα Σαββατοκύριακα (οι "αλήτες" που λέγαμε παραπάνω), ενώ αδιαφορούν παντελώς για το ότι αυτά τα παιδιά είναι καλλιεργημένα, πραγματικά μορφωμένα και προσηλωμένα σε πραγματικές αξίες και υψηλούς στόχους. Και αυτό θα φανεί αν και μόνο αν προσπαθήσουν να γνωρίσουν τους φίλους των παιδιών και κάνουν 1-2-3 συζητήσεις μαζί τους για να δουν αν έχουν όλα τα παραπάνω ή αν είναι απλά κάγκουρες.

Από την άλλη οι "καλοί μαθητές από πλούσιες και με όνομα οικογένειες" αποκτούν αυτόματα και τον χαρακτηρισμό του "καλού και ηθικού (με βάση τον σύγχρονο, σάπιο ορισμό της ηθικής) παιδιού", αρκούμενοι στη βλακεία που τους δέρνει και τους ωθεί στο να διαιωνίζουν στερεότυπα. Τον αξίζουν; Εγώ πάλι γιατί έχω διαπιστώσει ότι πολλά από αυτά τα παιδιά έχουν σαν ηθικές αρχές τους την εκμετάλλευση, τη μοχθηρία και τη μιζέρια; Να βγάζουν γενικούς 19.8 απλά και μόνο για να επιδεικνύουν οι γονείς τις μαθητικές επιδόσεις τους στη γειτονιά, χωρίς κανείς να τους έχει μιλήσει ποτέ για την πραγματική αξία της μάθησης σαν απόκτηση γνώσεων. Γιατί στην πρώτη ευκαιρία βγάζουν ένα έντεχνα κρυμμένο ανήμερο θηρίο, έτοιμο να στάξει μιζέρια και να τους μετατρέψει σε κακόβουλους κάγκουρες; Αν κάποιοι νομίζουν ότι αυτά τα παιδιά θα γίνουν επιστήμονες ή μεγαλοι επιχειρηματίες και βιομήχανοι, είναι βαθιά νυχτωμένοι.

Ο μόνος σίγουρα μελλοντικά επιτυχημένος έφηβος, είναι αυτός που κάποιος, ο οποίος φρόντισε με πολύ κόπο να ξεπεράσει τη πεζότητά του και να κερδίζει την εμπιστοσύνη του παιδιού, κάθησε δίπλα του, το κοίταξε στα μάτια και του μίλησε για τη χαρά της δημιουργίας, την ψυχική και πνευματική ικανοποίηση της απόκτησης γνώσεων και εμπειριών και φρόντισε να εντοπίσει τις κλίσεις του προς κάποια επιστήμη, καλή ή χειρωνακτική τέχνη ή άθλημα και να τον βοηθήσει στην καλλιέργειά τους. Αυτός που συμμερίστηκε μαζί με το παιδί του την αδιαφορία του προς τα Θρησκευτικά, για παράδειγμα, και τόνισε το έμφυτο ενδιαφέρον του παιδιού του προς τη γλυπτική, το ποδόσφαιρο, τα μαθηματικά, τη γλωσσολογία ή αλλού.

Η πειθαρχία...
Με ποιά έννοια; Της δημιουργίας ενός παιδιού-πειθήνιου οργάνου που προβατίζει; Αυτό είναι το ιδανικό θύμα του καπνίσματος και των ναρκωτικών, καθώς σίγουρα θα παρασυρθεί από της προτυποποίηση και τον μιμητισμό. Ο Gauss, ένας από τους μεγαλύτερους μαθηματικούς των αιώνων, θα κατηγορηθεί ως απείθαρχος επειδή δεν πειθάρχησε στον πατέρα του που τον ήθελε χτίστη καθώς δεν μπορούσε να αναγνωρίσει το μεγαλείο της μάθησης; Η πειθαρχία είναι μεγάλος εχθρός της δημιουργικότητας, οπότε μάλλον πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τις δικές μας αξίες.

Αν θέλουμε πραγματικά καλά παιδιά, με την έννοια της αυθεντικής καλοσύνης, θα πρέπει πρώτα απ' όλα να αναστρέψουμε τον δικό μας συναισθηματικό εκφυλισμό και να επαναπροσδιορίσουμε τις δικές μας αξίες.

rachel
rachel
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 297
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 17/07/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 12:43
Ναι raven δεν εχεις αδικο σε αυτο ομως πρεπει να αντιστεκεσαι,το να στεκομαστε παθητικοι και να λεμε ετσι εινα ιτα πραγματα τοτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε κιολας..μπορουν να αλλαξουν αν το θελησουμε..δυσκολα μπορει να ειναι δεν αντιλεγω αλλα οχι αδυνατον..
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 12:53
Αυτό που λες απαιτεί όρεξη για μόρφωση, θέληση, να ψάχνεσαι, να μην σου αρέσει το εύκολο και ότι σου πασάρουν κτλ κτλ.

Προσωπικά δεν ξέρω και πολλούς τέτοιους! rolling
rachel
rachel
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 297
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 17/07/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 13:11
Ναι οκ..δικιο εχεις..προσπαθω να κρατησω την αισιοδοξια μου.. Smile
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 13:13
rachel έγραψε:Ναι οκ..δικιο εχεις..προσπαθω να κρατησω την αισιοδοξια μου.. Smile

Και καλά κάνεις! Το θέμα είναι να κοιτάμε πως να διορθώνουμε και να καλυτερεύουμε κάθε μέρα εμάς τους ίδους... Από εκεί και πέρα, ας κάνουν οι υπόλοιποι ότι γουστάρουν! Μόνο να μην τραβάμε κάτι εμείς... icecream
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 14:21
laplace έγραψε:
Alchemist έγραψε:Ειμαστε αυτοι που η παιδειας μας, η κουλτουρα και η καλλιεργειας μας, μας επιτρεπουν να ειμαστε.
ετσι ακριβως
οταν οι γονεις κανουν τα στραβα ματια στις παρασπονδίες του παιδιου για να καλυψουν τις δικες τους ανηθικοτητες,επομενο ειναι η απλη παρασπονδια να γινει στο μελλον κατι πιο σημαντικο,μετα κατι εκφυλιστικό κ στο τελος γιατι οχι ακομα κ εγκλημα

δεν ειναι απλα 'κακο χιουμορ'

πρεπει να αναλογιστουμε γιατι εφτασε το παιδι/ο νεος να κανει αυτο το χιουμορ

μηπως επειδη εχουν εκπεσει ολες οι αξιες μας?μηπως επειδη βλεπουμε την γυναικα σαν ενα ΖΩΟ που κτηνοβατουμε πανω του?μηπως επειδη η γυναικα το ξερει αυτο υποσυνειδητα κ προσπαθει να το περασει σαν 'κατακτηση' της?

γιατι κατι τοσο ομορφο οπως ο ερωτας να το ξεφτιλιζουμε?ειναι βαθυτερα τα αιτια,δεν ειναι απλα 'κακο χιουμορ' κ ξεμπερδευουμε ..

γιαυτο δεν βλεπουμε σε κανενα προβλημα το δασος αλλα το δεντρο..γιατι θελει κοπο να ανακαλυψεις την αιτια του προβληματος

Τίποτε αισιόδοξο υπάρχει;

Τίποτε καλό έχει η εποχή μας;

Απορία μου γεννάται
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 14:23
kitsosmitsos έγραψε:
Τίποτε αισιόδοξο υπάρχει;

Τίποτε καλό έχει η εποχή μας;

Απορία μου γεννάται

στο θεμα των ανθρωπινων αξιων,κοινωνικων συνθηκων κλπ νομιζω πως οχι..ολα εχουν παρει την κατιουσα..
στο θεμα της επιστημης/τεχνολογιας κ την εξελιξη της εχουμε ακετα ενθαρρυντικά νεα κ πρόοδο
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 14:30
laplace έγραψε:
kitsosmitsos έγραψε:
Τίποτε αισιόδοξο υπάρχει;

Τίποτε καλό έχει η εποχή μας;

Απορία μου γεννάται

στο θεμα των ανθρωπινων αξιων,κοινωνικων συνθηκων κλπ νομιζω πως οχι..ολα εχουν παρει την κατιουσα..
στο θεμα της επιστημης/τεχνολογιας κ την εξελιξη της εχουμε ακετα ενθαρρυντικά νεα κ πρόοδο

αν και συμφωνω με τον λαπλας πιστευω οτι υπαρχουν νεοι σαινια και με καλες αρχες
απλα τεινουμε να βλεπουμε και να ακουμε παντα το κακο
γιατι κανεις δεν λεει μπραβο αμα δει κατι καλο ..μαλλον απο ζηλεια ή απο αδιαφορια
rachel
rachel
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 297
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 17/07/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 14:49
Συμφωνω με τον λαπλας οτι η πλειοψηφια δεν κατεχεται απο αρχες ομως δεν δεχομαι πως αυτο ειναι σε απολυτο βαθμο..Οπως ειπε και το σκουληκι υπαρχουν νεοι ανθρωποι που διαθετουν αρχες και γενικοτερα που κανουν κατι καλο και δεν ακουνε επιβραβευση ,μαθαμε και ισως οχι αδικα να επικεντρωνομαστε μονο στο αρνητικο και το καλο να το προσπερναμε..τιποτα δεν ειναι αυτονοητο και δεδομενο..ολα χρειαζονται την επιβραβευση τους και το αντιθετο..
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 14:54
skouliki έγραψε:
laplace έγραψε:
kitsosmitsos έγραψε:
Τίποτε αισιόδοξο υπάρχει;

Τίποτε καλό έχει η εποχή μας;

Απορία μου γεννάται

στο θεμα των ανθρωπινων αξιων,κοινωνικων συνθηκων κλπ νομιζω πως οχι..ολα εχουν παρει την κατιουσα..
στο θεμα της επιστημης/τεχνολογιας κ την εξελιξη της εχουμε ακετα ενθαρρυντικά νεα κ πρόοδο

αν και συμφωνω με τον λαπλας πιστευω οτι υπαρχουν νεοι σαινια και με καλες αρχες
απλα τεινουμε να βλεπουμε και να ακουμε παντα το κακο
γιατι κανεις δεν λεει μπραβο αμα δει κατι καλο ..μαλλον απο ζηλεια ή απο αδιαφορια

Μάλλον εκεί είναι το θέμα, λοιπόν

Ότι βλέπει ο καθένας επιλεκτικά ό,τι θέλει να δει και κυρίως το κακό
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 14:57
Τωρα πως φτασαμε απο δυο βλαμμενα που φορανε ηλιθιες μπλουζες να λεμε οτι η κοινωνια πηρε την κατιουσα δεν καταλαβα..... καμια φορα ειδικα εδω στην δουλεια(γιατι τους φιλους τους διαλεγεις!!) ακουω μεγαλους ανθρωπους να λενε ηλιθια σοκιν ανεκδοτα του στυλ...ο Γιορικας την ειχε πιο μεγαλη.... και να ξεραινονται στα γελια...!!!!! αρα καταληγουμε οτι υπαρχει κοσμος σε ολες τις ηλικιες με κουλτουρα παντου(και στο χιουμορ)και ανθρωποι τελειως ακαλλιεργητοι!!!!!!!!! ετσι απλα!
rachel
rachel
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 297
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 17/07/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 14:59
συμφωνω..δεν εχει να κανει με την ηλικια..εχω συναντησει ανθρωπους τριαντα και σαραντα και να φερονται με τετοια ανωριμοτητα σε γεγονοτα που θα επρεπε να εχουν μια στοιχειωδη εστω ευαισθησια που πραγματικα πλεον το θεμα της ηλικιας δεν το εχω στο μυαλο μου ..
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

20/7/2009, 15:44
για την σωστη και ομαλη ροη του θεματος
τα ποστ που αφορουν οχι το θεμα καθεαυτο
αλλα επι προσωπικου θα περασουν στον καδο
ioannis
ioannis
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 139
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 22/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

28/7/2009, 00:44
η καθε γενια εχει τα στραβα και τα καλά της, ας προσπαθει ο καθενας μας ειτε ειναι γονεας ειτε ειναι παιδι να κρατηθει απο τα θετικα στοιχεια της εποχης.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

28/7/2009, 01:02
Σε σεξουαλικό όργιο κατέληξε πριν από μερικές μέρες ένα «πιτζάμα πάρτι» ανηλίκων στην Πενσιλβάνια. Η Άντζελα Χάνικατ και η Λιν Λονγκ δεν δίστασαν να επωφεληθούν σεξουαλικά από την προγραμματισμένη διανυκτέρευση έξι εφήβων στο σπίτι της Λιν Λονγκ.
Σύμφωνα με τις αστυνομικές αναφορές, η Χάνικατ, μητέρα δυο παιδιών, κατηγορείται ότι έκανε σεξ σε έναν 14χρονο ενώ προέβη και σε σεξουαλικές πράξεις με έναν 15χρονο. Κατηγορείται ακόμα ότι φίλησε κάποια αγόρια, στάθηκε γυμνόστηθη μπροστά τους και κλείστηκε στο ντουζ μαζί τους.

vendeta
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

28/7/2009, 11:03
nocomment Αν βλέπουν και τέτοια παραδείγματα τα παιδάκια και οι έφηβοι, πως να μην γίνονται αλλοπρόσαλα... Λογικό επόμενο είναι! pouf
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

28/7/2009, 11:21
ε οκ μια ηλιθια και ανεγκεφαλη μανα
μεσα σε αλλες που ευτυχως ειναι μανες !
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

5/8/2009, 01:37
Ολο ένα και περισσότεροι έφηβοι συνηθίζουν να ανταλλάσσουν φωτογραφίες του εαυτού τους με άσεμνο περιεχόμενο μέσω των κινητών τηλεφώνων, με αποτέλεσμα να εκτίθενται ανεπανόρθωτα και να γίνονται συχνά αντικείμενο κάθε λογής εκφοβισμών και εκβιασμών από κακοήθεις, προειδοποιεί το Κέντρο κατά της Παιδικής Εκμετάλλευσης και Ηλεκτρονικής Προστασίας (CEOP) της Βρετανίας.
Αυτή η πρακτική που κερδίζει συνεχώς έδαφος και είναι γνωστή ως........... "sexting", λειτουργεί ως πηγή άντλησης εικόνων από ιστοσελίδες που χρησιμοποιούν οι παιδεραστές, χωρίς να το γνωρίζουν οι αποστολείς, τονίζει το Κέντρο.
"Δεχόμαστε έναν ολοένα και μεγαλύτερο αριθμό καταγγελιών από το κοινό, τόσο από παιδιά όσο και από γονείς, οι οποίοι ανησυχούν για τις επιπτώσεις αυτής της συμπεριφοράς", τονίζει η Ελεν Πεν, επικεφαλοής του τμήματος εκπαίδευσης του CEOP.
"Διαπιστώνουμε ότι ολοένα και περισσότερα παιδιά παράγουν εικόνες του εαυτού τους με σεξουαλικό περιεχόμενο και στη συνέχεια βλέπουμε αυτή τη φυσιολογική τάση του παιδιού για σεξουαλική διερεύνηση να μετατρέπεται σε κοινό κτήμα", προσθέτει.
Μία έρευνα που πραγματοποιήθηκε στη Βρετανία μεταξύ 2.000 εφήβων, έδειξε ότι περισσότερο από το ένα τρίτο ατόμων ηλικίας 11 - 18 ετών έλαβαν ένα κείμενο σεξουαλικού περιεχομένου μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ενώ 70% των ατόμων αυτών γνώριζαν ποιός ήταν ο αποστολέας.
Η Ελεν Πεν υπογραμμίζει ότι η ραγδαία τεχνολογική εξέλιξη των κινητών τηλεφώνων, όπως το bluetooth και η δυνατότητα να στέλνει κανείς μία εικόνα ή ένα βίντεο με το πάτημα ενός κουμπιού, κάνει αυτή τη "μόδα" να εξαπλώνεται ραγδαία με απρόβλεπτες συνέπειες.
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

5/8/2009, 09:54
Όταν έχουμε θεοποιήσει τους/τις πορνοστάρ, επόμενο είναι.
Btw, 2 γνωστές μου την έπαθαν έτσι. Τις τραβούσε κάποιος video καθώς φασώνονταν μεταξύ τους και το έδειξε σε όσους κοινούς γνωστούς είχαν. Έχουν γίνει και αρκετά ακόμα τέτοια περιστατικά, όμως οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα να δείξουν τα κατρθώματά τους, άσχετα με το αν αυτό δεν το θέλει ο/η σύντροφος (εκείνης της ώρας).
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

5/8/2009, 09:57
Έχουμε ξεφύγει τελείως έτσι; Είναι από αυτά τα "παιδικά" που λέγαμε και που δεν παρεκτρέπονται πέραν του κανονικού οι έφηβοι και οι νέοι...

Προσωπικά δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να θέλω να φασώνομαι με κάποιον και να με βλέπουν όλοι, πόσο μάλλον να με τραβούν και βίντεο!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

5/8/2009, 14:06
irthe_h_pitsa έγραψε:Όταν έχουμε θεοποιήσει τους/τις πορνοστάρ, επόμενο είναι.
Btw, 2 γνωστές μου την έπαθαν έτσι. Τις τραβούσε κάποιος video καθώς φασώνονταν μεταξύ τους και το έδειξε σε όσους κοινούς γνωστούς είχαν. Έχουν γίνει και αρκετά ακόμα τέτοια περιστατικά, όμως οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα να δείξουν τα κατρθώματά τους, άσχετα με το αν αυτό δεν το θέλει ο/η σύντροφος (εκείνης της ώρας).

καλα,ειμαστε για κλωτσιες..
διαβαζω σε κατι φυλλαδες οτι η μεγαλυτερη πορνοσταρ στον κοσμο ειναι ελεεινιδα..
κ ειναι μια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ εμφανισιακα γυναικα,που πραγματικα δεν ειναι η μεγαλυτερη,απλα η πιο ..... που δεν σιχαινεται...
σωστο κ αυτο με τα βιντεο...ε μετα ομως μην κλαιγονται αυτες οτι δεν βρισκουν αντρα...τι να την κανω μετα ρε φιλε?δεν βρισκω μια ρωσσιδα που θα ειναι κ 100 φορες ομορφοτερη?
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

26/10/2009, 12:55
Αυξάνεται επικίνδυνα η συμμετοχή κοριτσιών σε συμμορίες
Για να γίνουν μέλη, πρέπει να περάσουν από σεξουαλική επαφή

Ανησυχητικές διαστάσει παίρνουν στις ΗΠΑ, οι συμμορίες ανηλίκων που διαπράττουν εγκλήματα του κοινού ποινικού δικαίου. Ο νόμος της σιωπής όμως φαίνεται πως επιβάλλει σεξουαλικά όργια, για κορίτσια 14-15 ετών που θέλουν να γίνουν μέλη. Σκοπός είναι να αυξήσουν το γόητρό τους, έναντι άλλων μελών, και η...σεξουαλική δοκιμασία είναι μονόδρομος!

http://troktiko.blogspot.com/2009/10/blog-post_9424.html
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

26/10/2009, 12:57
Πάλι λανσάρει καινούργια μόδα το Αμέρικα; Ε σε 2-3 χρονάκια θα τα δούμε και εδώ. Προς το παρόν περνούν από σεξουαλικά τεστ για να γίνουν πιο δημοφιλείς, αργότερα θα είναι για να μπαίνουν σε συμμορίες.

Ερώτηση: Θυμίστε μου έναν καλό λόγο για να κάνουμε παιδιά;
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

27/10/2009, 03:30
Raven έγραψε:Ερώτηση: Θυμίστε μου έναν καλό λόγο για να κάνουμε παιδιά;
Για να μάθουμε να στεκόμαστε τίμια απέναντί τους και για να ελπίζουμε ότι ίσως αυτά, εφόσον κάνουμε κι εμείς στροφή 180 μοιρών σε μερικά πράγματα, θα διορθώσουν τα δικά μας κακώς κείμενα.

Για όποιον φέρει σαν αντιπαράδειγμα την είδηση του Laplace, να του θυμίσω ότι τα παιδιά δε γεννιούνται για να μπαίνουν σε συμμορίες και να κάνουν έτσι όνομα, απλά βλέπουν τα "κατορθώματα" κάτι καριόληδων που τυχαίνει να είναι 20/30/40+ χρόνια μεγαλύτεροί τους,
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

27/10/2009, 08:55
Raven έγραψε:Πάλι λανσάρει καινούργια μόδα το Αμέρικα; Ε σε 2-3 χρονάκια θα τα δούμε και εδώ. Προς το παρόν περνούν από σεξουαλικά τεστ για να γίνουν πιο δημοφιλείς, αργότερα θα είναι για να μπαίνουν σε συμμορίες.

Ερώτηση: Θυμίστε μου έναν καλό λόγο για να κάνουμε παιδιά;


γιατι πρωτα απο ολα ειναι ε π ι λ ο γ η μας! γιατι ενα παιδι σου αλλαζει ετσι την ζωη που με τιποτα δεν θα την γυριζες πισω! γιατι ενα παιδι ειναι ενα πλασμα που θα ερθει μεσα στην ψυχη σου και θα την ομορφυνει ΟΣΟ καμια αλλη σχεση! γιατι ενα παιδι ειναι η φυσικη συνεχεια της ζωης! γιατι προς Θεου δεν σταματαμε να κανουμε παιδια επειδη καποιοι γινονται δολοφονοι! και εν πασει περιπτωση ακομα και οι δολοφονοι εχουν γονεις που τις περισσοτερες φορες φταινε για την καταληξη των παιδιων τους!
και τελος γιατι τα παιδια ΟΝΤΩΣ ειναι ΕΥΤΥΧΙΑ! φτανει να τα εχεις κανει με καποιον που αγαπας και επειδη το ηθελες και το επελεξες! Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 379275
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

27/10/2009, 09:39
Τα παιδιά είναι σίγουρα ευτυχία και χαρά, αλλά προσωπικά σκέφτομαι το άγχος που θα μου δημιουργείται. Σκέφτομαι όλα αυτά που ακούω και που βλέπω καθημερινά και μου σηκώνεται η τρίχα. Κλισέ, αλλά ειλικρινά, είναι κόσμος αυτός για να φέρεις παιδιά;

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι την εφηβεία, φρικάρω! Και οκ, όσες αρχές και να έχεις δώσει σε ένα παιδί, μπορεί το οτιδήποτε να πάει στραβά, ή να ακολουθήσει τα βήματα μιας κακής παρέας π.χ. Που ξέρουμε πολύ καλά πόσο επηρεάζουν...

Και φυσικά δεν θέλω να γίνω από αυτές τις υπερπροστατευτικές μαμάδες που δεν αφήνουν τα παιδιά να κουνήσουν ρούπι ή που τα πνίγουν με χιλιάδες υποχρεώσεις προκειμένου να είναι συνεχώς απασχολημένα με κάτι. Ειλικρινά δεν ξέρω καν αν υπάρχει πλέον αυτό που λέμε "παιδική ηλικία". Έχουν ισοπεδωθεί όλα, μα όλα.

Δεν θέλω να κάνω παιδιά "μαμάκιες". Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Από την άλλη, που ακριβώς βρίσκεται η χρυσή τομή; Γτ οκ, άλλο το παιδί σου να κάνει ένα τσιγάρο στην εφηβεία και άλλο το να επιδίδεται σε ξεφτιλίκια, όργια και όλα τα συναφή. Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. - Σελίδα 5 108896
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης