Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:17
Στο θέμα "Που πήγες πενταήμερη εκδρομή;" είχε γίνει μια νύξη από τη Raven πάνω στο ηθικό εκφυλισμό των παιδιών της τρέχουσας γενιάς των 13-18 και στην έλλιψη πειθαρχίας. Ακολούθησε ένας σύντομος διάλογος από Laplace και KitsoMitso et al πάνω στο θέμα.

Raven έγραψε:Όχι, τα παιδιά έχουν αλλάξει πολύ. Προσωπικά είμαι πολύ
ανοιχτόμυαλος άνθρωπος, αλλά δεν θυμάμαι ΚΑΝΕΝΑΝ και ΚΑΜΙΑ από τους
φίλους μου να μου λένε πράγματα στα 12 τους, όπως μου λένε τα σημερινά
12χρονα. Και αυτό το λέω επειδή έχω πολλές επαφές με παιδιά και νέους
διαφορετικών ηλικιών.

Όχι δεν μας θυμάμαι να κάνουμε σεξ στα 12.
Όχι δεν μας θυμάμαι να έχουμε κάνει drugs μέχρι τα 15 (και δεν μιλάω
για το τσιγαράκι, το χασις). Όχι δεν μας θυμάμαι να κυκλοφορούμε στην
πενταήμερη φορώντας μπλούζες που να λένε "σαν την που...α τίποτα!).
Όποιος θυμάται, ας σηκώσει το χεράκι του!

Είπαμε, να δείχνουμε
μια ανοχή στους έφηβους, επειδή είναι "επαναστάτες" εκ φύσεως, αλλά όχι
και να δέχομαι σαν γονιός το παιδί μου να βγαίνει μέρα παρά μέρα μέχρι
τις 3 το πρωί, να το έχει κάνει από τα 12 και στα 19 να κάνει όργια....
Η πειθαρχία πρέπει να υφίσταται! Μια χαρά παιδί βγήκα εγώ που έβγαινα
κάθε Σάββατο και τέλος! Ούτε καταπιεσμένο ούτε τίποτα!

kitsosmitsos έγραψε:Έχω την αίσθηση ότι τα ισοπεδώνετε κάπως τα πράγματα

Όπως και στην όποια ηλικία μας υπήρχαν παιδιά των άκρων, έτσι και τώρα

Και τότε ορισμένοι κάνανε κάποια πράγματα νωρίτερα, έτσι και τώρα

Δεν έχουν αλλάξει πάρα πολλά

kitsosmitsos έγραψε:Μήπως δε βγαίναμε σε κλαμπ κτλ από γυμνάσιο;

Σεξουαλικές πράξεις δεν ξεκινούσαν από τότε;

Στις 5ημερες και παλιότερα δεν γινόντουσαν έκτροπα;

Τι έχει αλλάξει δηλαδή δραματικά;

laplace έγραψε:
kitsosmitsos έγραψε:Μήπως δε βγαίναμε σε κλαμπ κτλ από γυμνάσιο;

Σεξουαλικές πράξεις δεν ξεκινούσαν από τότε;

Στις 5ημερες και παλιότερα δεν γινόντουσαν έκτροπα;

Τι έχει αλλάξει δηλαδή δραματικά;

δηλαδη εμεις οι υπολοιποι που βλεπουμε οτι εχουν αλλαξει ειμαστε σε αλλη χωρα? Smile

σεξουαλικες
πραξεις γινοντουσαν αλλα τουλαχιστον στην περιοχη μου που γνωριζω τι
γινοταν ηταν ελαχιστοι/ες αυτοι που ειχαν ολοκληρωμενες σχεσεις πριν
την 5μερη

σε κλαμπ δεν πηγαιναμε καθε ΣΚ γιατι διαβαζαμε.τουλαχιστον στην πολη μου δεν ηταν ετσι..αθηνα δεν ξερω τι γινοταν

εκτροπα ναι,φυσικα...χειροτερα απο σημερα..τσακωμοι σκληροι..

αλλα
οχι πχ παρτι .... σεξουαλικου περιεχομενου...οπως τα διαφορα βιντεακια
που ειχε βγαλει ο ευαγγελατος με τον τριανταφυλλοπουλο απο 5μερες (πχ
λυκειο αλιβεριου στην ροδο)
μην μου πεις οτι οταν πηγαιναμε εμεις 5μερη υπηρχε περιπτωση ο καθηγητης να παιρνει ματι μια τετοια ιστορια κ να χαζογελαει...

εχουν αλλαξει τα παντα..απο τον τροπο που μιλανε τα παιδια μεχρι τις προτεραιοτητες τους

skouliki έγραψε:κιτσο και εγω πιστευω οτι εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα
και κυριως η ανοχη των γονιων
τωρα αφηνουν πολυ πιο ελευθερα τα παιδια τους

και αυτο φαινεται σε πολλους αλλους τομεις
πχ τωρα το εγκλημα ειναι πιο αγριο

kitsosmitsos έγραψε:Έχω την αίσθηση ότι μάλλον εμείς δεν
καταλαβαίνουμε τα παιδιά γιατί έχουμε μεγαλώσει (χάσμα γενεών λέγεται
αυτό) παρά ότι έχουν αλλάξει δραματικά τα πράγματα

Ούτε τώρα πηδιούνται όλα τα παιδιά από μικρά ούτε κάθε βράδυ είναι σε όργια σεξουαλικά

Εμείς βγαίναμε κανονικά κάθε βδομάδα και όχι μόνο

Επαρχία μεγάλωσα και γω, όχι Αθήνα

Και
μην ξεχνάτε ότι και τότε που ήμασταν εμείς παιδιά οι μεγαλύτεροι
βλέπανε τον τρόπο που μιλάμε περίεργο, δεν τους άρεσαν τα μουσικά μας
ακούσματα, θεωρούσαν παιδιαρίσματα φάσεις όπως rave, metal κτλ και
πολλά πολλά άλλα Smile

Κάθε γενιά έχει τις δικές της "επαναστάσεις"

Κατά βάση όμως είναι πάνω-κάτω τα ίδια συμπτώματα της εφηβείας
(Μέχρι να τα μαζέψω όλα μου πήρε λίγη ώρα...)


Το ερώτημα μου είναι: είμαστε σίγουροι ότι έχουμε εντοπίσει τον ηθικό εκφυλισμό (με την έννοια της ηθικής να παρερμηνεύεται συχνά) στα σημεία που πρέπει; Ας μην ξεχνάμε ότι μετά τα 20, κάποιες στάσεις, μέσω της συσσωρευμένης εμπειρίας, μετατρέπονται σε αξίες για εμάς. Αυτές τις αξίες θεωρούμε αναγκαίο το να τις βλέπουμε γύρω μας, για να μην απογοητευτούμε.

Οι μεγαλύτεροι...

Γιατί να αντιμετωπίζουν οι μεγαλύτεροι τα παιδιά που κάνουν σεξ στην εφηβεία τους σαν "αλήτες", αδιαφορόντας όμως πλήρως για το αν αυτά τα παιδιά έχουν έναν πολύ πλουσιότερο συναισθηματικό κόσμο από αυτούς και αγαπούν πραγματικά τη σύντροφό τους, σε αντίθεση με αυτούς;
Ποιός είναι ο πραγματικός αλήτης; Ο πραγματικά ερωτευμένος 16χρονος ή ο 40χρονος που αντιμετωπίζει τις γυναίκες σαν κρέας γύρω απ' το μ**νι, ενώ παράλληλα βγάζει σπυριά στην ιδέα του ότι η η έφηβη κόρη του μπορεί να έχει ολοκληρώσει; Όταν όμως ο επίσης έφηβος αδερφός της αποκτά τη νοοτροπία του "όλες οι γυναίκες είναι π***άνες από αυτόν τον άνθρωπο, την οποία διατηρεί για όλη του τη ζωή, οι υπόλοιποι δεν πρόκειται να πουν το παραμικρό γι'΄αυτό.

Μόνο ελάχιστοι, κάποτε, ενδιαφέρονταν για τον ρομαντισμό και το γνήσιο, το πραγματικό συναίσθημα. Με τους σημερινούς ρομαντικούς να θεωρούνται "χαμένοι" και τον οποιοδήποτε βαδίζει με τη νοοτροπία "ο θάνατός σου, η ζωή μου", ισοπεδώνοντας κάθε ίχνος της πραγματικής ηθικής και καλοσύνης ως νικητή.

Το κάπνισμα... Αναμφίβολα μια ζημιογόνα όχι μόνο για την υγεία, αλλά και για τον χαρακτήρα του κάθε εφήβου συνήθεια. Για μένα είναι πολύ λυπηρό το να βλέπω έφηβα άτομα πλήρως εξαρτημένα, δηλαδή υποδουλωμένα, σε αυτό. Κι εγώ κάπνιζα για ένα διάστημα στην εφηβεία μου βέβαια, κάτι που το αντιμετωπίζω σαν ένα πολύ μεγάλο λάθος που έχω κάνει. Όμως ο μεγάλύτερος, ο ΡΗΧΟΣ θα δει το κάπνισμα σαν μια ακόμα "εφηβική αλητεία". Δεν πρόκειται να αναζητήσει τους λόγους για τους οποίους ο έφηβος κάπνισε, δεν είναι πάντα η δήθεν μαγκιά και η καγκουριά αυτοί. Δεν θα καθήσει δίπλα στο παιδί του για να συζητήσει, δεν θα αναρωτηθεί το γιατί το παιδί του στην τελική δεν του είπε από μόνο του το ότι τόσο καιρό κάπνιζε, ώστε να είχαν αντιμετωπίζει το πρόβλημα από την αρχή.

Γιατί δεν κατάφερε να κερδίσει την εμπιστοσύνη του;

Γιατί στις παρέες των παιδιών προσέχουν το αν αυτά έχουν φίλους που πίνουν και ξενυχτούν τα Σαββατοκύριακα (οι "αλήτες" που λέγαμε παραπάνω), ενώ αδιαφορούν παντελώς για το ότι αυτά τα παιδιά είναι καλλιεργημένα, πραγματικά μορφωμένα και προσηλωμένα σε πραγματικές αξίες και υψηλούς στόχους. Και αυτό θα φανεί αν και μόνο αν προσπαθήσουν να γνωρίσουν τους φίλους των παιδιών και κάνουν 1-2-3 συζητήσεις μαζί τους για να δουν αν έχουν όλα τα παραπάνω ή αν είναι απλά κάγκουρες.

Από την άλλη οι "καλοί μαθητές από πλούσιες και με όνομα οικογένειες" αποκτούν αυτόματα και τον χαρακτηρισμό του "καλού και ηθικού (με βάση τον σύγχρονο, σάπιο ορισμό της ηθικής) παιδιού", αρκούμενοι στη βλακεία που τους δέρνει και τους ωθεί στο να διαιωνίζουν στερεότυπα. Τον αξίζουν; Εγώ πάλι γιατί έχω διαπιστώσει ότι πολλά από αυτά τα παιδιά έχουν σαν ηθικές αρχές τους την εκμετάλλευση, τη μοχθηρία και τη μιζέρια; Να βγάζουν γενικούς 19.8 απλά και μόνο για να επιδεικνύουν οι γονείς τις μαθητικές επιδόσεις τους στη γειτονιά, χωρίς κανείς να τους έχει μιλήσει ποτέ για την πραγματική αξία της μάθησης σαν απόκτηση γνώσεων. Γιατί στην πρώτη ευκαιρία βγάζουν ένα έντεχνα κρυμμένο ανήμερο θηρίο, έτοιμο να στάξει μιζέρια και να τους μετατρέψει σε κακόβουλους κάγκουρες; Αν κάποιοι νομίζουν ότι αυτά τα παιδιά θα γίνουν επιστήμονες ή μεγαλοι επιχειρηματίες και βιομήχανοι, είναι βαθιά νυχτωμένοι.

Ο μόνος σίγουρα μελλοντικά επιτυχημένος έφηβος, είναι αυτός που κάποιος, ο οποίος φρόντισε με πολύ κόπο να ξεπεράσει τη πεζότητά του και να κερδίζει την εμπιστοσύνη του παιδιού, κάθησε δίπλα του, το κοίταξε στα μάτια και του μίλησε για τη χαρά της δημιουργίας, την ψυχική και πνευματική ικανοποίηση της απόκτησης γνώσεων και εμπειριών και φρόντισε να εντοπίσει τις κλίσεις του προς κάποια επιστήμη, καλή ή χειρωνακτική τέχνη ή άθλημα και να τον βοηθήσει στην καλλιέργειά τους. Αυτός που συμμερίστηκε μαζί με το παιδί του την αδιαφορία του προς τα Θρησκευτικά, για παράδειγμα, και τόνισε το έμφυτο ενδιαφέρον του παιδιού του προς τη γλυπτική, το ποδόσφαιρο, τα μαθηματικά, τη γλωσσολογία ή αλλού.

Η πειθαρχία...
Με ποιά έννοια; Της δημιουργίας ενός παιδιού-πειθήνιου οργάνου που προβατίζει; Αυτό είναι το ιδανικό θύμα του καπνίσματος και των ναρκωτικών, καθώς σίγουρα θα παρασυρθεί από της προτυποποίηση και τον μιμητισμό. Ο Gauss, ένας από τους μεγαλύτερους μαθηματικούς των αιώνων, θα κατηγορηθεί ως απείθαρχος επειδή δεν πειθάρχησε στον πατέρα του που τον ήθελε χτίστη καθώς δεν μπορούσε να αναγνωρίσει το μεγαλείο της μάθησης; Η πειθαρχία είναι μεγάλος εχθρός της δημιουργικότητας, οπότε μάλλον πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τις δικές μας αξίες.

Αν θέλουμε πραγματικά καλά παιδιά, με την έννοια της αυθεντικής καλοσύνης, θα πρέπει πρώτα απ' όλα να αναστρέψουμε τον δικό μας συναισθηματικό εκφυλισμό και να επαναπροσδιορίσουμε τις δικές μας αξίες.
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:31
Πιτσα μου ακομα μια φορα σε συγχαιρω...για τον τροπο σκεψης σου,για το μυαλο σου ,για τον γραπτο σου λογο...μα πανω απ'ολα για την ψυχη σου!
να εισαι καλα αγορι μου..εισαι το ζωντανο παραδειγμα αυτου που λεω τοσο καιρο τωρα..οτι η νεα γενια ειναι καταπληκτικη και ζωντανη οσο δεν παιρνει! οτι σκεπτεται αμφισβητει και πρατει πολυ πιο ωριμα απο τις περασμενες( μιλω γενικα και για την πλειονοτητα παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις!)
Συνεχισε να σκεφτεσαι ετσι και να ξερεις οτι πολλες φορες θα σε πολεμησουν θα σε κυνηγησουν θα σε αμφισβητησουν....μη μασας...οσοι καταλαβαν καταλαβαν....
φιλια πολλα και να ξερεις σιγουρα καποια στιγμη θα γινεις ενας καταπληκτικος πατερας και συντροφος..... hello2
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:34
Καψοράχη μου σε ευχαριστώ πραγματικά, όμως δεν έγραψα το κείμενο για να πάρω φιλοφρονήσεις, αλλά κυρίως για να αρχίσει μια συζήτηση στο ποιό πραγματικά είναι το πρόβλημα που υπάρχει στη γενιά μου, και στην τρέχουσα έφηβη γενιά σήμερα, και κυρίως για το πως αυτό θα πρέπει να προσεγγιστεί.
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:35
ΟΚ καταλαβα,αλλα παλι θα σου ελεγα τα ιδια...
ειναι η προσωπικη μου αποψη για σενα.....και θα την ελεγα ο κοσμος να χαλαγε! hello2
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:37
επειδη ειμαι δουλεια αδυνατω να γραψω τωρα οσα θελω πανω στο πολυ
καλο κειμενο του πιτσα
μεσα στην μερα θα επανελθω
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:42
Θα συμφωνήσω σε όλα, αλλά άρχισες πολύ μεγάλη κουβέντα και ίσως παρερμήνευσες αρκετά από αυτά που είπα προσωπικά εγώ.
Σόρυ, αλλά δεν θεωρώ ότι στα 12 μπορείς να πεις ότι είναι καλό να ολοκληρώνει κάποιος... Είναι ακόμα παιδάκι, πως να το κάνουμε! Από τα 16 και μετά, το θεωρώ πιο φυσιολογικό και πιο ώριμο. Εκεί μπορείς να πεις "ναι, ερωτεύτηκα" και ότι έχεις μια άλφα κρίση.
Το κάπνισμα ουδέποτε το θεώρησα αλήτικο, πέρα από το ότι είναι αστείο να έχουμε φτάσει σε ηλικίες δημοτικού και να καπνίζουν. Οι περισσότεροι, κακά τα ψέμματα, το ξεκινούν για μαγκιά. Προσωπικά το ξεκίνησα στα 19 και έπειτα από ένα πολύ άσχημο, δυστυχές συμβάν.
Πειθαρχία πρέπει να υπάρχει, όχι ανάλογα με το τι θέλει ο γονιός σε φάση επαγγελματικής αποκατάστασης π.χ. Αλλά γενικά το παιδί πρέπει να γνωρίζει τις έννοιες του σεβασμού και της λογικής σκέψης σε όλα τα επίπεδα. Και ο γονιός είναι εκεί για να νουθετεί και να καθοδηγεί, όχι να γίνει κολλητός του παιδιού π.χ. Λίγα παιδιά έχω δει να έχουν κολλητούς τους γονείς του, ακόμα και αν είναι οι πιο απελευθερωμένοι που υπάρχουν.
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:44
irthe_h_pitsa έγραψε:Καψοράχη μου σε ευχαριστώ πραγματικά, όμως δεν έγραψα το κείμενο για να πάρω φιλοφρονήσεις, αλλά κυρίως για να αρχίσει μια συζήτηση στο ποιό πραγματικά είναι το πρόβλημα που υπάρχει στη γενιά μου, και στην τρέχουσα έφηβη γενιά σήμερα, και κυρίως για το πως αυτό θα πρέπει να προσεγγιστεί.

Τα προβλήματα συνεχίζουν σε μεγάλο βαθμό να είναι ίδια κυρίως από ψυχολογικής πλευράς

Η πραγματικότητα είναι ότι τα νεαρότερα άτομα αυτή τη στιγμή έχουν περισσότερη πληροφόρηση (όχι απαραίτητα μόρφωση) και φυσικά καλύτερη εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες

Από την άλλη είναι η πρώτη γενιά μετά από τους πολέμους όπου ουσιαστικά τους λένε ότι θα είναι χειρότερα από τις προηγούμενες γενιές σε επίπεδο οικονομικό, περιβαλλοντικό κτλ

Μέχρι τώρα κάθε γενιά πρόσθετε κάτι επιπλέον στην προηγούμενη απ'όλες τις απόψεις

Η τωρινή (παιδιά στην εφηβεία και στα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης προς το παρόν δε βλέπει κάποια τέτοια διέξοδο
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:46
συμφωνω κ με πιτσα σε πολλα αλλα με εκφραζει απολυτα το ποστ της raven
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:53
Raven έγραψε:Πειθαρχία πρέπει να υπάρχει, όχι ανάλογα με το τι θέλει ο γονιός σε φάση επαγγελματικής αποκατάστασης π.χ. Αλλά γενικά το παιδί πρέπει να γνωρίζει τις έννοιες του σεβασμού και της λογικής σκέψης σε όλα τα επίπεδα. Και ο γονιός είναι εκεί για να νουθετεί και να καθοδηγεί, όχι να γίνει κολλητός του παιδιού π.χ. Λίγα παιδιά έχω δει να έχουν κολλητούς τους γονείς του, ακόμα και αν είναι οι πιο απελευθερωμένοι που υπάρχουν.
+ 2346798768541549878654657986416549874864987896416
και ειμαι απο τα παιδια που η μανα μου ειναι μονο 20 χρονια μεγαλυτερη και ειμαστε φιλες
οστοσο αυτο αν και πολυ καλο εμποδιζε εκεινη να με πειθαρχησει εκει που επρεπε και εγω αντιστοιχα να σταματησω εκει που επρεπε
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:58
Ωραία τα λέμε και τα επικροτούμε

Ας αναλογιστεί ο καθένας κατά πόσο τα εφάρμοσε όλα αυτά - πραγματική αυτοκριτική όμως έτσι;

Και μετά ας ρωτήσει τους γονείς του κατά πόσο ισχύουν και ας ξανασκεφτεί
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 13:59
Raven έγραψε:Θα συμφωνήσω σε όλα, αλλά άρχισες πολύ μεγάλη κουβέντα και ίσως παρερμήνευσες αρκετά από αυτά που είπα προσωπικά εγώ.
Σόρυ, αλλά δεν θεωρώ ότι στα 12 μπορείς να πεις ότι είναι καλό να ολοκληρώνει κάποιος... Είναι ακόμα παιδάκι, πως να το κάνουμε! Από τα 16 και μετά, το θεωρώ πιο φυσιολογικό και πιο ώριμο. Εκεί μπορείς να πεις "ναι, ερωτεύτηκα" και ότι έχεις μια άλφα κρίση.
Το κάπνισμα ουδέποτε το θεώρησα αλήτικο, πέρα από το ότι είναι αστείο να έχουμε φτάσει σε ηλικίες δημοτικού και να καπνίζουν. Οι περισσότεροι, κακά τα ψέμματα, το ξεκινούν για μαγκιά. Προσωπικά το ξεκίνησα στα 19 και έπειτα από ένα πολύ άσχημο, δυστυχές συμβάν.
Πειθαρχία πρέπει να υπάρχει, όχι ανάλογα με το τι θέλει ο γονιός σε φάση επαγγελματικής αποκατάστασης π.χ. Αλλά γενικά το παιδί πρέπει να γνωρίζει τις έννοιες του σεβασμού και της λογικής σκέψης σε όλα τα επίπεδα. Και ο γονιός είναι εκεί για να νουθετεί και να καθοδηγεί, όχι να γίνει κολλητός του παιδιού π.χ. Λίγα παιδιά έχω δει να έχουν κολλητούς τους γονείς του, ακόμα και αν είναι οι πιο απελευθερωμένοι που υπάρχουν.
Βρε δεν παρερμήνευσα ούτε τα δικά σου γραφόμενα, ούτε του Laplace ούτε κανενός. Ούτε ήταν ο σκοπός μου το να ανοίξω ολόκληρο topic για να σας απαντήσω. Το κείμενο είναι απλά η δική μου άποψη για τη σημερινή κοινωνική και συναισθηματική κυρίως κατάσταση των εφήβων, όπως τη βλέπω εγώ.

Επίσης, δεν ήταν ο σκοπός του κειμένου το να αναφερθώ στο κάπνισμα και το σεξ, αλλά στα λάθη των μεγαλύτερων και στην έλλειψη ανώτερων συναισθημάτων και ρομαντισμού στα χρόνια μας, που αντανακλάται και στη γενιά αυτή. Αυτή είναι για εμένα η πηγή του κακού, καθώς ο καθένας, κατά βάση, δεν γεννιέται αλλά γίνεται!

Από την άλλη, μιας και το πιάσαμε αυτό, αν εσύ μάθεις ότι το παιδί σου, στα 14 του είναι πολύ ερωτευμένο, όσο περισσότερο ερωτευμένο μπορεί να είναι, θα του πεις "παιδί μου ξέκοψε γιατί μπορεί να ολοκληρώσετε κάποια στιγμή" ή "παιδί μου μην ολοκληρώσεις μέχρι τα 16" (εννοείται πως δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση) καταστρέφοντας έτσι τη σχέση του; Από την άλλη ο καθένας μπορεί να έχει σχέση στην εφηβεία του και παράλληλα να ασχολείται συστηματικά με τα μαθήματά του και με αρκετά άλλα ενδιαφέροντα. Όρεξη για δημιουργία να υπάρχει.
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:03
Το αν θα ολοκληρώσει ή όχι τη σχέση του το παιδί (σε νόμιμα πλαίσια πάντα) είναι θέμα συναισθηματικής ή όχι ωριμότητας. Ούτε όλα τα παιδιά ολοκληρώνουν στα 12 τους πλέον, τρελή ισοπέδωση είναι αυτό.

Γιατί όμως μένουμε μόνο εκεί;

Μήπως αντιπροβάλλουμε δικές μας τωρινές αντιλήψεις πάνω στα παιδιά;

Γρήγορα ξεχνάμε
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:06
Πίτσα, θεωρητικά, μιας και δεν είμαι ακόμα μάνα και δεν ξέρω αν θέλω να γίνω κιόλας, υπάρχουν 2 τινά

1) Όταν θα κάνω παιδί, θα είμαι όσο πιο αποφασισμένη γίνεται να του αφιερωθώ και να του δοθώ 100%, χωρίς να γίνω η υστερική

2) Θα ξέρω τι παιδί μεγάλωσα. Και αυτό θα ισχύει εφόσον θα βρίσκομαι δίπλα του και θα παρακολουθώ την εξέλιξή του σε νορμάλ επίπεδα.

Οπότε αν το παιδί μου, θεωρήσει σωστό να μου εκμυστηρευτεί κάτι τέτοιο και εφόσον γνωρίζω την σχέση του και είναι σωστή, αγαπησιάρικη κτλ, θα του δώσω κάποιες συμβουλές (βγαλμένες και από την προσωπική μου ζωή) και θα το αφήσω να αποφασίσει το ίδιο, να έχει εκείνο την επιλογή.

Πάντως αν συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και μου συζητήσει τέτοιο θέμα το παιδί μου, θα θεωρήσω ειλικρινά τον εαυτό μου πολύ πετυχημένη μάνα!
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:06
kitsosmitsos έγραψε:Το αν θα ολοκληρώσει ή όχι τη σχέση του το παιδί (σε νόμιμα πλαίσια πάντα) είναι θέμα συναισθηματικής ή όχι ωριμότητας. Ούτε όλα τα παιδιά ολοκληρώνουν στα 12 τους πλέον, τρελή ισοπέδωση είναι αυτό.

Γιατί όμως μένουμε μόνο εκεί;

Μήπως αντιπροβάλλουμε δικές μας τωρινές αντιλήψεις πάνω στα παιδιά;

Γρήγορα ξεχνάμε
Ακριβώς...
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:07
Raven έγραψε:Πίτσα, θεωρητικά, μιας και δεν είμαι ακόμα μάνα και δεν ξέρω αν θέλω να γίνω κιόλας, υπάρχουν 2 τινά

1) Όταν θα κάνω παιδί, θα είμαι όσο πιο αποφασισμένη γίνεται να του αφιερωθώ και να του δοθώ 100%, χωρίς να γίνω η υστερική

2) Θα ξέρω τι παιδί μεγάλωσα. Και αυτό θα ισχύει εφόσον θα βρίσκομαι δίπλα του και θα παρακολουθώ την εξέλιξή του σε νορμάλ επίπεδα.

Οπότε αν το παιδί μου, θεωρήσει σωστό να μου εκμυστηρευτεί κάτι τέτοιο και εφόσον γνωρίζω την σχέση του και είναι σωστή, αγαπησιάρικη κτλ, θα του δώσω κάποιες συμβουλές (βγαλμένες και από την προσωπική μου ζωή) και θα το αφήσω να αποφασίσει το ίδιο, να έχει εκείνο την επιλογή.

Πάντως αν συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και μου συζητήσει τέτοιο θέμα το παιδί μου, θα θεωρήσω ειλικρινά τον εαυτό μου πολύ πετυχημένη μάνα!

Στο εύχομαι, λοιπόν Smile
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:10
Κίτσο, είπε κανείς ότι όλα τα παιδιά ολοκληρώνουν στα 12; Το γράφουμε πουθενά αυτό;

Οι χαρακτηρισμοί δεν μου αρέσουν καθόλου. Ισοπεδωτικοί είναι άλλοι, εγώ πάντως όχι. Οκ;
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:10
Λοιπον εγω εχω δυο παιδια....η διαφορα ηλικιας μαζι τους ελαχιστη αφου στα 22 εκανα το πρωτο...ειμαι φιλη μαζι τους και μου λενε τα παντα...ετσι πολλες φορες γλυτωσαμε στην κυριολεξια πραγματα πριν ξεκινησουν..παντως υπηρχε και αυτη η γραμμη η οριακη που ξεχωριζε τον φιλο απο τον γονιο..δηλ υπηρχε και ο σεβασμος και η πειθαρχια...ερωτευτηκαν και τα δυο και μου ελεγαν τα παντα... η κορη μου ολοηκληρωσε στα 17 (φυσιολογικοτατο) ι γιος μου εκει γυρω(σαν αγορι μιλαγε με λιγοτερες λεπτομερειες σε μενα).
Δεν νομιζω οτι υπαρχουν γραπτοι κανονες απαραβιαστοι...μεγαλωνεις τα παιδια σου με το ενστικτο σου και ξερεις μια χαρα ποτε κανεις λαθος για να το διορθωσεις...εχω ζητησει συγνωμη απο τα παιδια μου και στον χρονο μετα ειδα οτι εκανα καλα διοτι εμαθαν τι θα πει συγχωρω και προχωρω πιο κατω....εμαθαν να σκεπτονται το λαθος τους και να κανουν διορθωτικες κινησεις...

ο γονιος-αλανθαστος κριτης στο βαθρο κατα την γνωμη μου μονο ζημια κανει.....
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:11
Raven έγραψε:Κίτσο, είπε κανείς ότι όλα τα παιδιά ολοκληρώνουν στα 12; Το γράφουμε πουθενά αυτό;

Οι χαρακτηρισμοί δεν μου αρέσουν καθόλου. Ισοπεδωτικοί είναι άλλοι, εγώ πάντως όχι. Οκ;

Δες την πρώτη ανάρτηση με τα αποσπάσματα

Έχει και δική σου αναφορά στο σεξ απ'τα 12

Και σταμάτα να τα παίρνεις όλα προσωπικά Smile

Γενικότερη συζήτηση κάνουμε
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:13
καψοραχη έγραψε:Λοιπον εγω εχω δυο παιδια....η διαφορα ηλικιας μαζι τους ελαχιστη αφου στα 22 εκανα το πρωτο...ειμαι φιλη μαζι τους και μου λενε τα παντα...ετσι πολλες φορες γλυτωσαμε στην κυριολεξια πραγματα πριν ξεκινησουν..παντως υπηρχε και αυτη η γραμμη η οριακη που ξεχωριζε τον φιλο απο τον γονιο..δηλ υπηρχε και ο σεβασμος και η πειθαρχια...ερωτευτηκαν και τα δυο και μου ελεγαν τα παντα... η κορη μου ολοηκληρωσε στα 17 (φυσιολογικοτατο) ι γιος μου εκει γυρω(σαν αγορι μιλαγε με λιγοτερες λεπτομερειες σε μενα).
Δεν νομιζω οτι υπαρχουν γραπτοι κανονες απαραβιαστοι...μεγαλωνεις τα παιδια σου με το ενστικτο σου και ξερεις μια χαρα ποτε κανεις λαθος για να το διορθωσεις...εχω ζητησει συγνωμη απο τα παιδια μου και στον χρονο μετα ειδα οτι εκανα καλα διοτι εμαθαν τι θα πει συγχωρω και προχωρω πιο κατω....εμαθαν να σκεπτονται το λαθος τους και να κανουν διορθωτικες κινησεις...

ο γονιος-αλανθαστος κριτης στο βαθρο κατα την γνωμη μου μονο ζημια κανει.....

Πολύ καλή κίνηση αυτή με τη συγνώμη

Πραγματικό μάθημα ζωής

Γιατί άλλο τι τους λες, αλλά όταν το εφαρμόζεις κιόλας είναι πολύ καλύτερα ok
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:15
kitsosmitsos έγραψε:
Raven έγραψε:Κίτσο, είπε κανείς ότι όλα τα παιδιά ολοκληρώνουν στα 12; Το γράφουμε πουθενά αυτό;

Οι χαρακτηρισμοί δεν μου αρέσουν καθόλου. Ισοπεδωτικοί είναι άλλοι, εγώ πάντως όχι. Οκ;

Δες την πρώτη ανάρτηση με τα αποσπάσματα

Έχει και δική σου αναφορά στο σεξ απ'τα 12

Και σταμάτα να τα παίρνεις όλα προσωπικά Smile

Γενικότερη συζήτηση κάνουμε

Αναφορά για σεξ στα 12, όχι ότι ΟΛΑ τα παιδιά κάνουν πλέον σεξ στα 12. Όταν πιάνεσαι από λέξεις, να περιμένεις ανταπάντηση.

Όσο για το προσωπικό θέμα που λες, καλό θα ήταν να μην βαυκαλιζόμαστε. Και σε παρακαλώ, άλλη φορά, όταν θα θέλεις να αναφερθείς σε κάτι που έχω γράψει, να με κάνεις quote για να ξέρω ότι μιλάς σε εμένα, αφού θεωρείς ότι τα παίρνω όλα προσωπικά.
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:18
lol! lol! μου θυμιζετε εμενα και τον laplace στα.....νειατα μας!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

να ελαφρυνω λιγο το κλιμα......................
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:18
Πάλι προσωπικά το πήρες lol!

Δεν είπα ότι εσύ είπες ότι όλα τα παιδιά ξεκινάνε το σεξ από τα 12

Έγραψα έχει ΚΑΙ δική σου αναφορά
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:23
Έχει ΜΟΝΟ δική μου αναφορά για σεξ στα 12.

Τεσπα, δεν συνεχίζω ανούσιες κουβέντες. Είπα την άποψή μου και τέλος από εμένα. Οι γενικότητες και οι ασάφειες είναι κάτι που αντιπαθώ πλήρως.
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:25
Η συζήτηση αυτή επεκτάθηκε σε 3 διαφορετικές σελίδες

Πιθανόν γι αυτό όποιες παρεξηγήσεις
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός. Empty Απ: Χάσμα γενεών, ηθικός και συναισθηματικός εκφυλισμός.

15/7/2009, 14:29
εγω παντως ακουω την μανα καψοραχη και μαθαινω
ακουω διαβασω και αφουγκραζομαι
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης