Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ενδοοικογενειακή βία

+9
kitsosmitsos
mata
Raven
astrocat
fanny-banny
AtZoN
Eltha
SkinLikeSand
laplace
13 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Ενδοοικογενειακή βία

3/4/2009, 13:48
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :


Σοκ προκαλεί η νέα διαφημιστική καμπάνια ενάντια στην ενδοοικογενειακή βία, στην οποία πρωταγωνιστεί η ηθοποιός Κίρα Νάιτλι.

Στο δύο λεπτών σποτ βλέπουμε τη σταρ των Πειρατών της Καραϊβικής να τελειώνει τη δουλειά στο πλατό και να επιστρέφει σπίτι της. Με το που ανοίγει την πόρτα βλέπει αίματα παντού και αμέσως μετά το σύντροφό της με τραυματισμένο χέρι. Η συνέχεια είναι συγκλονιστική. Ο φίλος της αρχίζει να τη χτυπά ανελέητα, αρχικά στο πρόσωπο, και μετά τη ρίχνει κάτω και την κλωτσά δίχως οίκτο.

Το πλάνο απομακρύνεται και αποκαλύπτεται το σκηνικό μιας ταινίας, αλλά και το σλόγκαν «Δεν είναι η ώρα κάποιος να φωνάξει «κόψτε το»!».

Το διαφημιστικό, σε σκηνοθεσία του Τζο Ράιτ, είναι πρωτοβουλία της φιλανθρωπικής οργάνωσης Women’aid, που δρα ενάντια της βίας των γυναικών και των παιδιών στο σπίτι.

«Ήθελα να πάρω μέρος σε αυτή τη διαφήμιση για τη Women’s aid γιατί ενώ η ενδοοικογενειακή βία υπάρχει σε κάθε κοινωνική τάξη, σπάνια ακούμε γι' αυτή», είπε η 25χρονη ηθοποιός.

Σύμφωνα με την οργάνωση, δύο γυναίκες την εβδομάδα θανατώνονται από τον νυν ή πρώην σύντροφό τους.
http://www.zougla.gr/news.php?id=32309


για μενα ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να υπαρχουν γυναικες που ανεχονται τετοιες συμπεριφορες
πραγματικα αν μαθω οτι καποια ανέχεται να τις τρωει κ δεν κανει κατι για αυτο,πεφτει πολυ στα ματια
μου

laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

12/6/2009, 16:19
Raven έγραψε:
laplace έγραψε:
Raven έγραψε:Δηλαδή και άδικο είχε και την έδειρε; Και κερατού και δαρμένη;

Για κοίτα ρε, κάτι τσάμπα μάγκες... Σε τι σημεία ξεφτίλας φτάνουν κάποιοι άνθρωποι... Sad
ψαρινα η κυρια Smile :D

Περίμενες κάτι καλύτερο; :D

Μονίμως drama queens, αυτοχριζόμενοι σωτήρες του κόσμου (και υπόκοσμου) και στα απλά ελληνικά...

Θύματα ολικής. Α και μαζόχες.
συμφωνω απολυτα..
κοροιδα ολκης που νομιζουν οτι ειναι πριγκιπισσες κ σκεφτονται διαφορετικα ..
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

16/6/2009, 20:04
Μία νεαρή δικαστής καταδίκασε ένα βίαιο σύζυγο να διανείμει φυλλάδια με τα οποία να ζητεί δημόσια συγγνώμη από τη γυναίκα του επειδή την ξυλοκόπησε, αναφέρουν σήμερα τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης. Το περιστατικό σημειώθηκε στην κωμόπολη Αράτς της βόρειας Τουρκίας, όπου η δικαστής Ασλιχάν Λιμόν έκρινε τον Μουσταφά Καντιντσί ένοχο για τον καθ' υποτροπήν ξυλοδαρμό της γυναίκας του.

Ο Καντιντσί, εφαρμόζοντας τη δικαστική εντολή διένειμε πράγματι στην πόλη φυλλάδια με τη φράση: "Ζητώ συγγνώμη από τη γυναίκα μου επειδή τη χτύπησα καθώς και από όλους τους κατοίκους του Αράτς".

Η τουρκική νομοθεσία τιμωρεί με ποινές φυλάκισης ή με χρηματικό πρόστιμο τους δράστες κρουσμάτων οικογενειακής βίας, ένα φαινόμενο ιδιαίτερα εκτεταμένο στην τουρκική κοινωνία, αλλά οι δικαστές επιδεικνύουν συχνά επιείκεια προς τους βίαιους συζύγους.

Η Λιμόν, σε δηλώσεις της στην εφημερίδα Μιλιέτ, αιτιολόγησε την απόφασή της τονίζοντας ότι αυτή υπαγορεύτηκε από τη βούληση "να υπερασπιστεί την τιμή της ξυλοκοπημένης γυναίκας". "Σκέφτηκα ότι μία τέτοια απόφαση θα απέτρεπε τον σύζυγο από το να επαναλάβει την πράξη του", είπε.

Madata.GR
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

16/6/2009, 20:14
αν δεν κανει η φυλακιση και πρεπει να εξεφτελιζεται καποιος
για να μαθει να μην κανει ηλιθιοτητες εξ αρχης ας ειναι ..δεν με χαλαει !
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

16/6/2009, 20:18
skouliki έγραψε:αν δεν κανει η φυλακιση και πρεπει να εξεφτελιζεται καποιος
για να μαθει να μην κανει ηλιθιοτητες εξ αρχης ας ειναι ..δεν με χαλαει !
ok ok ok
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

17/6/2009, 00:34
skouliki έγραψε:αν δεν κανει η φυλακιση και πρεπει να εξεφτελιζεται καποιος
για να μαθει να μην κανει ηλιθιοτητες εξ αρχης ας ειναι ..δεν με χαλαει !

Ίσως περισσότερο σωφρονιστικό από τη φυλακή ok
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

23/6/2009, 18:18
Ο Chris Brown την γλιτωσε με 6 μήνες κοινωνικής εργασίας στη Virginia ..

δειτε εδω πως την ειχε κανει: http://4.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/Sj_0y-_bKOI/AAAAAAAAa0E/TRKE2XpA5rA/s1600-h/chrisbron2.jpg

και η τιμωρια,μολις 6 μηνες κοινωνικης εργασιας..

κ ρωτω:μια τοσο ομορφη κοπελα,ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ(πολυ σημαντικο αυτο),πιο πετυχημενη απο αυτον,τι δουλεια ειχε με τον 19χρονο ΑΞΕΣΤΟ φλωρο (αληθεια με ανδρα θα πλακωνοταν αν δεν ειχε διπλα του τους μπραβους?) που δεν εχει παει ουτε λυκειο(οπως εχει δηλωσει) ενω κάλλιστα θα μπορουσε να ειχε εναν ΣΟΒΑΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ που θα την εκτιμα κ θα εκανε τα παντα για αυτην?

αβυσσος η ψυχη των γυναικων..
ο καθενας,ετσι οπως στρωνει,θα κοιμηθει..

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ...
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

23/6/2009, 18:30
Έξι μήνες;! affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

Θα τον κυνηγούσα μέχρι να πει ήμαρτον... Αλλά όπως σωστά λες, συνάδελφε, εκείνη φταίει περισσότερο!

Μια κούκλα και πετυχημένη επαγγελματίας όπως αυτή, θα μπορούσε να έχει δίπλα της όποιον ήθελε!

Και αυτή ένιωσε μοιραία έλξη για το μόμολο, έλεος. pouf
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

23/6/2009, 18:44
Raven έγραψε:Έξι μήνες;! affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

Θα τον κυνηγούσα μέχρι να πει ήμαρτον... Αλλά όπως σωστά λες, συνάδελφε, εκείνη φταίει περισσότερο!

Μια κούκλα και πετυχημένη επαγγελματίας όπως αυτή, θα μπορούσε να έχει δίπλα της όποιον ήθελε!

Και αυτή ένιωσε μοιραία έλξη για το μόμολο, έλεος. pouf
κ οχι μονο αυτο!
την κερατωσε κ επειδη του ζητησε τον λογο,την εσπασε στο ξυλο..

άρρωστα μυαλα...κ των 2..
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

23/6/2009, 22:47
Ωραία παραδείγματα για τους μικρότερους
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

24/6/2009, 09:43
kitsosmitsos έγραψε:Ωραία παραδείγματα για τους μικρότερους

Ακριβώς! Υποτίθεται ότι για κάποια παιδάκια είναι ινδάλματα, έτσι; Τι να πω, ρε παιδιά, το έχει χάσει ο κόσμος.... Sad
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

24/6/2009, 22:07
Κιβωτός για κακοποιημένες γυναίκες

Ένας ξενώνας για τις γυναίκες θύματα κακοποίησηςδημιουργείται στο κέντρο της Αθήνας

Ήρθα στην Ελλάδα από την Αρμενία πριν από 16 χρόνια, με το όνειρο μιας καλύτερης ζωής. Το όνειρο όμως έγινε εφιάλτης. Στάθηκα τυχερή που κατάφερα να ξεφύγω για να μπορέσω να μεγαλώσω το παιδί μου».

Η Ρ. είναι η μαγείρισσα της Κιβωτού, της στέγης που έχει δημιουργήσει ο πατέρας Αντώνιος Παπανικολάου στον Κολωνό για παιδιά που δεν έχουν καμία οικογενειακή φροντίδα. Εργάζεται σχεδόν τρία χρόνια στην κουζίνα της Κιβωτού και έχει αρχίσει πια να αποκτά κανονική ζωή. Μέχρι να φτάσει όμως εδώ, ο δρόμος ήταν δύσκολος. Είχε ζήσει τον εφιάλτη της κακοποίησης.

Για τις γυναίκες όπως η Ρ. η Κιβωτός δημιουργεί τώρα ένα καταφύγιο, έναν ξενώνα που θα προσφέρει από τον Σεπτέμβριο στέγη και τροφή στις κακοποιημένες γυναίκες και τα παιδιά τους. «Η ανάγκη προέκυψε από τα περιστατικά που έφταναν σε εμάς και δεν ήταν λίγα. Στην Κιβωτό έρχονται πολλές γυναίκες, Ελληνίδες και αλλοδαπές, οι οποίες κακοποιούνται στο σπίτι τους, κυρίως από τους συντρόφους τους. Έτσι αποφασίσαμε να φτιάξουμε τον ξενώνα», εξηγεί ο πατέρας Αντώνιος, ιθύνων νους και ψυχή της Κιβωτού. Ο Γολγοθάς για τη Ρ. άρχισε λίγο καιρό αφότου έφτασε στην Ελλάδα. «Έφυγα από την Αρμενία όταν οι συνθήκες διαβίωσης έγιναν αφόρητες λόγω του πολέμου με το Αζερμπαϊτζάν. Ήταν τραγική η κατάσταση, δεν μπορούσες να ζήσεις. Έτσι αποφάσισα να έρθω στην Ελλάδα στις 14 Δεκεμβρίου 1992- πήρα για τρεις μήνες άδεια από τη δουλειά μου, αλλά δεν επέστρεψα ποτέ». Η επόμενη κίνησή της ήταν να βρει δουλειά για να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της. «Άρχισα να δουλεύω ως πωλήτρια σε ένα γουναράδικο κοντά στην Ομόνοια και έτσι κατάφερα να ορθοποδήσω. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ύστερα από τόσα προβλήματα που αντιμετώπισα θα έρχονταν και άλλες, πολύ δυσκολότερες καταστάσεις. Το 1998 γνώρισα κάποιον, τον ερωτεύτηκα και πίστεψα όλο το παραμύθι που μου παρουσίασε. Ήταν μεγάλος σε ηλικία- είχε περάσει τα 50 του- και θεώρησα ότι είναι σοβαρός άνθρωπος. Μου έλεγε ότι ήθελε να συνεχίσει τη ζωή του μαζί μου». Έτσι πήγε να μείνει μαζί του και στην αρχή τουλάχιστον όλα κυλούσαν ομαλά. «Νοικιάσαμε ένα σπίτι για να συγκατοικήσουμε. Δεν φανταζόμουν ποτέ αυτό που με περίμενε».

«Με χτυπούσε συνέχεια»
Η κακοποίηση άρχισε όταν του ανακοίνωσε ότι είναι έγκυος. «Δεν πίστευε ότι το παιδί είναι δικό του. Χωρίς να σκεφτεί ούτε στιγμή την κατάσταση μου, με έδειρε πολύ άσχημα. Η επόμενη κίνηση ήταν να φύγει από το σπίτι. Αν και ήμουν έγκυος και χωρίς δουλειά σε μια ξένη χώρα, το να με εγκαταλείψει τότε πίστεψα πως ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί. Ήθελα να γεννήσω το παιδί μου, αλλά αν συνέχιζα να μένω με αυτό τον άνθρωπο, ήξερα ότι κινδυνεύαμε και αυτό και εγώ». Ο ξυλοδαρμός είχε γίνει μέρος της καθημερινότητας της Ροζάνας. «Δυστυχώς, η κατάσταση δεν βελτιώθηκε. Μπορεί να έφυγε από το διαμέρισμα όπου μέναμε μαζί, δεν έφυγε όμως από τη ζωή μου. Ερχόταν απροειδοποίητα στο σπίτι, έμπαινε μέσα με τη βία και με χτυπούσε πολύ άσχημα όσο ήμουν έγκυος, αλλά και αφού γέννησα. Θεωρούσε ότι τον είχα απατήσει και με αυτό τον τρόπο με τιμωρούσε».

Όταν δεν την έβρισκε στο σπίτι την παρακολουθούσε και βιαιοπραγούσε όπου την συναντούσε. «Μου άφησε σημάδια σε όλο μου το σώμα. Όταν γέννησα το παιδί, συνεχίστηκε το μαρτύριο. Εκτός από την κακοποίηση, είχα και τις οικονομικές δυσκολίες. Είχα σταματήσει να δουλεύω και δεν είχα χρήματα να πληρώσω ούτε το ενοίκιο. Μια κυρία μού μίλησε για την Κιβωτό. Έτσι απευθύνθηκα στον πατέρα Αντώνιο, ο οποίος με βοήθησε από την πρώτη στιγμή. Μου βρήκε σπίτι, το οποίο μου προσφέρει ασφάλεια, και δουλειά. Στη δική μου κατάσταση υπάρχουν πολλές γυναίκες, οι οποίες βρίσκονται σε αδιέξοδο. Ο ξενώνας που δημιουργήθηκε, είναι μια λύση για όσες ζουν το μαρτύριο της κακοποίησης και δεν μπορούν να ξεφύγουν. Το μήνυμα που θέλω να στείλω στις γυναίκες που αντιμετωπίζουν κακοποίηση είναι να μην το βάλουν κάτω και να αποφασίσουν να ξεφύγουν. Υπάρχει τώρα πια ελπίδα για να κάνουν τη ζωή, τη δική τους αλλά και των παιδιών τους, καλύτερη».

ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ

Με εθελοντική δουλειά 5 ετών, η Κιβωτός του Κολωνού έστησε το καταφύγιο για τις γυναίκες


«Πρέπει να ξέρουν ότι υπάρχει ελπίδα»

«Ο ΞΕΝΩΝΑΣ κακοποιημένων γυναικών είναι έτοιμος και θα αρχίσει να λειτουργεί τον Σεπτέμβριο. Η προσπάθεια για να δημιουργήσουμε μια στέγη για όσες γυναίκες έρχονται αντιμέτωπες με την βία στην καθημερινή ζωή τους άρχισε πριν από πέντε χρόνια. Ήταν πολύ δύσκολο εγχείρημα και χρειάστηκε να καταβάλουμε πολύ μεγάλη προσπάθεια», εξηγεί ο πατέρας Αντώνιος. «Το έργο αυτό έχει ολοκληρωθεί και θα φιλοξενεί τα πιο βαριά περιστατικά. Έχει 39 κλίνες και μπορεί να περιθάλψει τις γυναίκες που θα καταφύγουν σε εμάς αλλά και τα παιδιά τους. Θα προσφέρει στέγη, τροφή και κυρίως ασφάλεια και προστασία, γιατί το τελευταίο είναι αυτό που επιζητούν. Για τον λόγο αυτό δεν δίνουμε τη διεύθυνση για να μην μπορούν να εντοπιστούν από το οικογενειακό τους περιβάλλον. Όποια χρειάζεται τη βοήθειά μας μπορεί να επικοινωνεί με το τηλέφωνο της Κιβωτού. Εκεί υπάρχει πάντα ένας άνθρωπος ο οποίος θα δώσει τις κατάλληλες οδηγίες. Πρέπει να πάρουν την απόφαση να βοηθηθούν».

Ο πατέρας Αντώνιος ξεκαθαρίζει ότι δεν είναι υπέρ της ιδρυματοποίησης.

«Γι΄ αυτό», εξηγεί, «φροντίζουμε να βρούμε σε πρώτη φάση μια στέγη, ένα διαμέρισμα για τις γυναίκες. Μπαίνουμε εμείς εγγυητές και αναλαμβάνουμε όλα τα έξοδά τους μέχρι να μπορέσουν να σταθούν στα πόδια τους. Στόχος μας είναι να δώσουμε διεξόδους και να τις κάνουμε να μπορούν να είναι χρήσιμες και δυνατές, τόσο για εκείνες όσο και για τα παιδιά τους. Ο καινούργιος ξενώνας δημιουργήθηκε για να αντιμετωπίσει και να προσφέρει βοήθεια σε γυναίκες οι οποίες δεν μπορούν να εργαστούν για κάποιους λόγους, δεν έχουν οικονομική βοήθεια ούτε, βέβαια, έχουν πού να πάνε. Πρέπει να ξέρουν ότι υπάρχει ελπίδα να ξεφύγουν από τη βία που αντιμετωπίζουν αφού είμαστε σε θέση να τους δώσουμε ό,τι χρειάζονται».

Το καταφύγιο για τις κακοποιημένες γυναίκες έγινε πραγματικότητα χάρη στην εθελοντική εργασία των φίλων της Κιβωτού. «Καταφέραμε με τη βοήθεια πολλών να τελειώσουμε με το κτίριο, το οποίο μας δώρισε ο Ερυθρός Σταυρός. Ήταν εγκαταλειμμένο- μια εστία μόλυνσης για την περιοχή- και με τη συνεισφορά κυρίως πολιτών μπορέσαμε να το κάνουμε κατοικήσιμο. Χρειάστηκαν αρκετά χρήματα για να γίνει αυτό που βλέπετε τώρα».

"ΤΑ ΝΕΑ"
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

24/6/2009, 23:24
μπραβο ! και ο εθελοντισμος τελικα παιδια σωζει !!
εκει οπου το κρατος χολενει
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 10:30
Μου έχουν στείλει ένα βίντεο στο mail από μία παλιά reality εκπομπή, αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω εδώ...

Τεσπα, σε αυτό είναι μια κυρία. η οποία θέλω να πιστεύω πως είναι διαταραγμένη, που λέει ότι ο άντρας είναι ότι πιο πολύτιμο υπάρχει στην φύση και ότι σημασία έχει η ψυχική του καλλιέργεια κτλ.

Και τελειώνει με την εξής φράση: "Λευτέρη, όσες φορές και αν με έχεις δείρει, θα το πω σε όλη την Ελλάδα... Σ'αγαπώ"

Και να σκεφτείτε ότι πρόκειται για μεσημεριανή εκπομπή που παιζόταν πριν από κάτι χρόνια... Δηλαδή μπορούσε να το δει οποιοδήποτε παιδάκι. pouf mpliax
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 10:35
καλα αυτα ειναι για δεσιμο...ωραιοπαθησμοι με μορφη επικινδυνη
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 10:39
Raven έγραψε:Μου έχουν στείλει ένα βίντεο στο mail από μία παλιά reality εκπομπή, αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω εδώ...

Τεσπα, σε αυτό είναι μια κυρία. η οποία θέλω να πιστεύω πως είναι διαταραγμένη, που λέει ότι ο άντρας είναι ότι πιο πολύτιμο υπάρχει στην φύση και ότι σημασία έχει η ψυχική του καλλιέργεια κτλ.

Και τελειώνει με την εξής φράση: "Λευτέρη, όσες φορές και αν με έχεις δείρει, θα το πω σε όλη την Ελλάδα... Σ'αγαπώ"

Και να σκεφτείτε ότι πρόκειται για μεσημεριανή εκπομπή που παιζόταν πριν από κάτι χρόνια... Δηλαδή μπορούσε να το δει οποιοδήποτε παιδάκι. pouf mpliax

Εμενα αυτο με βαζει σε σκεψεις για το μοτιβο διαπαιδαγωγισης των παιδιων στην ελλ. οικογενεια.
Δε νομιζω αυτη η κυρια να ηταν η εξαιρεση, εγω ξερω αλλες 5 τετοιες! mpliax
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 10:58
εμενα μου θυμισε αυτο που ακουγα μικρη να λενε οι γιαγιαδες...
Ε! αστον,αντρας ειναι θα κανει οτι κανει και θα γυρισει σπιτι του!!!!!!!!!!!"
το θεμα ηταν...αν θα γυρισει σπιτι του....τωρα αν ειχε πηδηξει οτι πετουσε και οτι κολυμπουσε ηταν αλλο θεμα.......... Sad Sad Sad Sad Sad
θελω να πιστευω ομως(και το πιστευω)οτι αυτα στις νεοτερες γενιες ειναι ξεπερασμενα.....
αλλα μας παιδευουν τωρα............... Surprised
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:04
καψοραχη έγραψε:εμενα μου θυμισε αυτο που ακουγα μικρη να λενε οι γιαγιαδες...
Ε! αστον,αντρας ειναι θα κανει οτι κανει και θα γυρισει σπιτι του!!!!!!!!!!!"
το θεμα ηταν...αν θα γυρισει σπιτι του....τωρα αν ειχε πηδηξει οτι πετουσε και οτι κολυμπουσε ηταν αλλο θεμα.......... Sad Sad Sad Sad Sad
θελω να πιστευω ομως(και το πιστευω)οτι αυτα στις νεοτερες γενιες ειναι ξεπερασμενα.....
αλλα μας παιδευουν τωρα............... Surprised

Όχι δυστυχώς αυτό δεν ισχύει... Ειδικά σε περιοχές της επαρχίας, δεν ισχύει καθόλου! Sad

Απλώς τώρα πια, αν μαθευτεί, είναι κατακριτέο, κάτι που δεν ήταν πριν!
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:05
scratch λες? ισως επειδη ειμαι απο νησι.....ισως στην ενδοτερη χωρα....
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:11
Raven έγραψε:
καψοραχη έγραψε:εμενα μου θυμισε αυτο που ακουγα μικρη να λενε οι γιαγιαδες...
Ε! αστον,αντρας ειναι θα κανει οτι κανει και θα γυρισει σπιτι του!!!!!!!!!!!"
το θεμα ηταν...αν θα γυρισει σπιτι του....τωρα αν ειχε πηδηξει οτι πετουσε και οτι κολυμπουσε ηταν αλλο θεμα.......... Sad Sad Sad Sad Sad
θελω να πιστευω ομως(και το πιστευω)οτι αυτα στις νεοτερες γενιες ειναι ξεπερασμενα.....
αλλα μας παιδευουν τωρα............... Surprised

Όχι δυστυχώς αυτό δεν ισχύει... Ειδικά σε περιοχές της επαρχίας, δεν ισχύει καθόλου! Sad

Απλώς τώρα πια, αν μαθευτεί, είναι κατακριτέο, κάτι που δεν ήταν πριν!

παιδια,οπως στρωνει καποιος ετσι κ θα κοιμηθει..
αν δημοσια καποιες το παιζουν επαναστατριες κ ιστορια κ στο σπιτι τρωνε τις φαπες τους,δεν τους φταιει καποιος!
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:14
Γι'αυτές που μιλάω εγώ, δεν το παίζουν επαναστάτριες κτλ. Απλώς θέλουν τόσο πολύ να ξεφύγουν από το σπίτι,έχοντας ως εισιτήριο τον γκόμενο, που δεν κάνουν τπτ απολύτως μπροστά σε τέτοιες βαναυσότητες!
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:20
Raven έγραψε:Γι'αυτές που μιλάω εγώ, δεν το παίζουν επαναστάτριες κτλ. Απλώς θέλουν τόσο πολύ να ξεφύγουν από το σπίτι,έχοντας ως εισιτήριο τον γκόμενο, που δεν κάνουν τπτ απολύτως μπροστά σε τέτοιες βαναυσότητες!

Αν θες να ξεφυγεις, βρισκεις αλλους τροπους...σπουδες, δουλεια κλπ.
Οχι παλι εξαρτηση απο καποιον! newhere
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:22
Σαφέστατα, αλλά πόσες νομίζεις ότι το χωράνε στο μυαλουδάκι τους; Πλέον το να περνά κάποια στο ντούκου την βία, είναι κατά ένα τεράστιο ποσοστό δικό της σφάλμα! mpliax
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:22
Raven έγραψε:Γι'αυτές που μιλάω εγώ, δεν το παίζουν επαναστάτριες κτλ. Απλώς θέλουν τόσο πολύ να ξεφύγουν από το σπίτι,έχοντας ως εισιτήριο τον γκόμενο, που δεν κάνουν τπτ απολύτως μπροστά σε τέτοιες βαναυσότητες!
o καθενας ειναι υπευθυνος για τον γολγοθα του..
ας παλεψουν να ξεφυγουν...
κανενας δεν χαριζεται σε κανεναν...
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:26
Raven έγραψε:Σαφέστατα, αλλά πόσες νομίζεις ότι το χωράνε στο μυαλουδάκι τους; Πλέον το να περνά κάποια στο ντούκου την βία, είναι κατά ένα τεράστιο ποσοστό δικό της σφάλμα! mpliax


Ναι, καποτε ηταν εγκλωβισμενες, ειδικα στην επαρχια που δεν δουλευαν
γιατι ειχαν τα παιδια και υπηρχε απολυτη οικονομικη εξαρτηση απο τον αντρα.
Και που να πας απο το κωλοχωρι με τα μωρα στην αγκαλια επειδη αυτος
ειναι βαναυσος, μ..κας, γυναικας...εκει οι περιπτωσεις ηταν αδιεξοδες, το καταλαβαινω.

Αλλα σημερα? Εαν δεν εχεις και παιδια η λυση ειναι πανευκολη.
Θες να ξεφυγεις?
Δουλεψε γκαρσονα, πηγαινε γραψου σε μια σχολη και ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους.
Το παν ειναι η α ρχη!coffe
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 5 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

30/6/2009, 11:41
Πιστεύω ότι αυτές οι γυναίκες έχουν μάθει πολύ να εξαρτώνται από κάποιον και δέχονται το κάθε τι. Το πιθανότερο είναι αυτή η κατάσταση να έχει ξεκινήσει ήδη από το σπίτι τους το πατρικό, με μια μητέρα κακοποιημένη π.χ. και ένα πατέρα πάτερ φαμίλια, που ο λόγος του είναι ΝΟΜΟΣ.

Έπειτα υπάρχουν και εκείνες που είναι τόσο απελπισμένες για γάμους και παιδιά, που δεν λογαριάζουν τπτ. nocomment
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης