Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ενδοοικογενειακή βία

+9
kitsosmitsos
mata
Raven
astrocat
fanny-banny
AtZoN
Eltha
SkinLikeSand
laplace
13 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Ενδοοικογενειακή βία

3/4/2009, 13:48
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :


Σοκ προκαλεί η νέα διαφημιστική καμπάνια ενάντια στην ενδοοικογενειακή βία, στην οποία πρωταγωνιστεί η ηθοποιός Κίρα Νάιτλι.

Στο δύο λεπτών σποτ βλέπουμε τη σταρ των Πειρατών της Καραϊβικής να τελειώνει τη δουλειά στο πλατό και να επιστρέφει σπίτι της. Με το που ανοίγει την πόρτα βλέπει αίματα παντού και αμέσως μετά το σύντροφό της με τραυματισμένο χέρι. Η συνέχεια είναι συγκλονιστική. Ο φίλος της αρχίζει να τη χτυπά ανελέητα, αρχικά στο πρόσωπο, και μετά τη ρίχνει κάτω και την κλωτσά δίχως οίκτο.

Το πλάνο απομακρύνεται και αποκαλύπτεται το σκηνικό μιας ταινίας, αλλά και το σλόγκαν «Δεν είναι η ώρα κάποιος να φωνάξει «κόψτε το»!».

Το διαφημιστικό, σε σκηνοθεσία του Τζο Ράιτ, είναι πρωτοβουλία της φιλανθρωπικής οργάνωσης Women’aid, που δρα ενάντια της βίας των γυναικών και των παιδιών στο σπίτι.

«Ήθελα να πάρω μέρος σε αυτή τη διαφήμιση για τη Women’s aid γιατί ενώ η ενδοοικογενειακή βία υπάρχει σε κάθε κοινωνική τάξη, σπάνια ακούμε γι' αυτή», είπε η 25χρονη ηθοποιός.

Σύμφωνα με την οργάνωση, δύο γυναίκες την εβδομάδα θανατώνονται από τον νυν ή πρώην σύντροφό τους.
http://www.zougla.gr/news.php?id=32309


για μενα ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να υπαρχουν γυναικες που ανεχονται τετοιες συμπεριφορες
πραγματικα αν μαθω οτι καποια ανέχεται να τις τρωει κ δεν κανει κατι για αυτο,πεφτει πολυ στα ματια
μου

laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

10/9/2009, 23:51
Mία υπόθεση σωματικής βίας σε αυτήν και το ανήλικο παιδί της εξετάζει η αστυνομία. Σύμφωνα με πληροφορίες μία αλλοδαπή γυναίκα ηλικίας 29 ετών εμφανίστηκε στο αστυνομικό τμήμα Χαλκίδας και κατήγγειλε τον σύντροφο της. Με τον σύντροφο της συγκατοικεί τα τελευταία τρία χρόνια και σύμφωνα με τα λεγόμενα της γυναίκας, πολλές φορές ο δράστης χρησιμοποιεί κατ΄ επανάληψη σωματική βία σε αυτή καθώς και στην ανήλικη κόρη της ετών 8, προκαλώντας τους βλάβες σε διάφορα σημεία του σώματός των και ειδικότερα πριν από λίγες μέρες, τους επιτέθηκε προκαλώντας τους επικίνδυνες σωματικές βλάβες. Παραγγέλθηκε ιατροδικαστική εξέταση ανώ ο δράστης συνελήφθη
τρωκτικο
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

12/9/2009, 02:08
Τι να πω ρε παιδιά... 3 χρόνια την χτυπούσε και τώρα θυμήθηκε να μιλήσει; Καταλαβαίνει καν τι κακό έχει κάνει στο παιδί της; Τι σόι μανάδες είναι αυτές; Νοιάζονται μόνο για το πως θα έχουν τον γκόμενο δίπλα τους και ας είναι ο Ροχάμης;
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

12/9/2009, 02:57
Raven έγραψε:Τι να πω ρε παιδιά... 3 χρόνια την χτυπούσε και τώρα θυμήθηκε να μιλήσει; Καταλαβαίνει καν τι κακό έχει κάνει στο παιδί της; Τι σόι μανάδες είναι αυτές; Νοιάζονται μόνο για το πως θα έχουν τον γκόμενο δίπλα τους και ας είναι ο Ροχάμης;
ελα ντε Surprised
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

12/9/2009, 15:57
Raven έγραψε:Τι να πω ρε παιδιά... 3 χρόνια την χτυπούσε και τώρα θυμήθηκε να μιλήσει; Καταλαβαίνει καν τι κακό έχει κάνει στο παιδί της; Τι σόι μανάδες είναι αυτές; Νοιάζονται μόνο για το πως θα έχουν τον γκόμενο δίπλα τους και ας είναι ο Ροχάμης;

ΠΟλύ σωστές απορίες

Εκτός από θύμα σ'αυτή την περίπτωση η μάνα είναι θύτης γιατί δεν προστάτεψε το παιδί της

Άποψή μου, δεν προσπαθώ να υποκαταστήσω δικαιοσύνη ή κάτι ανάλογο
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

12/9/2009, 18:33
τραγικα λεμε ολα αυτα
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

13/9/2009, 20:02
Ο εφιάλτης της Ριάνα στα χέρια του Κρις Μπράουν
13.9.2009Ο σκληρός Κρις Μπράουν πάγωσε ακούγοντας την απόφαση που του επέβαλε το δικαστήριο του Λος Αντζελες για την κακοποίηση της Ριάνα. Η δικαστής Πατρίτσια Σνεγκ του ανακοίνωσε ότι για πέντε χρόνια θα είναι υπό δικαστική επιτήρηση, για 52 εβδομάδες θα πρέπει να παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα κατά της ενδοοικογενειακής βίας και να προσφέρει κοινωνική εργασία 72 ωρών στην περιοχή Ρίτσμοντ της Βιρτζίνια. Αυτό σημαίνει, όπως πολύ γλαφυρά του περιέγραψε η δικαστής, ότι θα πρέπει μεταξύ άλλων να τρίβει τοίχους για να αφαιρέσει γκραφίτι, να μαζεύει σκουπίδια, να πλένει αυτοκίνητα, να καθαρίζει και να περιποιείται παρτέρια και άλλα τέτοια που δεν ταιριάζουν καθόλου στο ατσαλάκωτο στιλ του. Αυτό που πλασάρει δημοσίως δηλαδή, γιατί στην ιδιωτική ζωή του, όπως αποδείχτηκε, δεν είναι και τόσο Cool τύπος!

Η δικαστής του υπενθύμισε βεβαίως ότι τη Ριάνα μπορεί να τη δει μόνον από πολύ μακριά, για την ακρίβεια από τα ενενήντα μέτρα! Και αν συντρέχουν επαγγελματικοί λόγοι, για παράδειγμα εκδηλώσεις όπου είναι προσκεκλημένοι και οι δύο, να κρατάει απόσταση δεκαπέντε μέτρων. Αυτές τις αποστάσεις έθεσε το δικαστήριο ως όριο ασφαλείας για τη δημοφιλή τραγουδίστρια, που είχε την κακή τύχη να νιώσει τη δύναμη του μέχρι τότε αγαπημένου της στο πρόσωπο και το κορμί της.

Τρανταχτή απόδειξη της δύσκολης νύχτας που πέρασε η Ριάνα στα χέρια του νταή Κρις Μπράουν ήταν το μωλωπισμένο μάτι της, τα μελανιασμένα χείλη της και οι εκδορές και οι μελανιές σε όλο της το σώμα.

Σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στη δικογραφία, εκείνο το βράδυ η Ριάνα βρέθηκε στο έλεος της οργής του Κρις Μπράουν, ο οποίος μάλιστα όχι μόνο τη χτύπησε ανελέητα αλλά την απείλησε ότι θα τη σκοτώσει.

Εκείνη τη μοιραία νύχτα, σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στη δικογραφία, μία γυναίκα κάλεσε τη γραμμή 911 ζηητώντας βοήθεια, γιατί, όπως είπε, την είχαν ξυλοκοπήσει πολύ άσχημα. Εδωσε το όνομα Ρόμπιν Φέντι. Αυτό είναι το πραγματικό όνομα της Ριάνα. «Ο καβγάς του ζευγαριού είχε ξεκινήσει πηγαίνοντας σε ένα πάρτι πριν από την απονομή των βραβείων Grammy. Κατά την επιστροφή στο σπίτι, μέσα στο αυτοκίνητο του Κρις Μπράουν τα αίματα άναψαν και πάλι» αναφέρεται στην αρχή της δικογραφίας.

Οργισμένη η Ριάνα χτύπησε με τα χέρια της το ταμπλό του αυτοκινήτου του Κρις Μπράουν. Εκείνος έκοψε ταχύτητα και βρίζοντάς την χυδαία, προσπάθησε να την πετάξει έξω, ανοίγοντας την πόρτα και σπρώχνοντάς την ενώ το αυτοκίνητο βρισκόταν εν κινήσει... Η Ριάνα αντιστάθηκε και το σπρώξιμο διαδέχθηκαν οι μπουνιές. Με το δεξί τη χτυπούσε όπου έβρισκε και με το αριστερό οδηγούσε!

Δεν σταμάτησε παρά μόνο όταν η Ριάνα είδε στον καθρέφτη το πρόσωπό της και άρχισε να του ουρλιάζει ότι τη σακάτεψε. Η απάντησή του Κρις Μπράουν ήταν: «Θα σου βγάλω το μεδούλι μόλις πάμε σπίτι. Περίμενε και θα δεις»!

Η Ριάνα άρπαξε το κινητό της για να τηλεφωνήσει στη γραμματέα της, αλλά η κίνησή της λειτούργησε σαν κόκκινο πανί για τον Κρις Μπράουν. Δεν πρόλαβε να της μιλήσει, όμως η Ριάνα προσποιήθηκε πως της είπε να καλέσει την αστυνομία. «Αυτό είναι το πιο ηλίθιο πράγμα που έχεις κάνει στη ζωή σου. Τώρα πραγματικά θα σε σκοτώσω» της είπε και όρμησε επάνω της. Ενα δεύτερο κύμα επίθεσης από τον μαινόμενο Κρις Μπράουν αποτελείωσε την όμορφη όψη της Ριάνα. Για να προστατευτεί κάλυπτε το πρόσωπό της με τα χέρια της. Προσπάθησε να ανοίξει την πόρτα αλλά ο Κρις Μπράουν έβαλε το αυτόματο κλείδωμα και την εγκλώβισε. Την άρπαξε από τον λαιμό και της έκανε κεφαλοκλείδωμα, πιέζοντάς την τόσο πολύ που της κόπηκε η ανάσα. Κατάφερε να φύγει από τα χέρια του, όταν άρπαξε τα κλειδιά του αυτοκινήτου από την κλειδαριά κι εκείνος την άφησε για να τα πιάσει. Παρά τα συνεχή χτυπήματα, η Ριάνα κατάφερε και άνοιξε την πόρτα και έτρεξε μακριά... Μαζί της είχε το κινητό με το οποίο κάλεσε την αστυνομία.

«Η γυναίκα ήταν πολύ συγχυσμένη και έκλαιγε γοερά» ανέφερε ο αστυνομικός που δέχθηκε το τηλεφώνημα από την άγνωστη κακοποιημένη γυναίκα ονόματι Ρόμπιν Φέντι.
espresso
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

13/9/2009, 20:08
Αυτή δεν είχε ξαναγυρίσει κοντά του για την "αγάπη τους";

Πάντως η ποινή που του επιβλήθηκε είναι πολύ καλύτερο απ'το να κοπροσκυλιάζει για κανένα μήνα σε φυλακή

Θα έχει χρόνο να το σκεφτεί
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

25/9/2009, 10:24
25 Σεπτεμβρίου 2009, 08:41«Εχω ένα σπασμένο πλευρό και μια ρήξη τυμπάνου.

Αυτές είναι οι πιο “δυνατές” αναμνήσεις που έχω από τον σύζυγό μου». Η Ανδρομάχη Λ. είναι μια ακόμη φιλοξενούμενη του ξενώνα κακοποιημένων γυναικών της Κιβωτού. Βρήκε στέγη πριν από 10 μέρες όταν βρέθηκε στον δρόμο μαζί με τον οκτάχρονο γιο της. «Ο σύζυγός μου δεν μου έδινε τη διατροφή και δεν μπορούσα να πληρώσω ούτε το ενοίκιο. Προσπαθεί με κάθε τρόπο να επανέλθει στη ζωή μου όχι γιατί θέλει να κάνουμε μια νέα προσπάθεια ως οικογένεια αλλά για να συνεχίσει να μας βασανίζει». Η Ανδρομάχη από το 2000 που παντρεύτηκε μέχρι σήμερα έζησε μαρτυρικές μέρες, όπως λέει. Η ανασφάλεια που ένιωθε και η ανάγκη να μεγαλώσει το παιδί της έχοντας δίπλα του τον πατέρα του την ανάγκαζε να υπομένει τη βιαιότητα του συζύγου της, αν και κάποιες φορές επιχείρησε να τον διώξει. Κατέφυγε πολλές φορές στην αστυνομία για να καταγγείλει τον ξυλοδαρμό που είχε υποστεί αλλά ποτέ δεν είχε αποτέλεσμα: «Τις περισσότερες φορές μου έλεγαν να τα βρω μαζί του.

Κάποιος αστυνομικός μάλιστα μου είχε πει “δεν ντρέπεσαι να καταγγέλλεις τον άντρα σου;”. Την τελευταία φορά όμως που με έστειλε στο νοσοκομείο με σπασμένο πλευρό δεν το άφησα να περάσει. Τον έδιωξα από το σπίτι, έκανα αγωγή διαζυγίου και τώρα περιμένω να γίνει και το δικαστήριο για τον ξυλοδαρμό». Η Ανδρομάχη Λ. τώρα τώρα ψάχνει για δουλειά και φροντίζει τον γιο της:

Ομολογεί όμως: «Έχω ασκήσει βία στο παιδί όπως ασκούσε σε μένα η μητέρα μου και μετά ο σύζυγός μου».

«Έχω οκτώ μέρες στον ξενώνα και ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω πως ζω σε ένα ασφαλές περιβάλλον για μένα αλλά και για τα δύο παιδιά μου. Ακόμη και στις μέρες μας μια ζωή χωρίς βία μπορεί να είναι το όνειρο πολλών γυναικών».

ΗΣίλβια έφτασε πριν από 14 χρόνια στην Ελλάδα από την Τανζανία, αναζητώντας μια καλύτερη ζωή. Ήταν μόλις 21 ετών και έψαχνε τρόπο να βελτιώσει τη ζωή της έστω και αν χρειαζόταν να εγκαταλείψει την πατρίδα της. Μέχρι σήμερα όμως το μόνο που κατάφερε είναι να γνωρίσει τη βία, την εργασιακή αλλά και των συντρόφων της. Πριν από μια εβδομάδα βρήκε καταφύγιο στον ξενώνα κακοποιημένων γυναικών, που δημιούργησε η «Κιβωτός», ο οποίος άνοιξε τις πόρτες του εσπευσμένα. Οι κλήσεις των γυναικών για βοήθεια ανάγκασε τον πατέρα Αντώνιο να προσφέρει στέγη πριν ολοκληρωθούν οι εργασίες.

«Σήμερα θα μπει ο ηλιακός αλλά αυτό είναι το τελευταίο που θα κοιτούσαμε», λέει στα «ΝΕΑ» η Σίλβια που φιλοξενείται μαζί με δύο άλλες γυναίκες στον ξενώνα. «Είναι για μένα ό,τι καλύτερο μου έχει συμβεί από τότε που είμαι στην Ελλάδα».

Όταν σταμάτησε να δουλεύει
Ενώ δούλευε ως οικιακή βοηθός γνώρισε έναν συμπατριώτη της τον οποίο και αποφάσισε να παντρευτεί. Απέκτησαν ένα παιδί και όλα έδειχναν ότι η ζωή της έπαιρνε τον δρόμο που ήθελε. Οι καλές μέρες όμως δεν κράτησαν για πολύ αφού ο πρώην σύζυγός της άρχισε να βιαιοπραγεί:

«Όσο δούλευε και είχαμε χρήματα τα πράγματα ήταν καλά. Όταν σταμάτησε να εργάζεται μου έκανε τη ζωή κόλαση. Και το πιο άσχημο είναι ότι όλες αυτές τις σκηνές της έζησε και το παιδί».

Αποφασίζει να τον εγκαταλείψει και αρχίζει να εργάζεται ξανά σε σπίτια. Νοικιάζει ένα σπίτι και συνεχίζει τη ζωή της με το παιδί της. «Γνωρίζω τον δεύτερο σύζυγό μου, έναν Έλληνα ναυτικό. Πίστευα ότι ήταν η ευκαιρία μου να κάνω την οικογένεια που ονειρευόμουν. Όμως πριν από μερικούς μήνες με εγκατέλειψε χωρίς χρήματα. Δεν είχα να πληρώσω το ενοίκιο και ο σπιτονοικοκύρης μου φυσικά με πέταξε έξω. Έμεινα στους δρόμους για αρκετές μέρες». Έμαθε όμως για τον ξενώνα και λέει: «Αισθάνομαι ότι τώρα μπορώ να κάνω μια καινούργια αρχή. Έχω την άνεση να ψάξω να βρω δουλειά και να σταθώ στα πόδια μου όχι μόνο για μένα αλλά και για τα παιδιά μου».ΠΗΓΗ:http://www.madata.gr
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

25/9/2009, 10:27
Πωπω... Πάντως δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότερες γυναίκες που έχουν "κακοποιηθεί" όταν ήταν μικρές από τους γονείς τους, επιλέγουν συντρόφους που τους κάνουν το ίδιο.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

25/9/2009, 10:35
Raven έγραψε:Πωπω... Πάντως δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότερες γυναίκες που έχουν "κακοποιηθεί" όταν ήταν μικρές από τους γονείς τους, επιλέγουν συντρόφους που τους κάνουν το ίδιο.
ανωμαλο παντως ε?
ιδρυματισμος
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

25/9/2009, 10:42
Ούτε που μπορούμε να ξέρουμε ή να φανταστούμε τι περνάει από το μυαλό όλων αυτών των ανθρώπων που κακοποιούνται με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο.. Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 108896 Το μόνο σίγουρο είναι πως η κατάσταση είναι τραγική και δεν την εύχεσαι ούτε στον χειρότερο εχθρό σου!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

9/10/2009, 15:01
http://3.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/Ss8Nze5YlaI/AAAAAAABBvE/zlx3Q5S8cLY/s1600-h/palmos.jpg
Σύμφωνα με την εφημερίδα "ΠΑΛΜΟΣ" απατημένος σύζυγος διαπόμπευσε περιφέροντας γυμνή τη σύζυγό του την οποία...
συνέλαβε επ'αυτοφόρω με νεαρό.
Τα σχόλια δικά σας......


http://pyrgos-news.blogspot.com/
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:40
δεν ξερω ποιος και αν το ειδε αλλα στο αλτερ στις ειδησεις μια ξενη ξανθια
οπου ο γκομενος της εριξε καυστικο οξυ στην μουρη επειδη ζηλευε
αυτη μοντελο πολυ ομορφη ..εδειξε φωτο μετα ..ΤΡΑΓΙΚΟ ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΑΓΙΚΟ!!!
και φοραει ειδικη μασκα να κραταει το προσωπο αλλιως της φευγει?!! της πεφτει...

οι εικονες που ειδα δεν υπαρχουν απλα !
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:47
Συνηθισμένη μορφή τιμωρίας σε χώρες όπως το Μπαγκλαντές (είχε δημοσιευτεί ένα σχετικό ρεπορτάζ στο περιοδικό "Ε" (Ελευθεροτυπία) πριν κάτι χρόνια - ακόμα μου έχει μείνει η φρίκη από τη στιγμή που το διάβαζα...

Σε περίπτωση που κάποια κοπέλα αρνηθεί το πέσιμο ενός αγοριού, το αγόρι πηγαίνει νυχτιάτικα στο σπίτι της κοπέλας, μπαίνει απ' το παράθυρο διαρρηγνύωντάς το και την παραμορφώνει ρίχνοντας βιτριόλι στο πρόσωπό της. Με λίγα λόγια μια κοπέλα που θα αρνηθεί έναν ψυχάκια μισογύνη, χάνει την ομορφιά της σαν τιμωρία...
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:48
Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 518749 Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 518749 Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 518749 Δεν το είδα καν! Και μάλλον καλύτερα! Τι ψυχωτικοί άνθρωποι που υπάρχουν στον κόσμο... Η κοπέλα πως είναι τώρα; Φτιάχνει με πλαστική;
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:50
δεν καταλαβες 30 πλαστικες εκανε
μιλαμε για κουκλα ετσι οχι απλο μοντελο
κουκλα
και φοραει μασκα..αλα σιωπη των αμνων ...μασκα για να της κραταει την μουρη πως
να το πω ....να της κρατει το προσωπο το δερμα ..
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:50
irthe_h_pitsa έγραψε:Συνηθισμένη μορφή τιμωρίας σε χώρες όπως το Μπαγκλαντές (είχε δημοσιευτεί ένα σχετικό ρεπορτάζ στο περιοδικό "Ε" (Ελευθεροτυπία) πριν κάτι χρόνια - ακόμα μου έχει μείνει η φρίκη από τη στιγμή που το διάβαζα...

Σε περίπτωση που κάποια κοπέλα αρνηθεί το πέσιμο ενός αγοριού, το αγόρι πηγαίνει νυχτιάτικα στο σπίτι της κοπέλας, μπαίνει απ' το παράθυρο διαρρηγνύωντάς το και την παραμορφώνει ρίχνοντας βιτριόλι στο πρόσωπό της. Με λίγα λόγια μια κοπέλα που θα αρνηθεί έναν ψυχάκια μισογύνη, χάνει την ομορφιά της σαν τιμωρία...
ασχετο,ειδα στην tv ενα μοντελο απο αγγλια που την βιασαν 2 κρετινοι κ μετα της εριξαν βιτριολη..
αστα να πανε ..ανωμαλια στο φουλλλλλλλλλ
marouli
marouli
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 13466
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 13/04/2009
http://griniariko-marouli.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:51
παιδια δεν παμε καλααα.. εχουμε ξεφυγει εντελως... Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 108896

τι σου φταιει ο αλλος βρε @@
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:52
λαπλας το ιδιο ειδαμε ?
αν ναι ηταν γκομενος της αυτος
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:56
skouliki έγραψε:λαπλας το ιδιο ειδαμε ?
αν ναι ηταν γκομενος της αυτος
οχι,εγω λεω μια ξανθια αγγλιδα μοντελο,που την βιασαν 2 ατομα κ μετα της εριξαν βιτριόλι..δεν ελεγε για αγορι της Surprised Surprised Surprised
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:58
το ιδιο λεμε
ακου ..ο ενας ηταν το αγορι της και ο αλλος αυτος που εκανε τη πραξη

που περπαταγε στο δρομο και την πλησιασε ενας ..και της το πεταξε..ηθικος αυτουργος ο γκομενος
απο ζηλια
μια κοπελα με αφελειες
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 22:59
skouliki έγραψε:το ιδιο λεμε
ακου ..ο ενας ηταν το αγορι της και ο αλλος αυτος που εκανε τη πραξη

που περπαταγε στο δρομο και την πλησιασε ενας ..και της το πεταξε..ηθικος αυτουργος ο γκομενος
απο ζηλια
μια κοπελα με αφελειες
Surprised Surprised Surprised Surprised Surprised
ναι,μαλλον το ιδιο γιατι κ αυτη που ειχα δει,φορουσε μασκα Surprised Surprised Surprised
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 23:01
Όπως και να 'χει, αναμφίβολα είναι το ότι φρικτότερο μπορεί να συμβεί σε κάποια κοπέλα. Τόσο η ομορφιά της, όσο και η ψυχική της ισορροπία χάθηκαν...
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 23:02
παιδια τι λεμε τωρα
αυτο το πραγμα ειναι το χειροτερο!!!!!!!!!!!!!!!
marouli
marouli
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 13466
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 13/04/2009
http://griniariko-marouli.blogspot.com

Ενδοοικογενειακή βία - Σελίδα 8 Empty Απ: Ενδοοικογενειακή βία

20/10/2009, 23:05
αυτος ο ανθρωπος τωρα τι ποινη θα πρεπει να κανει? υπαρχει κατι που να δικαιωνει αυτη την κοπελα?
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης