Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αστυνομία και κράτος

+20
αναρχοβλαχος
SkinLikeSand
αντωνης
nobi
fanny-banny
ioannis
sepsis
luvian_elf
Μιχάλης
amelie
Raven
kitsosmitsos
ΦΤΟ
Poexania
καψοραχη
laplace
StrangeLittleGirl
AtZoN
peggylou
Eltha
24 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Αστυνομία και κράτος

19/3/2009, 11:25
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Ποιος είναι ο ρόλος της αστυνομίας σήμερα και πως παρεμβαίνει το κράτος σε αυτόν;

Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 11:31
Στη σύλληψη τριών ατόμων προχώρησαν οι αστυνομικές αρχές της Θεσσαλονίκης, μετά την επίθεση που έγινε το βράδυ της Κυριακής, από ομάδα περίπου 20 ατόμων, κατά λεωφορείου της γραμμής 2 του ΟΑΣΘ. Από την επίθεση τραυματίστηκε ένα 10χρονο αγόρι.

in.gr
Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 108896
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 12:41
«Νταήδες» αστυνομικοί ξυλοκόπησαν 35χρονη

ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΒΙΑ ΞΑΝΑ, ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΟ Α.Τ. ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ

Του ΣΤΡΑΤΗ ΜΠΑΛΑΣΚΑ
Θύμα χωρίς προηγούμενο ρατσιστικής βίας από δύο αστυνομικούς του γνωστού τμήματος του Αγίου Παντελεήμονος Αθηνών έπεσε την περασμένη Πέμπτη το μεσημέρι η Σ.Α., μια 35χρονη γυναίκα από την Αρμενία, παντρεμένη με γνωστό Ελληνα μουσικό.

Αυτόπτης μάρτυρας στον ξυλοδαρμό και τη σύλληψή της, το ηλικίας δύο χρόνων παιδί της, το οποίο μάλιστα παρέμενε και αυτό υπό σύλληψη στο Αστυνομικό Τμήμα της οδού Θήρας στην Κυψέλη επί τετράωρο! Εκεί της δηλώθηκε ότι οι δύο αστυνομικοί που τη συνέλαβαν και τη χτύπησαν ανήκουν στο Αστυνομικό Τμήμα του Αγίου Παντελεήμονα, ενώ επέβαιναν και σε αυτοκίνητο του ίδιου τμήματος με συμβατικές πινακίδες.

Το γεγονός σημειώθηκε στις 11 το πρωί της περασμένης Πέμπτης, στη συμβολή των οδών Κεφαλληνίας και Επτανήσου στην Κυψέλη, όταν η 35χρονη, έχοντας βγει από σουπερμάρκετ της περιοχής, προσπαθούσε να περάσει τον δρόμο με το καροτσάκι στο οποίο είχε το παιδί της, ενώ κρατούσε και δύο σακούλες με ψώνια. Δυο γυναίκες που περπατούσαν στο πεζοδρόμιο μαζί με την 35χρονη, σχολίασαν το γεγονός ότι κανένα αυτοκίνητο δεν σταματούσε, αποκαλώντας δυνατά «ζώα» τους οδηγούς των περαστικών αυτοκινήτων.

Τότε από ένα αυτοκίνητο με συμβατικές πινακίδες που σταμάτησε, πετάχτηκαν δυο άνδρες, και απευθυνόμενοι προς τη γυναίκα με το καροτσάκι ζήτησαν εξηγήσεις «γιατί τους είπε ζώα». Η εκφορά των εξηγήσεων «δεν σας είπα εγώ ζώα» προκάλεσαν το ενδιαφέρον των δύο αγνώστων, οι οποίοι τη ρώτησαν «αν είσαι Ρουμάνα», προσθέτοντας «αυτά να πας να τα κάνεις στη χώρα σου». Η 35χρονη, θεωρώντας ότι μιλά με κάποιους απλούς περαστικούς, τους είπε «πως δεν είναι Ρουμάνα, αν και θα μπορούσε να είναι» και πως «είναι Αρμένισσα και αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα».

«Από εκείνη τη στιγμή», λέει η Σ.Α., «άρχισε ένας απίστευτος εφιάλτης. Μου έδειξαν μια ταυτότητα δηλώνοντας αστυνομικοί, μου ζήτησαν τα χαρτιά μου και όταν εγώ τους είπα πως δεν τα έχω μαζί μου, μου είπαν ότι με συλλαμβάνουν. Μια προσπάθεια να πιάσω το καροτσάκι, τη στιγμή που μου έβαζαν χειροπέδες, είχε σαν αποτέλεσμα να πέσω κάτω. Με χτύπησαν γιατί θεώρησαν πως αντιστεκόμουν. Με ποδοπάτησαν και με χτύπησαν όταν προσπάθησα να δω πού είναι το καροτσάκι με το παιδί μου, μου γύρισαν τα χέρια στην πλάτη και τα έδεσαν με χειροπέδες, ενώ κάλεσαν και περιπολικό αυτοκίνητο, το οποίο και ήλθε μισή ώρα μετά και με μετέφερε τόσο εμένα δεμένη πισθάγκωνα όσο και το παιδί μου στο Αστυνομικό Τμήμα της οδού Θήρας. Από εκεί και αφού κάποιος γνωστός μου, που ειδοποιήθηκε, έφερε τα χαρτιά μου, αφέθηκα ελεύθερη με την προτροπή «να ξεχάσω ό,τι συνέβη μια και ήταν αποτέλεσμα της κακιάς ώρας. Ηταν περίπου 3.30 το απόγευμα όταν με άφησαν ελεύθερη. Πήγα στο σπίτι κι άρχισα να παίρνω τηλέφωνο παντού...».

Οπως λέει η Σ.Α., τηλεφώνησε ακόμη και στο γραφείο του υπουργού Προστασίας του Πολίτη Μιχάλη Χρυσοχοΐδ,η από το οποίο την παρέπεμψαν στη ΓΑΔΑ. Και με τη ΓΑΔΑ επικοινώνησε απ' όπου τη ρώτησαν ...«τι μπορούν να κάνουν».

Την περασμένη Παρασκευή το πρωί και μετά την κατάθεση μήνυσης στην οδό Ευελπίδων και την με εντολή του Εισαγγελέα εξέτασή της από ιατροδικαστή, χωρίς φυσικά ποτέ να ενεργοποιηθεί η διαδικασία της αυτόφωρης σύλληψης των δύο αστυνομικών του Αστυνομικού Τμήματος Αγίου Παντελεήμονα, η Σ.Α. επικοινώνησε και με το Γραφείο Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ. από το οποίο και ζήτησε προστασία. Από εκεί της δηλώθηκε ότι «θα εξετάσουν την καταγγελία της»! *

Δημοσιεύθηκε στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ
αναρχοβλαχος
αναρχοβλαχος
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1838
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : NaSa space program
Εγγραφή : 21/05/2009
http://anarchovlaxos.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 14:22
Ποινή φυλάκισης 12 ετών επέβαλε την περασμένη Παρασκευή, το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Αιγαίου στον αξιωματικό της Ελληνικής Αστυνομίας Δ.Αλεξόπουλο, ο οποίος είχε συλληφθεί στην Καλλονή της Λέσβου για υπόθεση ναρκωτικών πριν από 9 χρόνια.

Η υπόθεση είχε λάβει 7 αναβολές, ύστερα από αιτήσεις του πρώην υποδιοικητή του Αστυνομικού Τμήματος Καλλονής Λέσβου, ενώ η τελευταία του αίτηση για αναβολή δεν έγινε δεκτή από το δικαστήριο.

Σύμφωνα με την ακροαματική διαδικασία, για τη δράση του αξιωματικού είχαν ενημερωθεί στελέχη της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ. οι «αδιάφθοροι» της ΕΛ.ΑΣ., όπως κατατέθηκε, είχαν μπει στο σπίτι του αστυνομικού στην Καλλονή από το παράθυρο, ενώ ο ίδιος ήταν μέσα, και είχαν εντοπίσει ζυγαριά ακριβείας καθώς και υπολείμματα ναρκωτικών ουσιών. Όπως κατατέθηκε και αποδείχθηκε, ο επίορκος αστυνομικός ήταν κανονικός έμπορος ναρκωτικών σε συνεργασία με δύο άλλους, έναν υπαξιωματικό του Στρατού και έναν πολίτη.

Ο εισαγγελέας της έδρας, Αντιεισαγγελέας Εφετών Γιώργος Οικονόμου, ζήτησε την ύψιστη δυνατή ποινή για τον αστυνομικό. Το ίδιο δικαστήριο επέβαλε ποινή κάθειρξης πέντε ετών στον στρατιωτικό, ενώ αθωώθηκε ο πολίτης που είχε κατηγορηθεί στην ίδια υπόθεση.

απο tvxs
αναρχοβλαχος
αναρχοβλαχος
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1838
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : NaSa space program
Εγγραφή : 21/05/2009
http://anarchovlaxos.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 14:24
και σχολιο ενος αναγνωστη στο tvxs

Εχεις ναρκωτικα για πουλημα και δεν εχεις ακρη για διανομη ?

Παρε τωρα αμεσως το 100.

100 Ταχυτατη εξυπηρετηση, λογικες τιμες, νομικη καλυψη, μεγαλο δικτυο διανομης, εξεσφαλισμενη πελατεια και ασφαλεις εισπραξεις.
100 Εγγυηση - Σιγουρια

Αν δεν ξερεις ποιοι τα παιρνουν ... Παρε το 100 !
ΕΛΑΣ "Εισαγωγες Λιανεμποριο Ασφαλεις Συναλαγες
αναρχοβλαχος
αναρχοβλαχος
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1838
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : NaSa space program
Εγγραφή : 21/05/2009
http://anarchovlaxos.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 14:24
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
αναρχοβλαχος
αναρχοβλαχος
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1838
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : NaSa space program
Εγγραφή : 21/05/2009
http://anarchovlaxos.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 14:25
Ένορκη διοικητική εξέταση για καταγγελίες για κακοποίηση Παλαιστίνιου μετανάστη από αστυνομικούς, στο ΑΤ Ομόνοιας, διέταξε το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας, προκειμένου να διερευνηθούν και, εάν προκύψουν ευθύνες, να επιβληθούν κυρώσεις στους υπεύθυνους.

Η καταγγελία αφορά την κακοποίηση 29χρονου Παλαιστίνιου άντρα, στις 19/11/2009, στο αστυνομικό τμήμα της πλατείας Ομόνοιας και υποβλήθηκε από το Δίκτυο Μεταναστών.

και αυτο απο tvxs
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:03

Εκτός αστυνομίας τέθηκαν οι δύο ειδικοί φρουροί που κακοποίησαν και εξευτέλισαν την γυναίκα στον Άγιο Παντελεήμονα μπροστά στα μάτια του 2χρονου παιδιού της με απόφαση του Χρυσοχοϊδη



Μόλις το άκουσα από ΣΚΑΙ ράδιο



Έχει επεξεργασθεί από τον/την kitsosmitsos στις 23/11/2009, 15:09, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : λάθος αστυνομικό τμήμα)
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:06
kitsosmitsos έγραψε:
Εκτός αστυνομίας τέθηκαν οι δύο ειδικοί φρουροί που κακοποίησαν και εξευτέλισαν την γυναίκα στην Νίκαια μπροστά στα μάτια του 2χρονου παιδιού της με απόφαση του Χρυσοχοϊδη

Μόλις το άκουσα από ΣΚΑΙ ράδιο


ακουσα οτι ειναι γυναικα επωνυμου μουσικου....... Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 236770
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:10

καψοραχη έγραψε:
kitsosmitsos έγραψε:
Εκτός αστυνομίας τέθηκαν οι δύο ειδικοί φρουροί που κακοποίησαν και εξευτέλισαν την γυναίκα στην Νίκαια μπροστά στα μάτια του 2χρονου παιδιού της με απόφαση του Χρυσοχοϊδη

Μόλις το άκουσα από ΣΚΑΙ ράδιο



ακουσα οτι ειναι γυναικα επωνυμου μουσικου.......


Και τι σημαίνει αυτό;

καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:18
Κιτσο μου δεν ηθελα να πω κατι ιδιαιτερα .......αλλα ισως αν ηταν η γυναικα του ταδε να μην ειχε γινει τιποτα.......ισως λεω.....παντα ετσι γινεται! πιστευω οτι γινονται πραγματα τραγικα και δεν τα μαθαινουμε ποτε! Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 74653
παντως ακομα και ετσι...μπραβο! βεβαια να δουμε που θα ειναι οι εν λογω "κυριοι" σε λιγο καιρο!
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:24

καψοραχη έγραψε:Κιτσο μου δεν ηθελα να πω κατι ιδιαιτερα .......αλλα ισως αν ηταν η γυναικα του ταδε να μην ειχε γινει τιποτα.......ισως λεω.....παντα ετσι γινεται! πιστευω οτι γινονται πραγματα τραγικα και δεν τα μαθαινουμε ποτε!
παντως ακομα και ετσι...μπραβο! βεβαια να δουμε που θα ειναι οι εν λογω "κυριοι" σε λιγο καιρο!


 


Μπορεί να'μαι αιθεροβάμων, αλλά πιστεύω ότι επειδή η περίπτωση ήταν τόσο κραυγαλέα θα γινόταν ούτως ή άλλως η κίνηση


Μετράει σίγουρα επικοινωνιακά, αλλά επιτέλους είναι ένα μήνυμα έναντι στην ασυδοσία των "οργάνων της τάξης"

καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:25
ΜΑΚΑΡΙ!!!! το λεω με την καρδια μου! Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 74653
αναρχοβλαχος
αναρχοβλαχος
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1838
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : NaSa space program
Εγγραφή : 21/05/2009
http://anarchovlaxos.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:26
τσεκαρετε εδω http://www.tvxs.gr/v26772

και ενα ωραιο σχολιο που υπαρχει για αυτο το θεμα...


-"Σκατοκεφαλωφφφφφφφ Τσακισου !!"
"Διαταξτε καμερατ υπουργε της προστασιας μας ..."
-"Θα ξυλωσω ολο το Τμημα της Κυψελης !!!
θα τους καβουρδισω τα αρχιδια σε χυτρα με λοιπος απο την λοιπαναροφηση του Ιπποπαγκαλου !!!
θα τους κανω κλισμα με πυρηνα, απο την ελια στο σημα της Ενωσης Λαμογιων Αθλιων Σιχαματων (ΕΛΑΣ), μεχρι να κλανουν πλαστικες σφαιρες ρε !
ΑΑΑΑΓΓΓΓΚΚΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ !!!!
Εχω σκισει 35 σοβρακα στα παραθυρα του καθε τηλεκανιβαλου να μιλαω για μια επαγγελματικη νεα αστυνομια και αυτοι με εκθετουν ετσι ?
Θα τους ξεσκισωωωωωωωωωω ρεεεε !!!
Ξερεις τι θα πει να γλυφεις τον καθε Ξεπετεντερη για να τον πισεις οτι η πυγμη σας ειναι δημοκρατικη ρε Σκατοκεφαλωφ ?
Εχετε δοκιμασει ρε ποτε πως ειναι να γλυφεις δημοσιογραφο ε ?
ΑΗΔΙΑ ειναι ρε, εχει γευση χαλασμενου μυδιου, μονο οι δικαστικοι εχουν αθλιοτεροι γευση !!!
ΜΠΛΙΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ!"
"Μμμμ μμ μαλιστα καμερατ, εχετε δικιο εξετεθει βαθυτατα η Εθνικη Λαικη Ανοργασμικη Συντεχνια (ΕΛΑΣ) και σεις προσωπικα.
Εχουμε διαταξει ηδη "Ενδελεχη Διαγραφη Ευθυνων" ΕΔΕ και θα ειναι πολυ προσεκτικοι και ο διοικητης και οι υπολοιποι συναδελφοι των κατηγορουμενων που θα την διεξαγουν και φυσικα θα ειναι και εντελως αντκειμενικοι...."
-"Τι λες ρε Σκατοκεφαλωφ ?
Τι θα πει ΕΔΕ ρε ?
Ειναι δικαια και ισοτιμη δημοκρατικη συμπεριφορα αυτη απεναντι στους πολιτες ?"
"Μμμ μα οχι βεβαια καμερατ υπουργε της προστασιας μας, οι συναδελφοι ειναι απαραδεκτοι δεν επρεπ....."
-"Σκασε να μην την πληρωσεις εσυ τωρα ... Ρε για ποιους τα κανω εγω ολα αυτα ρε ?
Τοσες θυσιες ρε για σας ρε !
Μεχρι και στον τυπο αυτον τον αριστερο, δε θυμαμε και το ονομα του τωρα, αυτον τον εκφωνητη στο πολυτεχνειο αναγκαστικα να ζητησω συγνωμη ρε ....
Τι θα πω τωρα στον Αδωνις ρε καθικια ?
Τι θα πω στον Φον Μαρκογιαννακης που θα μου κανουν μαθηματα δημοκρατιας ρε ?"
"Μα καμερατ η δημοκρατικοτητα των οργανων σας δεν μπορει να ταυτιζεται με μερικες χιλιαδες μεμονωμενα περιστατικα. Εξ αλλου τι κριτικη να σας κανουν αυτοι οι ρατσιστες χουντικοι για το δημοκρατικο ηθος του Σοσιαλιστικου υπουργειου μας και για τη δικη σας αγερωχη σοσιαλιστικη σταση ?"
-"Εχεις δικιο ρε Σκατοκεφαλωφ... εν παση περιπτωση εχω παντα και τον ασσο στο μανικι που λεγεται "Συγνωμη" χαχαχαχα
Γραψε μια ανακοινωση προς τον Αδωνις, τον Φον Μαρκογιαννακης και τους δημοσιογραφους"
"Μαλιστα ειμαι ετοιμος μπορειτε να μου υπαγορευσετε"
-"Η αγανακτηση των δημοκρατικων πολιτων για το περιστατικο ειναι απολυτως δικαιολογημενη.
Ειμαι βαθυτατα στεναχωρημενος και σοκαρισμενος για την αντιδημοκρατικη συμπεριφορα αυτων των υποκειμενων που εκθετουν το υπουργειο, τη στολη τους και εμενα προσωπικα.
Θα φροντισω προσωπικα για την υποδειγματικη τιμωρια τους μεσω "Ενδελεχους Διαγραφης Ευθυνων" ΕΔΕ που εχει ηδη διαταχθει.
Ζητω προσωπικα συγνωμη απο το θυμα και τους πολιτες διοτι προκειτε για καταφανη αδικια.
Ξυλοκοπηθηκε μια μητερα ενω εντελως αντιδημοκρατικα, ανανδρα, ρατσιστικα και αυθεραιτα, δεν εδαρει το διχρονο τεκνο της, το οποιο ως ισοτιμος πολιτης αυτης της χωρας εχει δικαιωμα στην δημοκρατικη πυγμη των οργανων οπως ολοι μας.
Προκειται για ενα μεμονωμενο περιστατικο ρατσισμου.
Η Ελληνικη Ασυδοσια συντομα θα γινει ενα αξιοπιστο επαγγελματικο σωμα που θα προστατευεται δημοκρατικα με σοσιαλιστικη πυγμη"

.....
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:28

Άλλη ανακοίνωση του Χρυσοχοϊδη ότι πλέον οι αστυνομικοί θα φέρουν σε ευδιάκριτο σημείο το επίθετό τους καθώς και το ΑΜ


 


Μακάρι, γιατί μέχρι στιγμής κρύβονται πίσω από τα κράνη

αναρχοβλαχος
αναρχοβλαχος
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1838
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : NaSa space program
Εγγραφή : 21/05/2009
http://anarchovlaxos.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 15:36
Άλλη ανακοίνωση του Χρυσοχοϊδη ότι πλέον οι αστυνομικοί θα φέρουν σε ευδιάκριτο σημείο το επίθετό τους καθώς και το ΑΜ





Μακάρι, γιατί μέχρι στιγμής κρύβονται πίσω από τα κράνη

cheers cheers cheers ok ok ok ok ok
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:04
«Οι κύριοι αυτοί θα φύγουν αμέσως από το αστυνομικό σώμα και δεν θα επιστρέψουν ποτέ. Τέρμα στην ανοχή οποιασδήποτε αυθαιρεσίας αστυνομικών κατά πολιτών» δήλωσε ο Μ.Χρυσοχοΐδης, παρουσιάζοντας την πρωτοβουλία ίδρυσης Γραφείου Αντιμετώπισης Περιστατικών Αυθαιρεσίας και αναφερόμενος σε δύο αστυνομικούς, οι οποίοι κατηγορούνται για βίαιη συμπεριφορά κατά μητέρας μπροστά στο παιδί της.


in.gr
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:17
skouliki έγραψε:«Τέρμα στην ανοχή οποιασδήποτε αυθαιρεσίας αστυνομικών κατά πολιτών» δήλωσε ο Μ.Χρυσοχοΐδης
in.gr

μπραβο

μονο που πρεπει να μας ξεκαθαρισει και το τι σημαινει αυθαιρεσια αστυνομικων



αυτο πχ ειναι αυθαιρεσια;
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:26
Όταν γίνεται κάτι καλό, δεν ακυρώνεται αυτόματα γιατί γίνεται κάτι κακό
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 15980
Και όταν βλέπει κανείς σε έναν χώρο που έχει τα χειρότερα δείγματα γραφής να γίνονται σωστά βήματα, αν μη τι άλλο καλό θα ήταν τουλάχιστον να δίνουμε πίστωση χρόνου.
Ακόμη και ως παιδαγωγική μέθοδος αυτή δεν είναι και η καλύτερη δυνατή.

Σπόιλερ:
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:38
kitsosmitsos έγραψε:
Σπόιλερ:

επειδη τυχαινει το σχολιο να ειναι κατω απο δικο μου, δεν ξερω αν με αφορα και το spoiler

παντως σε οτι με αφορα, οχι βρε σιγα.

αποψεις ανταλλασουμε, γιατι να θιχτω;

αλλωστε δεν μου εβρισες την ομαδα
Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Lol Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Lol Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Lol
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:39
οσον αφορα την πιστωση χρονου, γιατι;
πρωταρηδες ειναι και δεν εχουν εμπειρια απο διοικηση υπουργειων;

ειδικα ο συγκεκριμενος εκει ηταν και πριν μερικα χρονια
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:44
αντωνης έγραψε:οσον αφορα την πιστωση χρονου, γιατι;
πρωταρηδες ειναι και δεν εχουν εμπειρια απο διοικηση υπουργειων;

ειδικα ο συγκεκριμενος εκει ηταν και πριν μερικα χρονια

Γιατί σε έναν οργανισμό που οι αντιλήψεις είναι συγκεκριμένες και παγιωμένες, για πρώτη φορά πχ βγαίνει ο αρμόδιος Υπουργός και ουσιαστικά απολύει 2 αστυνομικούς για πράγματα που κάνουν συχνά-πυκνά τα "όργανα της τάξης".
Αντί να παραπέμψει σε ΕΔΕ (τρίχες κατσαρές), βγαίνει κάτι θετικό που λειτουργεί ως δείγμα γραφής και για τους άλλους που τυχόν θα θέλουν να κάνουν τα ίδια.
Ουσιαστική διαφορά από Υπουργό που τους αναβάθμιζε σε πραίτωρες και στρατιωτάκια ακούνητα, είτε από άλλους που τους δίνανε όπλα με ελάχιστή εκπαίδευση κτλ κτλ.
Είναι σαν να πηγαίνεις σε δουλειά, να αναλαμβάνεις το λογιστήριο και μια βδομάδα μετά να έρχεται να σε ελέγξει η εφορία, να βρει παρατυπίες σε προηγούμενες χρήσεις που μεταφέρονται στην τρέχουσα και το αφεντικό να ρίξει ευθύνες σε σένα. Τύποις ευθύνεσαι, ουσιαστικά όμως;
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:48
kitsosmitsos έγραψε:
Είναι σαν να πηγαίνεις σε δουλειά, να αναλαμβάνεις το λογιστήριο και μια βδομάδα μετά να έρχεται να σε ελέγξει η εφορία, να βρει παρατυπίες σε προηγούμενες χρήσεις που μεταφέρονται στην τρέχουσα και το αφεντικό να ρίξει ευθύνες σε σένα. Τύποις ευθύνεσαι, ουσιαστικά όμως;


αν ειμαι για πρωτη φορα σε αυτη την εταιρεια, ουτε τυποις ουτε ουσιαστικα θα εχω ευθυνη
αν ομως ημουν εκει και πριν 3-4 χρονια, δεν ειμαι αμοιρος ευθυνων
γιατι μπορει οι παρατυπιες που θα βρει η εφορια να αφορουν και τις χρησεις που ημουν εγω παλι υπευθυνος
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 18:51
αντωνης έγραψε:
kitsosmitsos έγραψε:
Είναι σαν να πηγαίνεις σε δουλειά, να αναλαμβάνεις το λογιστήριο και μια βδομάδα μετά να έρχεται να σε ελέγξει η εφορία, να βρει παρατυπίες σε προηγούμενες χρήσεις που μεταφέρονται στην τρέχουσα και το αφεντικό να ρίξει ευθύνες σε σένα. Τύποις ευθύνεσαι, ουσιαστικά όμως;


αν ειμαι για πρωτη φορα σε αυτη την εταιρεια, ουτε τυποις ουτε ουσιαστικα θα εχω ευθυνη
αν ομως ημουν εκει και πριν 3-4 χρονια, δεν ειμαι αμοιρος ευθυνων
γιατι μπορει οι παρατυπιες που θα βρει η εφορια να αφορουν και τις χρησεις που ημουν εγω παλι υπευθυνος

Μπορεί να είναι δική σου ευθύνη, αλλά μπορεί και όχι Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 15980
Και δεν είπε κανένας για άμοιρο ευθυνών. Εννοείται έχουν ευθύνες όλες οι ηγεσίες. Τι βγαίνει όμως με αυτό;
Το ζητούμενο είναι τι γίνεται εφεξής. Και τα δείγματα γραφής κατά την γνώμη μου (και όχι μόνο, αφού βγαίνει πρώτος σε αποδοχή υπουργός της κυβέρνησης) είναι θετικά
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 19:00
κατα τη γνωμη μου ειναι ουδετερα ακομα τα δειγματα γραφης του συγκεκριμενου υπουργου

ουτε θετικα ουτε αρνητικα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την αντωνης στις 23/11/2009, 19:30, 1 φορά
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Αστυνομία και κράτος - Σελίδα 12 Empty Απ: Αστυνομία και κράτος

23/11/2009, 19:29
αντωνης έγραψε:κατα τη γνωμη μου ειναι ουδετερα ακομα τα δειγματα γραφης του συγκεκριμενου υποργου

ουτε θετικα ουτε αρνητικα
αρνητικα ειναι!
αλλα αποψεις ειναι αυτες...
αλλος μπορει να πει οτι ειναι ο νεος Γκαντι..ελλαδα ειμαστε..ο καθενας οτι θελει λεει
(δεν το λεω για εσενα εεεε,ξερεις ok )
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης