Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Η απαξίωση των ουσιωδών.

13/7/2009, 13:22
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Καθώς διάβαζα τη δημοσίευση του Laplace για το μηχανικό λιοντάρι του Leonardo Da Vinci, σκέφτηκα το ποιοί πραγματικά είναι αυτοί που έχουν οδηγήσει τον πολιτισμό μας στο σημερινό του μεγαλείο. Το σημερινό βιοτικό επίπεδο είναι κατά πολύ ανεβασμένο σε σύγκριση με το αντίστοιχο άλλων εποχών, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές έχουν κάνει τη ζωή μας ευκολότερη και προσφέρουν σημαντικές διευκολύνσεις σε κάθε πτυχή της ανθρώπινης δραστηριότητας και επικοινωνιακά δίκτυα που βελτιώνονται συνεχώς έχουν ενοποιήσει ψηφιακά τον κόσμο ολόκληρο. Έχουμε νικήσει ασθένειες που άλλοτε θεωρούνταν "θεϊκή κατάρα" και ταξιδεύουμε μέσα σε μερικές ώρες σε οποιοδήποτε σημείο της γής θελήσουμε, με το κόστος των διευκολύνσεων αυτών να γίνεται ολοένα και χαμηλότερο. Και ακόμη, το άνοιγμα των θεωρητικών επιστημών έχει δώσει στον καθένα τη δυνατότητα να γίνει, εφόσον θελήσει να ασχοληθεί, ένας χομπίστας ψυχολόγος ή φιλόσοφος.

Ένα μεγάλο μέρος του ανθρώπινου πληθυσμού λοιπόν, απολαμβάνει όλες αυτές τις ανέσεις, οι οποίες αποτελούν αποτελέσματα των σκληρών αγώνων και της διάνοιας άλλων. Όμωες ελάχιστοι από αυτούς γνωρίζουν το ποιοί ήταν αυτοί οι άλλοι. Αν βγεί κάποιος από εμάς στον δρόμο και ρωτήσει 10 άτομα αν ξέρουν π.χ. τον Κοπέρνικο, δε νομίζω ότι θα πάρει θετικές απαντήσεις από περισσότερα των 2 ατόμων. Αν πάλι ρωτήσει το ποιά είναι π.χ. η Πάρις Χίλτον, θα του απαντήσουν και οι 10. Αν μάλιστα οι 10 είναι άντρες, θα πάρουν και το κλασσικό ονειροπόλο/κ**λιάρικο λιγουρούφος. Και ας αναλογιστούμε μάλιστα το ότι τουλάχιστον οι 4 από αυτούς έχουν και ένα πτυχίο Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ.

Βέβαια, είναι πολύ πιο βατό για τους περισσότερους ανθρώπους το να αναλώνουν το χρόνο τους σε κάτι το οποίο δεν απαιτεί κόπο και προσπάθεια, ικανοποιεί και τα κατώτερα ένστικτά τους μάλιστα, όπως το κουτσομπολιό των celebritites, από το να ασχοληθούν με την απόκτηση γνώσεων. Και δεν γράφω για τη γνώση στο επίπεδο της χρησιμοθηρίας, αυτή που αποκτάται για 1 χρόνο και μετά ξεχνιέται, αλλά για τη γνώση που αποκτάται μέσα από το ενδιαφέρον για την ενασχόληση με την επιστήμη, τον αθλητισμό, την τέχνη, από το επίπεδο του δημιουργού όμως και όχι από τον περιορισμό σε αυτό του κριτή. Όμως είναι περισσότερο εύκολη, ελκυστική, χαλαρωτική και ανάλαφρη η κριτική σε σύγκριση με την δημιουργία.

Οι περισσότεροι από όσους ασχολούνται με κάτι το ουσιαστικό απαξιώνονται. Οι σημερινοί επιστήμονες αντιμετωπίζονται σαν nerds, ενώ παλιότερα σαν σωτήρες του κόσμου. Οι σημερινοί αθλητές αποθεώνονται μόνο στην περίπτωση όπου θα αποκτήσουν 5-6 σημαντικές διακρίσεις, ενώ παράλληλα ο ρόλος του αθλητισμού έχει υποβαθμιστεί. Η τέχνη έχει κατακλυστεί από την προχειρότητα και την γοητεία που ασκεί η εφήμερη δόξα, η οποία δίνει έδαφος σε αυτή την προχειρότητα. Όσοι αξίζουν την αναγνώριση πολύ σπάνια την αποκτούν, αντίθετα τη δημοσιότητα την απολαμβάνουν πολλά σκουπίδια.

Δεν θα ικανοποιηθεί όμως η ανθρώπινη ανάγκη της κάποιας δημιουργίας με την προσκόλληση στην εύκολη λύση, ούτε ο άνθρωπος θα βελτιωθεί σαν οντότητα και θα προσφέρει κάτι στην κοινωνία με αυτήν.


Σχετική συζήτηση.

laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

21/10/2009, 15:33
irthe_h_pitsa έγραψε:Τι κάνει κάποια για να βγάλει τα φράγκα ώστε να ζήσει τη "μεγάλη ζωή", ε;
k μιλαμε για 18χρονες..
που υποτιθεται οτι με ενα φιλακι κ μια αγκαλια απο τον 'συντροφο τους' ,θα μπορουσαν να νιωσουν ευτυχισμενες..
μιλαμε για το απολυτο ξεπουλημα ψυχης..
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

21/10/2009, 15:58
τελικα δεν θα υποστηριξω την αφελεια τους πάλι
θα πω μονο οτι αν πας γυρευοντας καποια στιγμη θα την παθεις
μονο μετα μην κλαιγεσαι και παριστανεις το θυμα

σιγα που δεν ηξεραν τι εκανα οι πιτσιρικες
μια χαρα εστησαν την κομπινα!!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

21/10/2009, 16:04
skouliki έγραψε:τελικα δεν θα υποστηριξω την αφελεια τους πάλι
θα πω μονο οτι αν πας γυρευοντας καποια στιγμη θα την παθεις
μονο μετα μην κλαιγεσαι και παριστανεις το θυμα

σιγα που δεν ηξεραν τι εκανα οι πιτσιρικες
μια χαρα εστησαν την κομπινα!!
συμφωνω οσο δεν παει!
να λυπηθω πχ τις κακομοιρες βουλγαρες που τις πουλανε(νοικιαζουν για 2-3 χρονια στην ουσια) http://allday-news.blogspot.com/2009/10/250.html
ΝΑΙ
να λυπηθω κοπελες απο ανατολικες ή αφρικανικες χωρες που πεφτουν θυματα trafficking,εννοειται

αλλα οσες το κανουν για την χλιδη κ επειδη θελουν να καλοπερνανε χωρις να κοπιασουν...τι να τις λυπηθω..

ΦΥΛΑΚΗ..τελος..
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

21/10/2009, 16:05
Αυτό λέμε σκουλήκι.
Η κάθε μια και ο κάθε ένας που έχει την ατυχία να διαμορφώσει τον χαρακτήρα της/του με πολλά κιλά φιλοδοξίας, μεγαλομανίας, τεμπελιάς, ανυεθυνότητας, λαμακίας στον εγκέφαλο και ρηχότητας, ξέρει πολύ καλά το τι να κάνει για να γίνει (ίσως) πλούσια/ος με το να πουλά το σώμα της.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

21/10/2009, 16:12
ναι παιδια
το κακο εχει παραγινει...
δεν ειναι τα λεφτα το παν ...ναι μεν αλλα ....
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

21/10/2009, 16:26
irthe_h_pitsa έγραψε:Αυτό λέμε σκουλήκι.
Η κάθε μια και ο κάθε ένας που έχει την ατυχία να διαμορφώσει τον χαρακτήρα της/του με πολλά κιλά φιλοδοξίας, μεγαλομανίας, τεμπελιάς, ανυεθυνότητας, λαμακίας στον εγκέφαλο και ρηχότητας, ξέρει πολύ καλά το τι να κάνει για να γίνει (ίσως) πλούσια/ος με το να πουλά το σώμα της.

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 15980 Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 15980 Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 15980 Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 15980
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

22/10/2009, 11:38
με ενοχλει αφανταστα η ματαιοδοξια του ελληνα..

ολοι μα ολοι να θελουν να τονώσουν την ματαιοδοξια τους

πχ εγω ειμαι ο καλυτερος μπλογκερ,εγω ειμαι οικολογος,εγω ειμαι επαναστατης,εγω ειμαι αντιρατσιστης,εγω ειμαι ο καλυτερος στην δουλεια μου,εγω ειμαι ο ταξερω ολα,εγω ειμαι η ομορφοτερη,εγω εχω τα ομορφοτερα ποδια,εγω εχω τα καλυτερα μαλλια,εγω εχω το ακριβοτερο κινητο κλπ

απιστευτη επαρση,τρομερο αμαρτημα η ματαιοδοξια..

ειλικρινα,αν μπορουσα να ημουν αορατος,θα μου αρεσε..να μην ασχολειται ΚΑΝΕΝΑΣ μαζι μου..μονο οσοι επιλεγω..

δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω (ποσο μαλλον να δικαιολογησω) το ψωνισμα καποιων ανθρωπων που επιδιωκουν ολοι να ασχολουνται μαζι τους

οι πιο γελοιοι ειναι οσοι πιστευουν(κ ειναι οι περισσοτεροι εξ αυτων) οτι ολος ο κοσμος ασχολειται μαζι τους..

πχ πηγαινουν για καφε κ νομιζουν οτι ολοι τους κοιταζουν ή πχ ασχολουνται με τι φορανε
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

22/10/2009, 11:55
συμφωνω
εγω το ονομαζω ανασφαλεια
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

6/11/2009, 23:13
Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 154741 Παιδία, έχουμε ξεφύγει λίγο απ' το σκοπό του topic. Να σχολιαστεί η π***ανιά σαν πλήγμα των αξιών, αλλά να μη γίνει σχολιασμός συγκεκριμένων ειδήσεων(έχουμε θέμα γι' αυτό), αν το θέλετε κι εσείς βέβαια.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

6/11/2009, 23:17
irthe_h_pitsa έγραψε:Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 154741 Παιδία, έχουμε ξεφύγει λίγο απ' το σκοπό του topic. Να σχολιαστεί η π***ανιά σαν πλήγμα των αξιών, αλλά να μη γίνει σχολιασμός συγκεκριμένων ειδήσεων(έχουμε θέμα γι' αυτό), αν το θέλετε κι εσείς βέβαια.

συμφωνω ναι το ειχα και εγω σκοπο να μεταφερω για αυτο τον λογο καποια μηνυματα
λοιπον οτι αποκοπει θα μεταφερθει στο θεμα περι σεξουαλικες συμπεριφορας
εφοσον προκυτε για εκληματα τετοια ( αν και παλι δεν ειμαι σιγουρη)
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

6/11/2009, 23:19
laplace έγραψε:με ενοχλει αφανταστα η ματαιοδοξια του ελληνα..

ολοι μα ολοι να θελουν να τονώσουν την ματαιοδοξια τους

πχ εγω ειμαι ο καλυτερος μπλογκερ,εγω ειμαι οικολογος,εγω ειμαι επαναστατης,εγω ειμαι αντιρατσιστης,εγω ειμαι ο καλυτερος στην δουλεια μου,εγω ειμαι ο ταξερω ολα,εγω ειμαι η ομορφοτερη,εγω εχω τα ομορφοτερα ποδια,εγω εχω τα καλυτερα μαλλια,εγω εχω το ακριβοτερο κινητο κλπ

απιστευτη επαρση,τρομερο αμαρτημα η ματαιοδοξια..

ειλικρινα,αν μπορουσα να ημουν αορατος,θα μου αρεσε..να μην ασχολειται ΚΑΝΕΝΑΣ μαζι μου..μονο οσοι επιλεγω..

δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω (ποσο μαλλον να δικαιολογησω) το ψωνισμα καποιων ανθρωπων που επιδιωκουν ολοι να ασχολουνται μαζι τους

οι πιο γελοιοι ειναι οσοι πιστευουν(κ ειναι οι περισσοτεροι εξ αυτων) οτι ολος ο κοσμος ασχολειται μαζι τους..

πχ πηγαινουν για καφε κ νομιζουν οτι ολοι τους κοιταζουν ή πχ ασχολουνται με τι φορανε
Γενικά η επιδίωξη της προσοχής των άλλων (και συγκεκριμένα των όσων μας ενδιαφέρουν σαν άτομα, ώστε να κερδίσουμε τη συμπάθειά τους και, ίσως, σταδιακά και άλλα συναισθήματα) είναι γνώρισμα του κάθε χαρακτήρα. Όμως όταν τείνει στο "πάρα πολύ", στο σημείο του να γίνει αυτοσκοπός η πρόκληση της προσοχής και η εγωπάθεια, τότε καταντά αρρωστημένη κατάσταση.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

15/11/2009, 13:46
Δημοσιογράφος κίνησε αγωγή καθώς την απέλυσαν λόγω της διαφωνίας της για ένα σκίτσο
Τα άνω-κάτω στην αμερικανική εφημερίδα New York Post έχει φέρει μια πρώην υπάλληλός της η οποία κίνησε αγωγή κατά της εφημερίδας με την κατηγορία ύπαρξης ρατσιστικών και σεξιστικών στερεοτύπων. Η Πορτορικανή Sandra Guzman κατηγορεί την εφημερίδα πως την απέλυσε αφού εξέφρασε την διαφωνία της για τη δημοσίευση ενός ρατσιστικού σκίτσου που στόχευε στην υπονόμευση του Αμερικανού προέδρου Μπαράκ Ομπάμα. Παράλληλα, προβαίνει σε ροζ αποκαλύψεις για στελέχη της εφημερίδας, οι οποίες αν αποδειχθούν βάσιμες η New York Post του μεγιστάνα των μίντια Ρούπερτ Μέρντοχ θα μπει σε μεγάλους μπελάδες...
Η αγωγή κατατέθηκε ενάντια στην εταιρεία του Μέρντοχ, News Corporation, την εφημερίδα New York Post και τον αρχισυντάκτη της Κολ 'Αλαν με την κατηγορία άσκησης διακρίσεων.

Το επίμαχο σκίτσο με τον Ομπάμα
Τον περασμένο Φεβρουάριο η εφημερίδα New York Post δημοσίευσε σε κεντρική της ιστοσελίδα ένα σκίτσο το οποίο αναφερόταν σε μια πραγματική υπόθεση που έλαβε χώρα στο Κονέκτικατ: η αστυνομία του Κονέκτικατ πυροβόλησε ένα χιμπατζή που επιτέθηκε «εχθρικά» σε φίλο του ιδιοκτήτη. Αυτό όμως που ενόχλησε είναι το γεγονός πως το καρτούν συνοδευόταν από μια λεζάντα που έγραφε «Θα χρειαστεί να βρουν κάποιον άλλον να γράψει το επόμενο νομοσχέδιο». Πολλοί ήταν αυτοί που θεώρησαν πως η εφημερίδα καταφέρεται ρατσιστικά υποδεικνύοντας τον Αμερικανό πρόεδρο, Μπαράκ Ομπάμα, ο οποίος είχε υπογράψει ένα νομοσχέδιο μόλις την προηγούμενη ημέρα. Ομάδες ακτιβιστών ανθρωπίνων δικαιωμάτων αντέδρασαν και διαμαρτυρήθηκαν έντονα κατά της εφημερίδας. Η εφημερίδα μια μέρα αργότερα απολογήθηκε για το εν λόγω σκίτσο δηλώνοντας, ωστόσο, ότι το σκίτσο είχε σκοπό να κριτικάρει την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης. «Για όσους θίχτηκαν από την εικόνα, ζητούμε συγνώμη», προσέθεσε η εφημερίδα. Πάντως, για την ιστορία, αξίζει να σημειωθεί πως ο σκιτσογράφος του εν λόγω καρτούν, Σον Ντελόνας, έχει κατηγορηθεί αρκετές φορές για μισαλλοδοξία και συχνά αποκαλείται με το ψευδώνυμο «ο Πικάσο της προκατάληψης».

Προσπάθειες πολιτικής εξόντωσης
Η Sandra Guzman παραπονέθηκε πως αυτό το καρτούν παράγει ρατσιστικά στερεότυπα με ένα εσωτερικό ηλεκτρονικό μήνυμα το οποίο διέρρευσε σε μπλογκς εκτός της εφημερίδας. Στην αγωγή της υποστηρίζει πως το παράπονό της αγνοήθηκε και η διοίκηση την εκδικήθηκε με το να την απολύσει τον περασμένο Σεπτέμβριο. Υποστηρίζει παράλληλα πως το καρτούν με τον Ομπάμα αποτελούσε μέρος μιας ενορχηστρωμένης προσπάθειας από την διοίκηση της εφημερίδας να υπονομεύσει τον πρώτο Αφροαμερικανό πρόεδρο των ΗΠΑ. Και το πράγμα χοντραίνει ακόμη περισσότερο καθώς στην αγωγή που κατέθεσε η Guzman κατηγορεί τον Charles Hurt, διευθυντή του γραφείου της Post στην Ουάσινγκτον, ότι της είχε πει πως ο στόχος ήταν «να καταστρέψουμε τον Μπαράκ Ομπάμα. Δεν θέλουμε να επιτύχει». Παράλληλα στην αγωγή της η Guzman υποστηρίζει πως στην εφημερίδα επικρατεί «ένα εχθρικό εργασιακό περιβάλλον όπου οι γυναίκες υπάλληλοι και οι έγχρωμοι υπάλληλοι αποτελούν αντικείμενο διάχυτης και συστηματικής διάκρισης και/ ή παράνομης ενόχλησης βασισμένης στο φύλο».

Την απέλυσαν παρά τις διακρίσεις της
Η Guzman προσελήφθη στην εφημερίδα τον Ιούλιο του 2003 από τον μεγαλύτερο γιο του Ρούπερτ Μέρντοχ, Λάχλαν, ο οποίος ήταν τότε ο εκδότης της Post, με την ξεκάθαρη οδηγία να βοηθήσει στο να τραβήξει περισσότερους Ισπανόφωνους αναγνώστες. Η ίδια έχει βραβευτεί ως δημοσιογράφος για το ρεπορτάζ της για ζητήματα Λατινικής Αμερικής και υποστηρίζει πως η εισφορά της, συμπεριλαμβανομένης της δημιουργίας ενός νέου τμήματος που λέγεται Tempo και απευθύνεται στους ισπανόφωνους, έχει αυξήσει την κυκλοφορία της εφημερίδας κατά 40% στην συγκεκριμένη κοινότητα.

Κάνει την πάπια παρά τις «ζουμερές» αποκαλύψεις
Από την πλευρά της η New York Post δήλωσε ότι η αγωγή είναι ανεδαφική. Μια εκπρόσωπος δήλωσε: «Η θέση της κ.Guzman εξαφανίστηκε όταν ένα τμήμα το οποίο έγραφε η ίδια κόπηκε λόγω της μείωσης των διαφημιστικών εσόδων». Παρά τις δηλώσεις όμως της εκπροσώπου δεν αλλάζει το γεγονός πως η εφημερίδα έρχεται αντιμέτωπη με σοβαρότατες κατηγορίες. Συγκεκριμένα, εκτός από τους ισχυρισμούς της αναφορικά με το σκίτσο για τον Ομπάμα, η Guzman κατηγορεί τον αρχισυντάκτη Κολ 'Αλαν ότι σε μια περίπτωση όπου οι υπάλληλοι της εφημερίδας βγήκαν για ποτά μετά την δουλειά ο ίδιος προσέγγισε την ίδια και ακόμη τρεις κοπέλες και τους έδειξε φωτογραφίες ενός άντρα που ήταν όπως τον γέννησε η μάνα του! Μάλιστα τις ρώτησε: «Τι νομίζετε γι΄αυτό;». Επίσης σε ξεχωριστά περιστατικά ο 'Αλαν φέρεται να σχολίασε το στήθος μιας άλλης υπαλλήλου ενώ αναφέρθηκε στην μαύρη κοπέλα υποδοχής ως «αυτή η καταραμένη κοπέλα». Το πράγμα γίνεται όλο και πιο «ζουμερό» καθώς ένας άλλος ανώτερος συντάκτης κατηγορείται πως ήλθε σε σεξουαλική επαφή με υφιστάμενή του ενάντια στους κανονισμούς της εταιρείας ενώ ένας τρίτος φέρεται να έδωσε τη θέση συντάκτριας σε μια κλητήρα με αντάλλαγμα...στοματικό έρωτα.



ΠΟΛΙΤΗΣ - 15/11/2009
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Η απαξίωση των ουσιωδών. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η απαξίωση των ουσιωδών.

25/11/2009, 12:56
Σήμερα, νωρίς το πρωί, είχα περάσει από ένα βιβλιοπωλείο για την παραγγελία ενός βιβλίου. Καθώς έδινα τις λεπτομέρειες του βιβλίου σε μια υπάλληλο, δύο άνθρωποι λογομαχούσαν κάπως έντονα στην πόρτα του βιβλιοπωλείου. Χωρίς να με αφορούν τα λεγόμενά τους, αναπόφευκτα πρόσεξα τη φράση "καλά, διάβαζε βιβλία εσύ φλώρε..." που είπε ο ένας στον άλλο.


Τις προάλλες, αναρωτιώμουν το γιατί σχεδόν κανείς πλέον, όταν ρωτάται για τα ενδιαφέροντά του, δε λέει το αν διαβάζει βιβλία. Δε μου προκαλεί κάποια εντύπωση, αφού λίγο-πολύ οι περισσότεροι θεωρούν τους βιβλιολάτρεις (τους όσους περνούν μεγάλο μέρος του χρόνου τους διαβάζοντας, δηλαδή) απλώς σαν κατεστραμμένους nerds στην καλύτερη. Οι άπειρες ώρες που χάνουν απ' τη ζωή τους όμως στο να βλέπουν τηλεοπτικά σκουπίδια, υποβαθμίζοντας το επίπεδό τους, δεν τους έχει απασχολήσει ποτέ, βέβαια.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης