Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

+12
AtZoN
astrocat
Raven
ioannis
kitsosmitsos
zoyzoy
SkinLikeSand
αντωνης
Eltha
καψοραχη
fanny-banny
laplace
16 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

17/6/2009, 10:45
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Πιστευω οτι η αρνηση στρατευσης ειναι υποχρεωση καθε ανθρωπου και θα αναλυσω τους λογους.

Υπαρχει ο ισχυρισμος οτι ο στρατος προστατευει τα συμφεροντα ολων των πολιτων την στιγμη που καποιοι θησαυριζουν απο τις μιζες των αγορων οπλων ενω οι περισσοτεροι στερουνται βασικων κοινωνικων παροχων -υγεια,παιδεια- ακριβως λογω της σπαταλης και της ρεμουλας που υπαρχει στις ενοπλες δυναμεις.

Καλλιεργουν λοιπον ενα κλιμα εχθροτητας προς τους γειτονικους λαους και αποπροσανατολιζουν την πλειοψηφια απο την πραγματικοτητα.Ο μεσος Ελληνας πολιτης δεν εχει καμια διαφορα με κανεναν πολιτη γειτονικης χωρας.

Αν οι νομενκλατουρες των δυο χωρων συνεργαζονται για να καλλιεργουν κλιμα εντασης (προς ιδιο οφελος) ειναι υποχρεωση των πολιτων να αρνηθουν να γινουν υποχειρια και στρατιωτακια του καθε επιτηδειου εμπορου οπλων η μιζαδορου.

Ειδικα σημερα που τα συνορα εχουν καταρρευσει το παραμυθι δεν περναει με τιποτα.

Λενε πχ να προστατευσουν οι νεοι τα εδαφη τους, την ιδια ωρα που το 35% των Ελληνων ζει στο νοικι!Δηλαδη τους ζητουν να προστατευσουν τα σπιτια των ιδιοκτητων δωρεαν!

Ταυτοχρονα ενας τεραστιος αριθμος ακινητων ανηκει σε αλλοδαπους που φυσικα δεν εχουν υποχρεωση στρατευσης.

Σε μια κοινωνια αντιθετων συμφεροντων η υποχρεωση στρατευσης ακουγεται σαν ανεκδοτο.

Περα απο αυτο ο στρατος προετοιμαζει τον πολεμο που ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει σε μια κοινωνια. Η οπισθοδρομηση που συνεπαγεται για μια χωρα ειναι τοσο μεγαλη που θεωρω πρωταρχικο καθηκον καθε ανθρωπου να αρνειται να στρατευθει και να μαχεται για την καταργηση του στρατου σε ολο τον κοσμο.

Τους πολεμους δεν τους κανουν οι αντιρρησιες αλλα τα οικονομικα συμφεροντα και η μεγαλη πλειψηφια που κατατασσεται, δολοφονειται και δολοφονει.

Απο κει και περα παμε και στην προσωπικη καταδυναστευση που συνεπαγεται η θητεια και καποιοι θεωρουν οτι πρεπει καποιος να περασει για να γινει αντρας.

Με αυτο εννοουν να μαθει να γλυφει,να παταει επι πτωματων, να αδιαφορει για τους υπολοιπους, να υποτασσεται σε ανοητους , να εργαζεται αμισθι, να γινεται δουλος διαφορων ανεγκεφαλων,να αποδεχεται καθε ειδους προσβολη ετσι ωστε να βγει αργοτερα στην κοινωνια και να εφαρμοσει τα ιδια καθως και να διδαξει τα παιδια του.

Ειναι φανερο λοιπον οτι η ζημια της στρατιωτικης θητειας ειδικα στην Ελλαδα ειναι τοσο εντονη ωστε αφηνει τα χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα καθε ανθρωπου.

Οσο δε νεωτερος ειναι τοσο το χειροτερο,η επιρροη ειναι τοσο βαθια που δημιουργει εναν καινουριο ανθρωπο.

Η ζωη του καθε ανθρωπου ανηκει μονο σε αυτον και κανεις δεν εχει δικαιωμα να του αφαιρεσει ενα η δυο χρονια απο τη ζωη του δια της βιας.

Ειναι αστειο απο μεριας του κρατους να λεει οτι η θητεια ειναι δικαιωμα και θετικο γεγονος στη ζωη του νεου και ταυτοχρονα να απειλει με φυλακιση οποιον δεν το ασκει!

Η θητεια εχει χρεωκοπησει σαν ιδεα στην νεολαια και ολο και περισσοτεροι αντιλαμβανονται τον αρνητικο χαρακτηρα της.

Σε συνδυασμο με την τεχνολογικη αναπτυξη η υποχρεωση στρατευσης μετρα μερες. Στο χερι της νεολαιας ειναι να επιταχυνει την εξελιξη και να απαλλαγει τουλαχιστον απο τα δεσμα της θητειας.

Θεωρω λοιπον υποχρεωση την αρνηση στρατευσης που θα οδηγησει σε μια καλυτερη κοινωνια.

Ειναι υποχρεωση μας απεναντι στις μελλοντικες γενεες να παψουμε να εορταζουμε εναρξεις πολεμων αλλα την ειρηνη,την φιλια την συναδελφωση ολων των λαων.

Καθε σχολιο ευπροσδεκτο


απο το site http://www.omhroi.gr


ποια η γνωμη σας?πρεπει να καταργηθει?εγω ειμαι ΥΠΕΡ της καταργησης κ υπαρξη αμιγώς μισθοφορικού στρατου κ οι πολιτες να εκπαιδευονται μονο 1 μηνα στα οπλα..

παρακαλω μονο σοβαρες απαντησεις και αν γραψουν οι γυναικες να το αντιμετωπισουν ΣΟΒΑΡΑ το ζητημα και οχι με ατακες του στυλ 'θα μας βιασουν οι τουρκοι,να αυξηθει η θητεια' κλπ.
.

astrocat
astrocat
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2043
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : Αστρολογία
Εγγραφή : 20/03/2009

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 11:53
Ας καταργηθεί, να μην βλέπουμε τα μαμόθρεφτα να κάνουν τα πάντα για να είναι δίπλα στα σπίτια τους και τους βολεμένους αντιρρησίες δήθεν, να λουφάρουν.
Ομως να πω και τα καλά του στρατού που εγώ νομίζω.
Ο στρατός στη σημερινή του μορφή, ωριμάζει τους άνδρες μαθαίνοντάς τους πως το να σηκωθεί κάποιος να πλύνει το πουκάμισό του όταν η άλλη έχει τρελαθεί να μαγειρεύει και να συγυρίζει, δεν είναι κακό, αντιθέτως είναι αυτονόητο.
Επίσης κακά τα ψέματα πειθαρχεί.
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 12:12
astrocat έγραψε:Ας καταργηθεί, να μην βλέπουμε τα μαμόθρεφτα να κάνουν τα πάντα για να είναι δίπλα στα σπίτια τους και τους βολεμένους αντιρρησίες δήθεν, να λουφάρουν.
Ομως να πω και τα καλά του στρατού που εγώ νομίζω.
Ο στρατός στη σημερινή του μορφή, ωριμάζει τους άνδρες μαθαίνοντάς τους πως το να σηκωθεί κάποιος να πλύνει το πουκάμισό του όταν η άλλη έχει τρελαθεί να μαγειρεύει και να συγυρίζει, δεν είναι κακό, αντιθέτως είναι αυτονόητο.
Επίσης κακά τα ψέματα πειθαρχεί.

Exclamation Exclamation please
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 12:18
astrocat έγραψε:Ας καταργηθεί, να μην βλέπουμε τα μαμόθρεφτα να κάνουν τα πάντα για να είναι δίπλα στα σπίτια τους και τους βολεμένους αντιρρησίες δήθεν, να λουφάρουν.
Ομως να πω και τα καλά του στρατού που εγώ νομίζω.
Ο στρατός στη σημερινή του μορφή, ωριμάζει τους άνδρες μαθαίνοντάς τους πως το να σηκωθεί κάποιος να πλύνει το πουκάμισό του όταν η άλλη έχει τρελαθεί να μαγειρεύει και να συγυρίζει, δεν είναι κακό, αντιθέτως είναι αυτονόητο.
Επίσης κακά τα ψέματα πειθαρχεί.
Και το ΧΕΙΡΙΣΤΟ της όλης υπόθεσης είναι το ότι περιμένουμε από τον στρατό να τα μάθει όλα αυτά στους νέους...
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 12:27
Ακριβώς! Ότι δεν κάνει η Ελληνίδα μαμά, καλείται να το κάνει ο στρατός!!! Sad
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 13:19
σωστος πιτσα και Raven ok
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 15:50
Δηλ. εμείς που πήγαμε φαντάροι και μετά θα ζητάνε να τους τον πληρώσουμε κιόλας το στρατό για να αναγνωριστεί ως συντάξιμος είμαστε οι μαλ.... της υπόθεσης !
Οχι ρε, να μην καταργηθεί, δεν ειναι δυνατόν να μην ξέρει ο κάθε μαμούχαλος να ρίξει μιά σφαίρα !
Νταξ να μειωθεί αλλα τουλάχιστον 9 μήνες να ειναι. Αντρες και γυναίκες !
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 15:55
τα πραγματα με τον καιρο αλλαζουν και εξελισσονται
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 16:38
AtZoN έγραψε:Δηλ. εμείς που πήγαμε φαντάροι και μετά θα ζητάνε να τους τον πληρώσουμε κιόλας το στρατό για να αναγνωριστεί ως συντάξιμος είμαστε οι μαλ.... της υπόθεσης !
Οχι ρε, να μην καταργηθεί, δεν ειναι δυνατόν να μην ξέρει ο κάθε μαμούχαλος να ρίξει μιά σφαίρα !
Νταξ να μειωθεί αλλα τουλάχιστον 9 μήνες να ειναι. Αντρες και γυναίκες !

δεν ειναι λογικη αυτη ομως τζονακο..
δηλαδη επειδη εσυ κ εγω φαγαμε το πακετο να το φανε κ οι υπολοιποι?

εγω εφαγα χοντρο πακετο,απο τους 12 μηνες τους 11 μηνες ημουν Εβρο γιατι δεν ημουν δεξιοπαιδο(κιομως λογω σπουδων ημουν πολυ σε υψηλη διαβαθμιση απόρρητων εγγραφων κ οποιος πιστευει οτι ακομα δεν ειμαστε 'φακελωμενοι' στον στρατο,ειναι στην κοσμαρα του) κ μου εφαγαν την μεταθεση λογω 'του οτι δεν ειχαν ατομα'(την ιδια ωρα που πασοκομουτρα κ δεξιοπαιδα κατεβαιναν με αποσπαση μεσα σε μια εβδομαδα στην αθηνα)..ημουν κεπικ κ επειδη εξυπηρετουσαμε ολο τον εβρο,ειχα δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...κυριως στο θεμα 'βυσματα' κ ανωθεν παρεμβασεις

εκει πλακωνομουν για ενα διαστημα ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ κολλημενα 'πωρωμενα' καραβανια αλλα με τον καιρο εγινα πολυ καλος φιλος ακομα κ με τον πιο ακροδεξιο καραβανα..
αδειες?λιγοτερες κ απο οσες δικαιουμουν..
αδικιες?απειρες!ακομα κ αν αδικουσαν καποιον φουκαρα επενεβαινα κ ας πλακωνομουν στο ξυλο ...

πρεπει ενα παιδι να περασει τα ιδια?
για ποιον λογο?
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 16:42
astrocat έγραψε:Ας καταργηθεί, να μην βλέπουμε τα μαμόθρεφτα να κάνουν τα πάντα για να είναι δίπλα στα σπίτια τους και τους βολεμένους αντιρρησίες δήθεν, να λουφάρουν.
Ομως να πω και τα καλά του στρατού που εγώ νομίζω.
Ο στρατός στη σημερινή του μορφή, ωριμάζει τους άνδρες μαθαίνοντάς τους πως το να σηκωθεί κάποιος να πλύνει το πουκάμισό του όταν η άλλη έχει τρελαθεί να μαγειρεύει και να συγυρίζει, δεν είναι κακό, αντιθέτως είναι αυτονόητο.
Επίσης κακά τα ψέματα πειθαρχεί.
αγαπητη astrocat καλησπερα..
σημερα οι νεοι φευγουν για σπουδες,ειναι αρκετα χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι..
εγω ζω απο τα 17 μονος..
δεν εχει αναγκη ενας νεος τον στρατο για να μαθει να μαγειρευει,να σιδερωνει,να πλενει..
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ο κακομαθημενος στην εξοδο του ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΙΤΣΑ τα απλυτα να τα παει σε καθαριστήριο ρουχων..
σιδερωμα?δεν θα σιδερωσει..

θελω να πω οτι ο στρατος ειναι μονο χασιμο χρονου..ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ..

ειδικα ενας νεος που παει μετα απο σπουδες,τι να δει στον στρατο?οχι δεν σε κανει ανδρα,γυναικα σε κανει..σε κανει να χανεις γυναικα,να χανεις φιλους,να παιρνεις κιλα,να καταστρεφεις την υγεια σου με τα κωλοφαγητα,να καταστρεφεις τα νευρα σου κ πολλα αλλα...

οταν βλεπεις 18χρονα απο το χωριο παντρεμενα με παιδι να κλαινε στον θαλαμο το βραδυ οταν πρωτοπαρουσιαζεσαι και ξερεις οτι ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ εχει αφησει εξω το παιδακι του,τι στρατο κ τι πατριδα να σκεφτεις??

τα κακομαθημενα παιδια που δεν φευγουν απο το σπιτι ποτε,ΟΚ ΝΑΙ κατι θα παρουν αυτα..ΑΛΛΑ πλεον ολα τα παιδια φευγουν νωρις απο το σπιτι..δεν ειμαστε οπως πχ δεκαετια 60-70-80...
astrocat
astrocat
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2043
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : Αστρολογία
Εγγραφή : 20/03/2009

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 16:47
Αγαπητέ μου Laplace,

Μακάρι να ίσχυε αυτό που λες για το μεγαλύτερο ποσοστό των αγοριών.
δυστυχώς κανένα δεν φεύγει από το σπίτι του και μάλιστα πριν τα 30, ειδικά τώρα που η απασχόληση είναι δύσκολη και πάρα πολλοί μένουν στο πατρικό τους έως ότου παντρευτούν να τους νταντεύει η Ελληνίδα μάνα η οποία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
Μην κοιτάς εσύ, εγώ ξέρω ελάχιστους σαν εσένα ή σαν αυτό που περιγράφεις.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

18/6/2009, 16:51
astrocat έγραψε:Αγαπητέ μου Laplace,

Μακάρι να ίσχυε αυτό που λες για το μεγαλύτερο ποσοστό των αγοριών.
δυστυχώς κανένα δεν φεύγει από το σπίτι του και μάλιστα πριν τα 30, ειδικά τώρα που η απασχόληση είναι δύσκολη και πάρα πολλοί μένουν στο πατρικό τους έως ότου παντρευτούν να τους νταντεύει η Ελληνίδα μάνα η οποία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
Μην κοιτάς εσύ, εγώ ξέρω ελάχιστους σαν εσένα ή σαν αυτό που περιγράφεις.

ναι κ εγω ξερω πολλους σαν αυτους που περιγραφεις πχ τα ξαδελφια μου,ΟΛΑ μενουν στο πατρικο τους μεχρι να πατρευτουν..
ειδικα ο ενας 36χρονων γαιδουρι περιμενει ακομα κ τον καφε να του φτιαξει η μανα του κ να του τον παει μπροστα στην τηλεοραση..κ δεν εχει φυγει ποτε απο το σπιτι(κ υπηρετησε αθηνα ναυτικο ολη την θητεια του,το πρωι στις 9 εμπαινε,το μεσημερι εφευγε)..

απλα θελω να πιστευω οτι ειναι καπως λιγοτεροι απο οσο παλαιοτερα(γιατι εχω γνωρισει πολλους που μενουν μονοι τους κ δεν κρεμονται απο την μαμα)..

μεγαλο θεμα αυτο,φταινε οι μαναδες ΑΛΛΑ και οι ιδιοι..

οκ η μανα σου να σκιστει για σενα αλλα λιγο φιλοτιμο ρε φιλε καποια στιγμη να το σταματησεις αυτο..
zoyzoy
zoyzoy
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 419
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : blogging,διάβασμα,αερόμπικ, κολύμπι
Εγγραφή : 24/03/2009
http://zoyzoymomania.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/6/2009, 17:04
laplace έγραψε:
astrocat έγραψε:Αγαπητέ μου Laplace,

Μακάρι να ίσχυε αυτό που λες για το μεγαλύτερο ποσοστό των αγοριών.
δυστυχώς κανένα δεν φεύγει από το σπίτι του και μάλιστα πριν τα 30, ειδικά τώρα που η απασχόληση είναι δύσκολη και πάρα πολλοί μένουν στο πατρικό τους έως ότου παντρευτούν να τους νταντεύει η Ελληνίδα μάνα η οποία είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
Μην κοιτάς εσύ, εγώ ξέρω ελάχιστους σαν εσένα ή σαν αυτό που περιγράφεις.

ναι κ εγω ξερω πολλους σαν αυτους που περιγραφεις πχ τα ξαδελφια μου,ΟΛΑ μενουν στο πατρικο τους μεχρι να πατρευτουν..
ειδικα ο ενας 36χρονων γαιδουρι περιμενει ακομα κ τον καφε να του φτιαξει η μανα του κ να του τον παει μπροστα στην τηλεοραση..κ δεν εχει φυγει ποτε απο το σπιτι(κ υπηρετησε αθηνα ναυτικο ολη την θητεια του,το πρωι στις 9 εμπαινε,το μεσημερι εφευγε)..

απλα θελω να πιστευω οτι ειναι καπως λιγοτεροι απο οσο παλαιοτερα(γιατι εχω γνωρισει πολλους που μενουν μονοι τους κ δεν κρεμονται απο την μαμα)..

μεγαλο θεμα αυτο,φταινε οι μαναδες ΑΛΛΑ και οι ιδιοι..

οκ η μανα σου να σκιστει για σενα αλλα λιγο φιλοτιμο ρε φιλε καποια στιγμη να το σταματησεις αυτο..

Μεγάλο θέμα ανοίγεται παιδιά!
Δεν φταίει η μάνα όταν το παιδί δεν έχει μια σταθερή δουλειά να εξασφαλίζει τα προσωπικά του έξοδα πως θ'αναλάβει και έξοδα σπιτιού για να μείνει μόνος?
Πολλές φορές οι καταστάσεις κάνουν τα παιδιά να εγκλωβίζονται μέσα στο πατρικό τους θες από τους στόχους που έχουν βάλει ή τις προτεραιότητες της ζωής τους.
Και αυτά που φεύγουν με την στήριξη και των γονέων τους μένουν.Τι να το κάνω να μένει μόνος του όταν του πληρώνω το νοίκι και τα έξοδα ?
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/6/2009, 20:15
Υπενθυμίζω ότι το θέμα είναι η υποχρεωτική στράτευση και η κατάργησή της Smile
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

23/6/2009, 00:09
zoyzoy έγραψε:
Μεγάλο θέμα ανοίγεται παιδιά!
Δεν φταίει η μάνα όταν το παιδί δεν έχει μια σταθερή δουλειά να εξασφαλίζει τα προσωπικά του έξοδα πως θ'αναλάβει και έξοδα σπιτιού για να μείνει μόνος?
Πολλές φορές οι καταστάσεις κάνουν τα παιδιά να εγκλωβίζονται μέσα στο πατρικό τους θες από τους στόχους που έχουν βάλει ή τις προτεραιότητες της ζωής τους.
Και αυτά που φεύγουν με την στήριξη και των γονέων τους μένουν.Τι να το κάνω να μένει μόνος του όταν του πληρώνω το νοίκι και τα έξοδα ?
οντως,υπαρχουν κ αυτες οι περιπτωσεις...
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

3/7/2009, 09:14
Νεκρός 19χρονος στρατιώτης σε μονάδα στο Κιλκίς

Τα αίτια δεν έχουν ακόμη εξακριβωθεί

tvxs.gr
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

11/7/2009, 17:26
κ αλλη αυτοκτονια εβρο....
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:34
Ας αφήσουμε λιγο το τηλεοπτικό και να πάμε λίγο στα θέματα ...άμυνας . Οπως όλοι ξέρουμε ο Νίνο είναι στον στρατό..λέμε τωρα.Το θέμα είναι τι κάνει εκεί πέρα απ' το να είναι κάθε μέρα έξω και να παίρνει 15 μέρες άδεια όπως τάρα.. Ο Νίνο λοιπόν είναι βοηθός στα Ιατρεία,ναι ναι καλα είδατε βοηθάει...
στα ιατρεία, για την ακρίβεια όλη μέρα κάθεται και δεν κάνει τιποτα. Φυσικα ούτε λόγος για υπηρεσίες οπως μας λένε οι στρατιώτες .Ούτε μια Σκόπια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ μας λένε και κάθε μέρα είναι εξοδούχος.
http://tvnea.blogspot.com

τι βοηθος σε ιατρεια ρε γμτ?ειναι νοσηλευτης?νοσοκομος?γιατρος?εχει σπουδασει κατι σχετικο?
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
οπως εμας εβρο που κατα λαθος εφεραν τον ανηψιο της μεγαλυτερης τοτε(κ καλα) ελληνιδας τραγουδιστριας κ τον εβαλαν στο κυλικειο της ταξιαρχειας με αποτελεσμα 1 μεσα-15 εξω
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:36
laplace έγραψε:Ας αφήσουμε λιγο το τηλεοπτικό και να πάμε λίγο στα θέματα ...άμυνας . Οπως όλοι ξέρουμε ο Νίνο είναι στον στρατό..λέμε τωρα.Το θέμα είναι τι κάνει εκεί πέρα απ' το να είναι κάθε μέρα έξω και να παίρνει 15 μέρες άδεια όπως τάρα.. Ο Νίνο λοιπόν είναι βοηθός στα Ιατρεία,ναι ναι καλα είδατε βοηθάει...
στα ιατρεία, για την ακρίβεια όλη μέρα κάθεται και δεν κάνει τιποτα. Φυσικα ούτε λόγος για υπηρεσίες οπως μας λένε οι στρατιώτες .Ούτε μια Σκόπια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ μας λένε και κάθε μέρα είναι εξοδούχος.
http://tvnea.blogspot.com

τι βοηθος σε ιατρεια ρε γμτ?ειναι νοσηλευτης?νοσοκομος?γιατρος?εχει σπουδασει κατι σχετικο?
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
οπως εμας εβρο που κατα λαθος εφεραν τον ανηψιο της μεγαλυτερης τοτε(κ καλα) ελληνιδας τραγουδιστριας κ τον εβαλαν στο κυλικειο της ταξιαρχειας με αποτελεσμα 1 μεσα-15 εξω

Αστα να πανε ρε φιλε. Τα βλεπεις και τρελαινεσαι. Και καταλαβαινεις πραγματικα ποσο χασιμο χρονου ειναι ο στρατος. Ερχεται ο καθε ενας με το μεσο και παιρνει αποσπαση για το ΓΕΣ και ο αλλος ειναι στον Προβατωνα και μιλαει με τα βουνα και τα φαραγγια.
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:41
Επισης να πω οτι χεστηκα για τον Νινο και τον καθε Νινο. Αυτο που με εκνευριζει ειναι το οτι ο καθε εξυπνακιας ελληναρας βαζει το μεσο του και μετατιθεται προνομιακα σε βαρος καποιου αλλου Ελληνα που δεν εχει μεσο...Δεν παμε στο διαολο λεω εγω?
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:42
Alchemist έγραψε:

Αστα να πανε ρε φιλε. Τα βλεπεις και τρελαινεσαι. Και καταλαβαινεις πραγματικα ποσο χασιμο χρονου ειναι ο στρατος. Ερχεται ο καθε ενας με το μεσο και παιρνει αποσπαση για το ΓΕΣ και ο αλλος ειναι στον Προβατωνα και μιλαει με τα βουνα και τα φαραγγια.

χαχα στον προβατωνα εβρου ημουν εγω..
χαχα πραγματικα...γιατι με ανθρωπους δεν γινοταν να μιλησεις γιατι οι περισσοτεροι ηταν ντοπιοι ρωσσοποντιοι που ειχε φερει το πασοκ στα τελη 90s-αρχες 2000

οτι θες βλεπεις φιλε...
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:45
laplace έγραψε:
Alchemist έγραψε:

Αστα να πανε ρε φιλε. Τα βλεπεις και τρελαινεσαι. Και καταλαβαινεις πραγματικα ποσο χασιμο χρονου ειναι ο στρατος. Ερχεται ο καθε ενας με το μεσο και παιρνει αποσπαση για το ΓΕΣ και ο αλλος ειναι στον Προβατωνα και μιλαει με τα βουνα και τα φαραγγια.

χαχα στον προβατωνα εβρου ημουν εγω..
χαχα πραγματικα...γιατι με ανθρωπους δεν γινοταν να μιλησεις γιατι οι περισσοτεροι ηταν ντοπιοι ρωσσοποντιοι που ειχε φερει το πασοκ στα τελη 90s-αρχες 2000

οτι θες βλεπεις φιλε...

Ναι ρε φιλε ετσι ειναι. Ενας φιλος μου ειναι στον Προβατωνα και υπηρετει. Αλλα ειναι εκνευριστικη η κουτοπονηρια του Ελληνα που θελει να βολευτει παντα σε βαρος του συνανθρωπου του! Φοβερο πραγμα αυτο πραγματικα.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:46
Alchemist έγραψε:=

Ναι ρε φιλε ετσι ειναι. Ενας φιλος μου ειναι στον Προβατωνα και υπηρετει. Αλλα ειναι εκνευριστικη η κουτοπονηρια του Ελληνα που θελει να βολευτει παντα σε βαρος του συνανθρωπου του! Φοβερο πραγμα αυτο πραγματικα.
ελα ρε φιλε!εκει ημουν! 7Μ/Κ ΤΞ
χαχα τι θα τραβαει ο φουκαρας!
τι ειδικοτητα εχει?
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:47
laplace έγραψε:
Alchemist έγραψε:=

Ναι ρε φιλε ετσι ειναι. Ενας φιλος μου ειναι στον Προβατωνα και υπηρετει. Αλλα ειναι εκνευριστικη η κουτοπονηρια του Ελληνα που θελει να βολευτει παντα σε βαρος του συνανθρωπου του! Φοβερο πραγμα αυτο πραγματικα.
ελα ρε φιλε!εκει ημουν! 7Μ/Κ ΤΞ
χαχα τι θα τραβαει ο φουκαρας!
τι ειδικοτητα εχει?

Ασυρματιστης νομιζω...Αλλα δεν θυμαμαι, δεν ειμαι και σιγουρος...
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:50
Alchemist έγραψε:

Ασυρματιστης νομιζω...Αλλα δεν θυμαμαι, δεν ειμαι και σιγουρος...

ελα!διαβιβασεις!7ΛΔΒ ειναι!
κ εγω διαβιβαστης ημουν!
εχει καλο κτιριο εκει που μενει, συγκριτικά με την υπόλοιπη ταξιαρχια
εγω ημουν κεπικ λογω ειδικότητας ( Χειριστής Ψηφιακών τερματικών συσκευών – κρυπτομηχανών κ χωρις βυσμα φιλε!!!απλα λογω σπουδων) κ ηταν μακρια απο τον λοχο μας κ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ημασταν στον ιδιο λοχο με τους μαυροσκουφηδες. δηλαδη με ολη την σαβουρα να φανταστεις χαχα..μας πήγαινε..εμπλοκή..αστα..
Alchemist
Alchemist
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2589
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 23/05/2009
http://www.alchemist32.blogspot.com

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης

21/7/2009, 14:54
laplace έγραψε:
Alchemist έγραψε:

Ασυρματιστης νομιζω...Αλλα δεν θυμαμαι, δεν ειμαι και σιγουρος...

ελα!διαβιβασεις!7ΛΔΒ ειναι!
κ εγω διαβιβαστης ημουν!
εχει καλο κτιριο εκει που μενει, συγκριτικά με την υπόλοιπη ταξιαρχια
εγω ημουν κεπικ λογω ειδικότητας ( Χειριστής Ψηφιακών τερματικών συσκευών – κρυπτομηχανών κ χωρις βυσμα φιλε!!!απλα λογω σπουδων) κ ηταν μακρια απο τον λοχο μας κ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ημασταν στον ιδιο λοχο με τους μαυροσκουφηδες. δηλαδη με ολη την σαβουρα να φανταστεις χαχα..μας πήγαινε..εμπλοκή..αστα..

Ετσι ειναι ρε φιλε! Λες οτι μπηκες καπου στο στρατο χωρις βυσμα και γουσταρεις να το λες. Δεν εγλυψες κατουρημενες ποδιες και υπχορεωθηκες στον καθε γελοιο πολιτικο . Εχεις το μετωπο καθαρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης