Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κερδος και όφελος απο το blogging

+9
CosmosKGr
Raven
αντωνης
kitsosmitsos
ΦΤΟ
fanny-banny
AtZoN
Eltha
laplace
13 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Κερδος και όφελος απο το blogging

23/4/2009, 21:45
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Blogging: Το επάγγελμα του μέλλοντος
Πάνω από 452.000 blogger στις ΗΠΑ, ζουν αποκλειστικά από αυτή τους την ενασχόληση ενώ αρκετές χιλιάδες άλλοι κερδίζουν ένα αξιοπρεπές συμπλήρωμα του εισοδήματός τους από άλλες δουλειές. Μόλις 100.000 περισσότεροι είναι οι δικηγόροι. Παρ’ όλα αυτά το ποσοστό των blogger που αμείβονται δεν ξεπερνά το 2% του συνόλου των ενεργών bloggers που σήμερα φτάνει τα 20 εκατομμύρια. Σύμφωνα όμως με όλες τις έρευνες το ποσοστό αυτό αυξάνεται δραματικά χρόνο με το χρόνο.
Ενας blogger του οποίου το ιστολόγιο επισκέπτονται 100.000 μοναδικοί επισκέπτες (unique visitors) ανά μήνα μπορεί να φτάσει να κερδίζει πάνω από 75.000 δολάρια το χρόνο κι αυτό μεταφράζεται σε 75 με 200 δολάρια ανά δημοσίευμα (post).
Κύρια πηγή εσόδων είναι τα διαφημιστικά banner που φιλοξενούνται στα ιστολόγια, είναι πολλοί όμως εκείνοι που πληρώνονται «με το κομμάτι» για να προβάλουν με άμεσο ή έμμεσο τρόπο, προϊόντα ή υπηρεσίες συγκεκριμένων εταιρειών. Πολλοί blogger προσλαμβάνονται επίσης ως σύμβουλοι για θέματα Κοινωνικής Δικτύωσης και Επικοινωνίας από μεγάλους οργανισμούς και επιχειρήσεις με εισοδήματα που αγγίζουν ή και ξεπερνούν τα 200.000 δολάρια το χρόνο. Είναι αξιοσημείωτο το ότι κανένας επαγγελματίας Blogger δεν έχει υιοθετήσει κάποιου είδους συνδρομητικό μοντέλο χρέωσης για την πρόσβαση στο ιστολόγιό του.
Κι ενώ η μπλογκόσφαιρα αναφέρεται πλέον και ως η «Πέμπτη Εξουσία» λόγω της παρέμβασής τους στα πολιτικά πράγματα, στις ΗΠΑ, οι λειτουργοί της «Τέταρτης Εξουσίας» δείχνουν να φυλλοροούν.
Μέσα σε διάστημα πέντε μόλις χρόνων ο αριθμός των εργαζομένων στα ΜΜΕ που είχαν ως βάση τους την αμερικανική πρωτεύουσα μειώθηκε κατά 79%.
Κάποιοι, όπως η Wall Street Jurnal, μιλούν για το blogging ως το επάγγελμα του μέλλοντος. Κάποιοι άλλοι πιστεύουν πως «μόδα είναι, θα περάσει» μόλις τα παραδοσιακά ΜΜΕ βρουν το δρόμο τους στο διαδίκτυο. Και κυρίως τα χρήματα που θα τα κρατήσουν και πάλι όρθια.
http://dikisports.blogspot.com/2009/04/blogging.html

CosmosKGr
CosmosKGr
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 35
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Υπολογιστές, τεχνολογία, μουσική
Εγγραφή : 24/04/2009
http://CosmosKGr.BlogSpot.Com

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

29/4/2009, 19:43
Παιδιά, νομίζω ότι όλη η ιστορία έχει να κάνει με το ξεκαθάρισμα ορισμένων εννοιών, μέσα μας περισσότερο!

Κατά τη γνώμη μου και ίσως όχι μόνο, καλό είναι να βλέπουμε απ' την αρχή τα πράγματα με τη χρήση τους.
Και εξηγούμαι...

Δεν οδήγησε ποτέ σε καλό, να δίνουμε "ταυτότητες" σε... "εργαλεία".
Καλό είναι, αν πάλι πρέπει οπωσδήποτε να δώσουμε κάποιες ταυτότητες, να τις δίνουμε στο αποτέλεσμα της χρήσης των όποιων εργαλείων. Τις περισσότερες φορές μάλιστα, ούτε καν στον χειριστή των εργαλείων αυτών.

Μη σας ξενίζει κάποιους αυτό που θα πω!
Τα blogs, ανεξάρτητα με το πως, πότε και γιατί ξεκίνησαν, έχουν καταλήξει να χρησιμοποιούνται ως ένα είδος εργαλείου. Μας αρέσει ή όχι, αυτό γίνεται ακόμα και από εμάς (παθητικά ή ενεργητικά) και δεν πρόκειται να αλλάξει σαν έννοια.

Δεν έχει σημασία αν εγώ το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο κέρδους, διασκέδασης, ενημέρωσης, έκφρασης κ.λ.π. ή και διαφόρων μαζί. Αυτό που έχει περισσότερη σημασία, είναι να το χρησιμοποιώ όσο γίνεται σωστότερα για τη δουλειά που με ενδιαφέρει.
Σημαντικό μέρος στο αν είναι σωστή η χρήση ή όχι και κατά πόσο, έχει να κάνει το αν αυτό που κάνω μέσω αυτού είναι ξεκάθαρο εκεί που γίνεται και δεν παραπλανάει τον χρήστη του.
Δεν είναι παραπλάνηση το να υπάρχει κάποια προβολή - διαφήμιση σε κάτι με ή χωρίς προσωπικό κέρδος, τη στιγμή που αυτή είναι ξεκάθαρη και δεν προκύπτει με έμμεσο ή υποχθόνιο τρόπο.
Δεν υιοθετεί ο φορέας μιας διαφήμισης το διαφημιζόμενο αντικείμενο - έννοια παρά μόνο αν με δική του ξεκάθαρη θέση το υποστηρίζει περαιτέρω από την απλή προβολή του.

Πιθανά για πολλούς, να μην είναι ωραίο το να βλέπουν πολλές η αντιαισθητικές ή με άναρχο τρόπο διαφημίσεις κάπου. Όμως αυτό είναι ευθύνη πια και αυτού που τις τοποθετεί με το όποιο προσωπικό ρίσκο. Φυσικά είναι ευθύνη και των διαφημιζομένων αλλά αυτό δε νομίζω να μας αφορά εδώ.

Το να κάνω το κέφι μου χωρίς καμία έκπτωση, δεν έρχεται σε αντιπαράθεση υποχρεωτικά, με το να έχω και οικονομικό όφελος από αυτό, τη στιγμή που δεν αναγκάζομαι δηλαδή, να διαμορφώσω την προβαλλόμενη άποψή μου, με σκοπό καθαρά αυτό το όφελος.
Έτερον εκάτερον αρκεί να είναι πραγματικά και ξεκάθαρα έτερον εκάτερον!

Ας μη ξεχνάμε και το ότι πάρα πολλοί και πραγματικά καλοί blogers, δεν είναι εισοδηματίες. Πολλές φορές μπορεί να έχουν μέχρι και βιοποριστικό πρόβλημα μικρότερο ή μεγαλύτερο. Η πιθανότητα και μόνο για αυτούς, του να αυξήσουν κπάπως το εισόδημα τους με τόσο αθώο τρόπο, είναι τουλάχιστον αυτονόητη και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να οδηγεί σε εγκλοβισμούς λάθος ενοχών.

Είπα βέβαια και το τονίζω! Με θεμιτό για τον χώρο τρόπο.

Ωστόσο και η απόφαση να μη προβάλει ποτέ και τίποτα κάποιος από τον προσωπικό του χώρο, είναι απόλυτα σεβαστή.
Το τελικό αποτέλεσμα όμως, δεν θα κριθεί αποκλειστικά από αυτή του την επιλογή, ανεξάρτητα αν τον ενδιαφέρει ή όχι, (συνειδητά η και ασυνείδητα) αυτή η κρίση.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

23/7/2009, 17:17
το εχουμε ξανασυζητησει καπου νομιζω
ποια η αποψη σας για τις διαφημισεις στα Blogs?
μου εχουν πει 2 εταιριες στοιχηματικες για διαφημιση στο Mypanathinaikos κ φυσικα δεν δεχθηκα γιατι δεν μαρεσει ουτε σαν ιδεα κατι τετοιο αλλα γενικα ποια η αποψη σας?
ειναι σωστο να ξεκινας καπως κ μετα να αλλαζεις κ να βαζεις διαφημισεις?
δεν ειναι καπως σαν 'ξεπουλημα' προς τους αναγνωστες ?
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

23/7/2009, 17:21
το εχουμε συζητησει σε αυτο το θεμα που μετεφερα το ποστ σου

οπως εχω αναπτυξει και πιο πανω δεν με ενδιαφερει να βγαλω καθολου κερδος
απο κατι που θεωρω χομπι και το κανω με ευχαριστηση και για να περναει η ωρα μου


ειναι εντελως ξεκαθαρη πανω στο θεμα αυτο .. ok
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

23/7/2009, 17:28
skouliki έγραψε:το εχουμε συζητησει σε αυτο το θεμα που μετεφερα το ποστ σου

οπως εχω αναπτυξει και πιο πανω δεν με ενδιαφερει να βγαλω καθολου κερδος
απο κατι που θεωρω χομπι και το κανω με ευχαριστηση και για να περναει η ωρα μου


ειναι εντελως ξεκαθαρη πανω στο θεμα αυτο .. ok

κ εγω αντιθετος ειμαι αλλα αν καποιος πχ το κανει κ τα λεφτα τα δινει σε κοινωφελή ιδρυματα?
θελω να πω,ο σκοπος αγιάζει τα μεσα?
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

23/7/2009, 17:32
αν καποιος το κανει δεν ειναι υποχρεωμενος να δωσει αναφορα ΓΙΑΤΙ το κανει
δικαιωμα του

και καμια φορα ναι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

23/7/2009, 19:45
laplace έγραψε:
skouliki έγραψε:το εχουμε συζητησει σε αυτο το θεμα που μετεφερα το ποστ σου

οπως εχω αναπτυξει και πιο πανω δεν με ενδιαφερει να βγαλω καθολου κερδος
απο κατι που θεωρω χομπι και το κανω με ευχαριστηση και για να περναει η ωρα μου


ειναι εντελως ξεκαθαρη πανω στο θεμα αυτο .. ok

κ εγω αντιθετος ειμαι αλλα αν καποιος πχ το κανει κ τα λεφτα τα δινει σε κοινωφελή ιδρυματα?
θελω να πω,ο σκοπος αγιάζει τα μεσα?

Έτσι το ξεκίνησα και γω, όπως λες

Αλλά στην πορεία δε μου άρεσε

Οπότε το έκοψα

Θέμα του καθενός είναι
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

23/7/2009, 20:05
ναι κιτσομητσο θυμομουν για εσενα ok
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

27/9/2009, 23:20
ελπιζω η διαθεση για αυτοπροβολη παρουσιαζοντας ενα μπλογκ για προσωπικο ενω στην ουσια
ειναι και κινηται στα πλαισια της διαφημισης να εκλειψει απο τον χωρο
το να μην λες το θεμα εξ αρχης ειναι και παραπλανηση των επισκεπτων και των χρηστων

μιλαω αοριστα για τον Χ ανθρωπο που βλεπω να θεωρει
και να παρουσιαζεται σαν πχ κομμωτης και να δινει τιμες κομμωτηριου πλασαροντας τις τιμες
σαν diary αναμνησεων
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

27/9/2009, 23:26
Ή τουλάχιστον να το δηλώνει ξεκάθαρα εξαρχής

Πολύ σωστή τοποθέτηση

Το μεγαλύτερο θέμα το έχουν τα κομματικά μπλογκς Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 15980
avatar
blogman
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 12
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 10/02/2011
http://gnorimies.net

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

11/2/2011, 10:10
Πόσα Ελληνικά blog έχουν 100.000 μοναδικοί επισκέπτες το μήνα?
Ξέρεις τι λεφτά πρέπει να ρίξεις στο adwords για να σου φέρνει target visitors?
xaxa.gr
xaxa.gr
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 9
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 30/03/2011
http://www.xaxa.gr

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

30/3/2011, 14:20
Παιδιά κάποιοι αρχίζουν το blogging γιατι τους αρέσει να γράφουν κάτι κάποιοι επειδή νομίζουν ότι θα βγάλουν λεφτά .
Τα στατιστικά που ανέφερε ο φίλος στο πρώτο πόστ αφορούν ξένα μπλογκ ,κυρίως Αγγλικής γλώσσας.
Είναι μέσοι όροι υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα ;) και αντίστοιχα πολύ μικρότερα
Αυτό που με προβληματίζει όσο αφορά τον Ελληνικό χώρο είναι ότι "φαίνεται" (πάντα σύμφωνα με την άποψή μου ) σχεδόν όλα τα μπλογκ είτε είναι "αναδημοσίευση" κάποιου άλλου , είτε είναι η στεγνή αντίδραση κάποιων γεγονότων (και πολιτικά ανεξάρτητα ). Αρκετά επίσης έχουν πολλές διαφημίσεις δυστυχώς. Με αποτέλεσμα το Ελληνικό κοινό να μην το έχει λάβει σωστά το θέμα , κάτι έχει αρχίσει να γίνεται αλλά έπρεπε πιο μπροστά .

Σόρρι αν μακρηγορώ έχω πιει 4 εσπρέσο και 1 φραπέ και με έπιασε οίστρος να γράψω ... χαχαχα

Το χρήμα λοιπόν ,για να είμαι και μέσα στο θέμα , είναι ένα κίνητρο και ένας "δείκτης" αν η δουλειά που γίνεται στο μπλογκ (άρθρα , επικοινωνία με τους αναγνώστες , ενδιαφέρον από τους αναγνώστες κτλ κτλ ) είναι καλή .

Για κάποιους που δεν έχουν δουλειά και έσοδα ίσως αν το πάρουν ζεστά και σωστά να έχει κάποιες οικονομικές απολαβές . Όμως ας μην μπερδευόμαστε ένα μπλογκ με 3000 μοναδικούς την ημέρα θέλει αρκετή ώρα να ασχολείται κάποιος ,έστω και αν το sιte είναι σε blogspot.com ή wordpress.com όπου δεν έχει πολλά με server - cpu load - bandwith κτλ κτλ .

Όσοι λοιπόν έχουν σκοπό το κέρδος ας κοιτάξουν πρώτα τους αναγνώστες τους και μετά θα έρθει .
Όσοι δεν έχουν σκοπό το κέρδος ας κοιτάξουν τους αναγνώστες τους ;)
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

30/3/2011, 15:24
καλωςηρθες στην παρεα
αρα θα συμφωνησεις με την αποψη οτι αν ο Blogger παρειχε καλυτερο συστημα κατηγοροποιησης ή συστημα διαχωρισμου των Blogs πχ σε ειδησιογραφικα , προσωπικα, εμπορικα κτλ
θα ηταν πιο ξεκαθαρο και το θεμα της ανωνυμιας / αντγραφης τα πως και τα γιατι και το θεμα των Followers της καθε σελίδας
xaxa.gr
xaxa.gr
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 9
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 30/03/2011
http://www.xaxa.gr

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

30/3/2011, 21:37
skouliki έγραψε:καλωςηρθες στην παρεα
αρα θα συμφωνησεις με την αποψη οτι αν ο Blogger παρειχε καλυτερο συστημα κατηγοροποιησης ή συστημα διαχωρισμου των Blogs πχ σε ειδησιογραφικα , προσωπικα, εμπορικα κτλ
θα ηταν πιο ξεκαθαρο και το θεμα της ανωνυμιας / αντγραφης τα πως και τα γιατι και το θεμα των Followers της καθε σελίδας

Είναι σχετικά δύσκολο να βάλεις σε ένα στάνταρ τις κατηγορίες σου σε ένα βλογκ. Το πρόβλημα έρχεται μετά από καιρό όπου υπάρχουν πολλά ποστ ... γιαυτό έγιναν τα tags (και για τα meta keywords) αλλά πιο πολύ γιαυτό παρέμειναν αργότερα μετά την απόρριψή τους από τις μηχανές αναζήτησης.
Όταν έχεις μια σελίδα ποικίλης ύλης ο αναγνώστης ψιλοχάνεται , χάνεσαι και ο ίδιος διότι δε μπορείς να ασχοληθείς παραπάνω με ένα άρθρο (πρέπει να γράψεις και για άλλα) αλλά όταν έχεις ένα θέμα-γενική κατηγορία ,όπως αθλητικά ,πολιτική ,οικονομία , ανέκδοτα , τσόντες (ναι είναι και αυτό και έχει πάαααααρα πολλά αφού έχει και μεγάλο μερίδιο στην αγορά - του χρήματος) , τότε μπορείς να κατηγοριοποιήσεις καλύτερα τη σελίδα σου να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο σε ένα άρθρο άρα να κάνεις και καλύτερη δουλειά άρα να φτιάξεις κάτι ωραίο (ωραίο για κάποιους , αυτούς που σε διαβάζουν ) σωστό και ψαγμένο , όχι να αναμασάς ότι γράφουν οι άλλοι και να βάζεις Πηγή της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής της πηγής στο τέλος του κοπι πέιστ .

Δεν τίθεται θέμα ανωνυμίας το μπολγκ είναι ότι μπορεί ο καθένας πολύ απλά να κάνει ένα δυναμικό site και να γράφει άρθρα ,αλλά με την τρέλα που κουβαλάμε σα λαός χαχαχαχαχαχα βλέπετε τι γίνετε ;) . Όσο για τους αντιγραφείς θα στερέψουν ..... που θα πάει χεχεχε

Είναι όπως λέει και ένας γνωστός μου , αν έχεις όρεξη να κάνεις κάτι και μεράκι θα το κάνεις καλό αν δεν έχεις όρεξη ούτε τον καφέ που πίνεις 40 χρόνια δε θα πετύχεις ....

όπως βλέπεις δόλωμα πάλι σεντόνι έγραψα , είμαι υπό την επήρεια του καφέ ακόμα .... Smile
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

31/3/2011, 01:26
συμφωνω απλα με "ενοχλει" να θεωρειται μια σελίδα με PR 4 που κανει αναπαραγωγη ειδησεων με διαφημισεις στην ιδια μοιρα με μια σελιδα που
καποιος με "πενα" αρθρογραφει ή απλα διατυπωνεις σκεψεις

για μενα ειναι 2 διαφορετικα πραγματα ασχετα αν η πλατφορμα ειναι η ιδια ... τωρα αν καποιος θελει και μπορει να βγαλει κερδος απο το χομπι του ή απο ο Blogging θεμιτο ειναι και αυο απλα εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε διοτι δεν με ενδιαφερει να επαγγελματοποιησω οτι μου κανει κεφι
xaxa.gr
xaxa.gr
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 9
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 30/03/2011
http://www.xaxa.gr

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

31/3/2011, 11:57
skouliki έγραψε:συμφωνω απλα με "ενοχλει" να θεωρειται μια σελίδα με PR 4 που κανει αναπαραγωγη ειδησεων με διαφημισεις στην ιδια μοιρα με μια σελιδα που
καποιος με "πενα" αρθρογραφει ή απλα διατυπωνεις σκεψεις

για μενα ειναι 2 διαφορετικα πραγματα ασχετα αν η πλατφορμα ειναι η ιδια ... τωρα αν καποιος θελει και μπορει να βγαλει κερδος απο το χομπι του ή απο ο Blogging θεμιτο ειναι και αυο απλα εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε διοτι δεν με ενδιαφερει να επαγγελματοποιησω οτι μου κανει κεφι

Το PR έχει σχέση με τα λινκς που υπάρχουν της σελίδας σε άλλες , αν είναι γνωστή τότε είναι λογικό να υπάρχει και σε άλλα σάιτ αλλά εφόσον το domain είναι blogspot δεν έχει σημασία το PR ,νομίζω ;)

όταν και εφόσον ένα σιte φτάσει σε τέτοιο ύψος επισκεψημότητας ίσως να θέλει λίγο "επαγγελματοποίησης" όχι κέρδος όσο στη δουλειά ;)

Αλλά σε γενικές γραμμές το μπλογκ του καθενός είναι δικό του και το κάνει ότι θέλει :P χαχαχαχαχα
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

31/3/2011, 12:46
το page rank το εδωσα σαν παραδειγμα
και συμφωνω με τη τελευταια σου προταση ασφαλως Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 15980
avatar
wallpaperfest
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 6
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 11/07/2011

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

11/7/2011, 23:37
πολλές φορές η αξιοπιστία του blog φαίνεται και από το όλο layout (πόσο heavy σε ads είναι κλπ)
avatar
nikos83
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 6
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 15/04/2012

Κερδος και όφελος απο το blogging - Σελίδα 3 Empty Απ: Κερδος και όφελος απο το blogging

15/4/2012, 21:30
εχει ψωμια η υποθεση
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης