Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

23/3/2009, 15:24
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

edit: admin ... νεο θέμα Δημοσια περίθαλψη

peryglou μαλλον εισαι μικρη ακομη γι αυτο δεν το βλεπεις! για δοκιμασε να βγαλεις μια μαστογραφια μεσω ΙΚΑ και τα λεμε!αν δεν μετα δεν αισθανθεις την αναγκη να τους τα κανεις λαμπογυαλο εμενα να μου τρυπησεις την μυτη! και να σκεφτεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να πληρωσουν για να την κανουν ιδιωτικα,και αλλα πολλα φυσικα! προσφατα μαθαμε οτι δεν υπαρχουν μηχανηματα για ακτινοβολιες παιδιων και τα ακτινοβολουσαν χρονια τωρα με μηχανηματα ενηλικων(καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο?) Τα δικα τους τα παιδια βεβαια τα στελνουν εξω!
κοιτα, και τωρα που τα γραφω το μπουκαλι και το στουπι ψαχνω!!! και δεν μιλω κοματικα! δεν ενταχθηκα ποτε και δεν ανηκα ποτε σε κανεναν!απλα φρικαρω καθε μερα και απελπιζομαι ολο και περισοτερο! εχουμε δυστηχως τις εξουσιες που μας αρμοζουν! και ελπιδα πουθενα!

fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

3/4/2009, 11:28
Προχτες εγινα μαρτυρας ενος εμφραγματος ενος παππου στο μετρο του Μοναχου.
Το ασθενοφορο αργησε αδικαιολογητα, 15 ολοκληρα λεπτα εκανε να ερθει.
πρωτα εφτασε η αστυνομια που το καλθηγουσε και μεχρι να φτασει και αυτο οι αστυνομικοι
προσπαθησαν με τεχνητες αναπνοες να τον επαναφερουν,

βεβαια μεχρι να ερθουν οι ειδικοι, ο κοσμος εκανε τις τεχνητες αναπνοες, αλλιως δεν
θα ειχε ο ανθρωπος καμια ελπιδα.

Ολοι ηταν εκνερισμενοι γιατι οπως εμαθα ατο ασθενοφορο πρεπει να βρισκεται
μεσα σε 9 λεπτα στον τοπο του συμβαντος!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

3/4/2009, 11:36
fanny-banny έγραψε:Προχτες εγινα μαρτυρας ενος εμφραγματος ενος παππου στο μετρο του Μοναχου.
Το ασθενοφορο αργησε αδικαιολογητα, 15 ολοκληρα λεπτα εκανε να ερθει.
πρωτα εφτασε η αστυνομια που το καλθηγουσε και μεχρι να φτασει και αυτο οι αστυνομικοι
προσπαθησαν με τεχνητες αναπνοες να τον επαναφερουν,

βεβαια μεχρι να ερθουν οι ειδικοι, ο κοσμος εκανε τις τεχνητες αναπνοες, αλλιως δεν
θα ειχε ο ανθρωπος καμια ελπιδα.

Ολοι ηταν εκνερισμενοι γιατι οπως εμαθα ατο ασθενοφορο πρεπει να βρισκεται
μεσα σε 9 λεπτα στον τοπο του συμβαντος
!
αυτα ειναι κρατη..

οχι σαν την Μπανανια μας
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

3/4/2009, 13:18
Θίξατε θέμα που πονάει πολύ.

Έχω χάσει 2 ανθρώπους από "λάθη γιατρών", από την ανεπάρκεια των νοσοκομείων, από τις ελεεινές ιατρικές συνθήκες, από την αναισθησία που μας δέρνει. Γιατί φταίμε και εμείς σε μεγάλο βαθμό! Σχεδόν μόνο όταν μας συμβεί, αρχίζουμε να ευαισθητοποιούμαστε.

Την μία ακόμα την κλαίω, στο άκουσμα του ονόματός της. Και δυστυχώς για εμένα, έχουμε το ίδιο όνομα.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

3/4/2009, 13:25
Raven έγραψε:Θίξατε θέμα που πονάει πολύ.

Έχω χάσει 2 ανθρώπους από "λάθη γιατρών", από την ανεπάρκεια των νοσοκομείων, από τις ελεεινές ιατρικές συνθήκες, από την αναισθησία που μας δέρνει. Γιατί φταίμε και εμείς σε μεγάλο βαθμό! Σχεδόν μόνο όταν μας συμβεί, αρχίζουμε να ευαισθητοποιούμαστε.

Την μία ακόμα την κλαίω, στο άκουσμα του ονόματός της. Και δυστυχώς για εμένα, έχουμε το ίδιο όνομα.

ποσο δικιο εχεις...
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

3/4/2009, 13:55
Πραγματικά αίσχος Sad
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

5/4/2009, 13:39
Raven έγραψε:Θίξατε θέμα που πονάει πολύ.

Έχω χάσει 2 ανθρώπους από "λάθη γιατρών", από την ανεπάρκεια των νοσοκομείων, από τις ελεεινές ιατρικές συνθήκες, από την αναισθησία που μας δέρνει. Γιατί φταίμε και εμείς σε μεγάλο βαθμό! Σχεδόν μόνο όταν μας συμβεί, αρχίζουμε να ευαισθητοποιούμαστε.

Την μία ακόμα την κλαίω, στο άκουσμα του ονόματός της. Και δυστυχώς για εμένα, έχουμε το ίδιο όνομα.

τι αδικο .και απανθρωπο... μετα θελουμε να ανηκουμε και σε ευρωπη
δυστυχως το θεμα της υγειας ειναι κατι που επειδη αφορα την ζωη
επρεπε να ειναι το νουμερο ενα για την κρατικη μεριμνα
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

5/4/2009, 18:11
Twisted Evil εγω παντος πλακωσα στις κλωτσιες(μεταφορικα) τον γιατρο που θα εγχειριζε την μαμα μου ΠΡΙΝ την εγχειριση!!!μας ακουσε ολο το ΚΑΤ!!!!!! με το ζορι τον πηραν απο τα χερια μου! ε λοιπον σας πληροφορω οτι μετα κοιταγε την μανα μου στα ματια και με μενα ολο με το σεις και με το σας ηταν!!!!εκει που τον κηνυγουσα στους διαδρομους για να τον ρωτησω με επαιρνε στο κινητο παρακαλω μετα να με ρωτησει πως παει η μανα μου!
αλλοι γιατροι μου ειπαν οτι ετρεμε μη παθει τιποτα η μαμα μου και τον κατηγορησω οτι επιτηδες δεν την προσεξε!!! χα χα!
ακομα το σκεφτομαι και μουφτιαχνει η διαθεση!!
παιδια πρεπει να αντιδραμε! δεν μπορει ο καθενας να παιζει με τον πονο του ανθρωπου μας!!
βεβαια γνωρισα και τον γιατρο με το ανθρωπινο προσωπο(το αυτονητο δηλαδη) στο Αλεξανδρας!!αψογος!καρδιολογος και μαλιστα με ειδικευση! να τον εχει καλα ο Θεος!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

5/4/2009, 21:43
κ σε αυτο το θρεντ θα μπορουσα να γραφω μηνες..
αλλα δεν εχω ορεξη να ασχοληθω με τα σκουπιδια..
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

6/4/2009, 11:14
affraid σημερα πηγα στο ΙΚΑ! μου ειχε γραψει ο γιατρος τον Δεκεμβριο μια μαστογραφια για τον Μαϊο,παω τον Γεναρη να κλεισω ραντεβου(μου ειπαν να παω επι τοπου στο Ικα περιοχης)και μου λενε "ελατε τον Απριλη,ειναι νωρις ακομα για Μαιο και να ερθετε 7.3Ο το πρωι"
Παω η καλη σου σημερα 7.30 και μου λεει η κοπελα στα ραντεβου "εχουν περασει 2 μηνες που εχει προθεσμια το παραπεμπτικο να πατε ξανα στον γιατρο σας να ανανεωσει την ημερομηνια!!!!!!!!!" Επειδη γυαλισε το ματι μου και της ειπα οτι ΕΚΕΙΝΟΙ μου ειπαν να παω Απριλη, μου λεει "πηγενετε σον ελεγκτη να σας βαλει εκεινος σημερινη ημ/νια" παω στηνομαι στον ελεγκτη ο οποιος ηρθε στις 8.00 μου το σφραγισε και ξαναγυρναω στα ραντεβου(η ωρα 8.10) στεκομαι στην ουρα και οταν φτανει η σειρα μου μου λεει η κοπελα"α!θα περιμενετε μεχρι τις 8.30 γιατι τοτε ανοιγει το on line συστημα του κλεισιματος των ραντεβου!!!!!!"
εξαντλημενη πλεον για καυγα περιμενα ξανα μεχρι τις 8.30 και μου εκλεισαν ραντεβου για 18 Μαϊου!
Και ρωτω.....ποση υπομονη πρεπει να εχει κανεις για να μην καταληξει στο στουπι και στο μπουκαλι??????
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

6/4/2009, 11:24
καψοραχη έγραψε:affraid σημερα πηγα στο ΙΚΑ! μου ειχε γραψει ο γιατρος τον Δεκεμβριο μια μαστογραφια για τον Μαϊο,παω τον Γεναρη να κλεισω ραντεβου(μου ειπαν να παω επι τοπου στο Ικα περιοχης)και μου λενε "ελατε τον Απριλη,ειναι νωρις ακομα για Μαιο και να ερθετε 7.3Ο το πρωι"
Παω η καλη σου σημερα 7.30 και μου λεει η κοπελα στα ραντεβου "εχουν περασει 2 μηνες που εχει προθεσμια το παραπεμπτικο να πατε ξανα στον γιατρο σας να ανανεωσει την ημερομηνια!!!!!!!!!" Επειδη γυαλισε το ματι μου και της ειπα οτι ΕΚΕΙΝΟΙ μου ειπαν να παω Απριλη, μου λεει "πηγενετε σον ελεγκτη να σας βαλει εκεινος σημερινη ημ/νια" παω στηνομαι στον ελεγκτη ο οποιος ηρθε στις 8.00 μου το σφραγισε και ξαναγυρναω στα ραντεβου(η ωρα 8.10) στεκομαι στην ουρα και οταν φτανει η σειρα μου μου λεει η κοπελα"α!θα περιμενετε μεχρι τις 8.30 γιατι τοτε ανοιγει το on line συστημα του κλεισιματος των ραντεβου!!!!!!"
εξαντλημενη πλεον για καυγα περιμενα ξανα μεχρι τις 8.30 και μου εκλεισαν ραντεβου για 18 Μαϊου!
Και ρωτω.....ποση υπομονη πρεπει να εχει κανεις για να μην καταληξει στο στουπι και στο μπουκαλι??????

affraid καλα ρε συ, μαστογραφια απο τον Δεκεμβρη για Μαιο?!!!
μα αν εχει καμια κατι θα πεθανει κιολας μεχρι τοτε!!!!
εδω η μανα μου εκλεισε ραντεβου μεσα σε συο μερες!!!!!

αν ειναι δυνατον.... nocomment
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

6/4/2009, 16:08
Eνας τρελος θα μπει κ θα τους καθαρισει ολους σε ενα ΙΚΑ ή νοσοκομειο κ μετα θα βαλπουν μυαλο ολοι..
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

7/4/2009, 15:19
Γυναικολόγος στο νοσοκομείο Κορίνθου πήγε να ξεγεννήσει 17χρονη που είχε φυσιολογικό τοκετό και, όντας μεθυσμένος, αποφάσισε να τις κάνει καισαρική.
Το κεφάλι του παιδιού ήδη είχε πάρει το δρόμο του προς τα κάτω και μόλις ο απαράδεκτος άνοιξε τη γυναίκα... έψαχνε να βρει που είναι το κεφάλι!

Αφού δεν το βρήκε, γιατί είχε κατέβει στη....
μήτρα, παράτησε την κοπέλα ανοικτή στο χειρουγείο και έφυγε!

Ευτυχώς ήρθαν εσπευσμένα άλλοι γιατροί και έσωσαν μάνα και μωρό. Το βρέφος βγήκε χωρίς τις αισθήσεις του, αφού το είχε επηρεάσει η νάρκωση.
Καταγγελίες, αναφέρουν ότι ο συγκεκριμένος γιατρός έχει απασχολήσει και στο παρελθόν για διάφορα περιστατικά και έχει κόψει και το αυτί σε βρέφος.

Υ.Γ: Το όνομα του γυναικολόγου είναι διαθέσιμο σε κάθε ενδιαφερόμενο!

http://neoi-dimosiografoi.blogspot.com/2009/04/blog-post_7224.html
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

7/4/2009, 15:50
crazy crazy crazy
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

8/4/2009, 02:58
"Είχε μαζί του 261, αντί για 281 ευρώ, που ήταν η κατά 25% συμμετοχή του στο κόστος μιας αξονικής τομογραφίας και του την αρνήθηκαν!
Με οδυνηρό τρόπο βίωσε συνταξιούχος του ΤΕΒΕ την πιλοτική εφαρμογή (μόνο στην Πιερία από όλους τους νομούς της χώρας) του νέου καθεστώτος περίθαλψής του, όταν, μετά...

από συνεχείς, δωρεάν εξετάσεις και θεραπείες στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου της Θεσσαλονίκης, τον πληροφόρησαν, σε πρόσφατη επίσκεψή του για μια αξονική τομογραφία, ότι έπρεπε να πληρώσει συμμετοχή 25%.

Το τραγικότερο; Του έλειπαν 20 ευρώ, από τα 281 που του ζητήθηκαν και το νοσοκομείο, όπου βρίσκονται οι θεράποντες γιατροί του, του αρνήθηκε την εξέταση!
«Με έκαναν ζήτουλα για 20 ευρώ!», λέει έμπλεος οργής κι αγανάκτησης ο συνταξιούχος, που αναγκάστηκε να δανειστεί από πλήρωμα ασθενοφόρου του νοσοκομείου της Κατερίνης που για καλή (!) του τύχη βρέθηκε στην είσοδο του «Παπαγεωργίου».

Η απίστευτα ανάλγητη αυτή αντιμετώπιση του καρκινοπαθούς συνταξιούχου του ΤΕΒΕ, φέρνει ξανά στην επικαιρότητα την αγωνία των 3.700 συνταξιούχων ελεύθερων επαγγελματιών του νομού, που επιλέχθηκαν να γίνουν τα «πειραματόζωα» της δοκιμαστικής, από τις αρχές του 2009, εφαρμογής ενός νόμου, που προβλέπει την επαναφορά τους από τον κλάδο υγείας του ΙΚΑ στον κλάδο υγείας του ΟΑΕΕ.
Και, όπως φαίνεται, διαψεύδει τις διαβεβαιώσεις της διοίκησης της Ένωσης Συνταξιούχων Τ.Α.Ε -Ο.Α.Ε.Ε Πιερίας προς τα μέλη του ότι από φέτος θα έχουν πια ελεύθερη επιλογή του γιατρού, χωρίς να στερηθούν τις δωρεάν παντός είδους εξετάσεις."
http://www.eptanews.gr/?aid=2328

Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

8/4/2009, 08:51
λαπλας το συστημα ειναι σαπιοο
και οι γιατροι αυτοι οι λιγοι με τις μ*κιες τους
κανουν τα πραγματα να φαινονται ακομα πιο χαλια
οι περιπτωσεις ειναι τοσες πολλες
που δεν σου φτανουν τονοι απο χαρτι

διαβασα ομως στην εφημεριδα το Βημα νομιζω
για εναν γιατρο που εχει σωσει 9000 παιδακια
ηρωας !!!!! και ανθρωπος !!!!!!!!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

8/4/2009, 12:24
skouliki έγραψε:λαπλας το συστημα ειναι σαπιοο
και οι γιατροι αυτοι οι λιγοι με τις μ*κιες τους
κανουν τα πραγματα να φαινονται ακομα πιο χαλια
οι περιπτωσεις ειναι τοσες πολλες
που δεν σου φτανουν τονοι απο χαρτι

διαβασα ομως στην εφημεριδα το Βημα νομιζω
για εναν γιατρο που εχει σωσει 9000 παιδακια
ηρωας !!!!! και ανθρωπος !!!!!!!!
ναι,σιγουρα θα υπαρχουν κ σωστοι οπως εξάλλου σε καθε δουλεια..
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

8/4/2009, 18:56
Ο γυναικολόγος "χασάπης" της Κορίνθου για τον οποίο γράψαμε χθες, έγινε θέμα στις εφημερίδες σήμερα.Διάβάστε τι "περιβόλι" είναι:
«Αυτός δεν είναι γιατρός, είναι εγκληματίας που τον αφήνουν να ξεγεννάει γυναίκες μεθυσμένος! Ολοι ξέρουν το πάθος του για το ποτό και όπως μου είπαν οι άλλοι γιατροί, όταν εφημερεύει οι συνάδελφοί του δεν τον αφήνουν ποτέ μόνο του».
Η οργή και η αγανάκτηση πνίγει τον Νίκο Καραχάλιο και τη σύζυγό του Χριστίνα Ζουμή, οι οποίοι έζησαν μια απίστευτη περιπέτεια στα χέρια ενός μαιευτήρα που, όπως καταγγέλλουν, είχε πιει μερικά ποτηράκια παραπάνω ενώ εφημέρευε την Κυριακή στο νοσοκομείο της Κορίνθου!
«Η γυναίκα μου γεννούσε κανονικά και εκείνος της...
είχε κάνει καισαρική τομή και τραβούσε το μωρό από τα πόδια! Το παιδί μου γεννήθηκε χωρίς να αναπνέει και η γυναίκα μου είναι κατακρεουργημένη. Παραλίγο να τους χάσω και τους δύο εξαιτίας του» λέει αγανακτισμένος στην «Espresso» ο κ. Καραχάλιος.

Το μόλις τεσσάρων ημερών μωράκι τους νοσηλεύεται στη Μονάδα Νεογνών του Γενικού Κρατικού Νικαίας, όπου μεταφέρθηκε εσπευσμένα από την Κόρινθο την Κυριακή το βράδυ και σύμφωνα με τους γιατρούς -ευτυχώς- το αγοράκι έχει ξεφύγει τον κίνδυνο και είναι ιδιαίτερα ζωηρό. Ωστόσο, τόσο το μωρό όσο και η μητέρα του Χριστίνα έζησαν έναν εφιάλτη. «Φτάσαμε στο νοσοκομείο στις 12.30 το μεσημέρι της Κυριακής και όταν ήρθε και μας είδε ο γιατρός, η γυναίκα μου αμέσως μου είπε ότι η ανάσα του μυρίζει αλκοόλ. Και εμένα μου μύρισε, αλλά υπέθεσα ότι έχει πάρει κάποια καραμέλα, γιατί μου ήταν αδιανόητο να σκεφτώ κάτι άλλο» περιγράφει συγκλονισμένος ο κ. Καραχάλιος.

Δυστυχώς όμως, καθώς περνούσαν οι ώρες επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι του νεαρού ζευγαριού, που λίγο έλειψε να χάσει το πρώτο του παιδί. Οπως είπε στην «Εspresso» η κυρία Ελένη, μητέρα της Χριστίνας: «Και εμένα μου μύρισε αλκοόλ, όμως δεν είπα τίποτα στην κόρη μου γιατί δεν ήθελα να την ανησυχήσω. Οταν ήρθε η ώρα του τοκετού, ο γιατρός βγήκε έξω από το χειρουργείο και μας είπε ότι όλα πάνε καλά και θα γεννήσουμε φυσιολογικά. Δεν πέρασε πολύ ώρα και βγήκε πάλι ανήσυχος και μας είπε ότι θα κάνει καισαρική. Ξαφνικά είδαμε γιατρούς να τρέχουν πανικόβλητοι. Παγώσαμε όταν τον είδαμε να βγαίνει έξω και στη θέση του να μπαίνει άλλος γιατρός τρέχοντας για να αναλάβει το παιδί μου. Ηταν ο μαιευτήρας Νικόλαος Καμπάς, που δεν εφημέρευε, και έτρεξε να βοηθήσει. Αυτός έσωσε το εγγόνι μου που βγήκε χωρίς να αναπνέει» είπε συγκλονισμένη η μητέρα της Χριστίνας. Οι γονείς του παιδιού έχουν ήδη καταθέσει μήνυση εναντίον του γιατρού που μέχρι χθες το απόγευμα τον αναζητούσε η αστυνομία.
Espresso.
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

8/4/2009, 19:01
Να του αφαιρέσουν άμεσα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και να μην μπορέσει να ξαναβρεί δουλειά ούτε στη Ζιμπάμπουε ο ανύπαρκτος...
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

8/4/2009, 19:16
ελεος
δεν υπαρχει πλεον σεβασμος κανενας

μηπως ειναι ωρα να αρχισουν να πεφτουν ποινες
να μαθουν καποιοι οτι δεν ειναι μονο θεμα αφαιρεσης αδειας
αλλα ειναι και ποινικο αδικημα η αμελεια
εεεεεεεεεεεεε μα πιαααααα
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

10/4/2009, 01:30
«Μπαλάκι» μεταξύ διοίκησης και γιατρών στο αντικαρκινικό νοσοκομείο «Άγιος Σάββας», έγινε μια 57χρονη άπορη καρκινοπαθής, με αποτέλεσμα να βρεθεί στους δρόμους, παρ΄ όλο που βρίσκεται στο τελικό στάδιο της ασθενείας της.

Θύμα της «τρύπας» που υπάρχει στο ΕΣΥ, η 57χρονη έλαβε εξιτήριο την περασμένη Δευτέρα, προκειμένου να αδειάσει το… κρεβάτι, αφού η ίδια δεν είναι ασφαλισμένη σε κάποιο ταμείο, ώστε να αναλάβει την κάλυψη των νοσηλειών της.

Αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί αβοήθητη, πεταμένη σε ένα αναπηρικό καροτσάκι, έξω από το νοσοκομείο χωρίς σπίτι και συγγενείς για να την φιλοξενήσουν.


Με καρκίνο στο κεφάλι και πέντε μεταστάσεις, τα χρονικά περιθώρια έχουν στενέψει για την 57χρονη γυναίκα, που το σύστημα την πέταξε να πεθάνει αβοήθητη στους δρόμους.

Ο πρώην σύζυγος της, που βρίσκεται στο πλευρό της, επιχείρησε να έρθει σε επαφή με τη διοίκηση και τους γιατρούς του Αγίου Σάββα, ώστε να βρεθεί μια λύση. Μάταια όμως...

Μπροστά στην κάμερα της zougla.gr ο ένας έριχνε την ευθύνη στον άλλον και όλοι στο κακό σύστημα, που δεν έχει προβλέψει τι θα γίνει με τους συνανθρώπους μας που είναι άποροι, άστεγοι και χωρίς καμία βοήθεια. Το βίντεο είναι ενδεικτικό… Από τον… Άννα στον Καϊάφα», που λέει και ο λαός
http://www.zougla.gr/news.php?id=33424



Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

27/4/2009, 18:22
ρε παιδια δεν ηξερα που να το γραψω αλλα θα σκασω αν δεν το γραψω..
ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΡΕ ΓΜΤ τους ηλικιωμενους μονους στα νοσοκομεια..
δεν ειναι δυνατον να περιμενει ενας ανθρωπος 80 ετων ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΟΣ να μπει να εγχειριστεί..
κ να τα καταφερνει κ να μην εχει ουτε εναν ανθρωπο διπλα του..

Surprised Surprised cry
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

27/4/2009, 18:24
laplace έγραψε:ρε παιδια δεν ηξερα που να το γραψω αλλα θα σκασω αν δεν το γραψω..
ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΡΕ ΓΜΤ τους ηλικιωμενους μονους στα νοσοκομεια..
δεν ειναι δυνατον να περιμενει ενας ανθρωπος 80 ετων ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΟΣ να μπει να εγχειριστεί..
κ να τα καταφερνει κ να μην εχει ουτε εναν ανθρωπο διπλα του..

Surprised Surprised cry

το ξερω ρε συ εχεις δικιο και εγω στεναχωριεμαι
cry
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

18/5/2009, 09:15
Παλιές εγκαταλελειμένες εγκαταστάσεις του ΠΙΚΠΑ κατέλαβαν πρόσφατα κάτοικοι της περιοχής

Σκοπός τους είναι να το μετατρέψουν σε ελεύθερο εθελοντικό κέντρο πρωτοβάθμιας περίθαλψης για άπορους, άστεγους και μετανάστες

Μια κατάληψη δηλαδή με κοινωνικό σκοπό

Για να δούμε
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

9/6/2009, 23:12
Καταγγελία – σοκ στη zougla.gr. Πατέρας καταγγέλλει ότι ένας γιατρός και ένας τρόφιμος κλινικής ψυχικής υγείας βίασαν τον ανάπηρο γιο του.

Ο γιος του κυρίου Δημήτρη Λιάκου, Αντώνης, είναι 35 ετών και νοσηλεύεται στην Εταιρεία Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Αποκατάστασης (ΕΨΥΚΑ) στα Σέρβια Κοζάνης, καθώς αντιμετωπίζει αναπηρία 67%.

Όπως θα τον ακούσετε να καταγγέλει, ο γιος του τον κάλεσε στο τηλέφωνο σήμερα το πρωί και του είπε ότι χθες βράδυ ένας γιατρός και ένας ακόμη τρόφιμος του οικοτροφείου εισέβαλαν στο δωμάτιό του και, αφού τον ακινητοποίησαν, τον βίασαν από κοινού.


Όπως ήταν φυσικό, αμέσως ο κ. Λιάκος επικοινώνησε με το αστυνομικό τμήμα Σερβίων και ανέφερε το περιστατικό.

Ωστόσο, έως και αυτή την ώρα δεν έχει κατορθώσει να μιλήσει με κάποιον υπεύθυνο του ιδρύματος.

Για την υπόθεση ενημερώθηκε και η Αστυνομική Διεύθυνση Κοζάνης, η οποία διενεργεί την προανάκριση.

Μέσα στις επόμενες ώρες αναμένεται ο 35χρονος να υποβληθεί σε ιατροδικαστική εξέταση, ενώ για την καταγγελία έχει ενημερωθεί και ο εισαγγελέας Κοζάνης.

H δικηγόρος της κλινικής, κ. Βασιλική Κωσταβάρα μιλώντας στη zougla.gr ανέφερε ότι ο 35χρονος δήλωσε στην κατάθεσή του ότι συναίνεσε στην σεξουαλική πράξη.

Σε ερώτησή μας βέβαια αναφορικά με το εάν σε μια κλινική ψυχικής υγείας είναι καθόλα φυσικολογικό και νόμιμο ένα τέτοιο περιστατικό, μας απάντησε πως οι τρόφιμοι έχουν την ελευθερία να κάνουν ό,τι επιθυμούν.



Η ΕΨΥΚΑ είναι μια αστική μη κερδοσκοπική εταιρία, που λειτουργεί από το 1990 στην ευρύτερη περιοχή της Βορείου Ελλάδος και στη Δυτική Μακεδονία, και η οποία χρηματοδοτείται 100% από το κράτος και εποπτεύεται από το Υπουργείο Υγείας.

Κύρια αρμοδιότητά της είναι η αποασυλοποίηση χρόνιων ασθενών από διάφορα ψυχιατρικά νοσοκομεία όλης της χώρας.
http://www.zougla.gr/news.php?id=45558
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη - Σελίδα 2 Empty Απ: Νοσοκομεια - Δημοσια περίθαλψη

9/6/2009, 23:17
δεν ξερω ...και δεν μπορω
να δεχτω οτι καποιος γενικα σε αυτην την κατασταση
εχει δωσει ή μπορει να δωσει την συγκαταθεση του σε οτιδηποτε

και απο την αλλη ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
μα καλα τωρα ελεος το κ$$$$$$το μου
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης