Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
ioannis
ioannis
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 139
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 22/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 00:08
20 ιουνιου κατεβαινοντας απο θεσ/νικη ημουνα σταματημενος επι 2,5 ωρες σε ένα σημείο της οδού αθηνων -λαμιας , αιτια ηταν καποια εργα που δεν γινόντουσαν αλλα παρολα αυτα είχανε κλείσει τις 2 λωρίδες κυκλοφορίας και ειχαν αφησει μια μονο.Ψαχνωντας στο ραδιο μηπως ακουσω κατι σαν ανακοινωση ,ματαια όμως, πολυς λογος για την αθηνων κορίνθου αλλα τιποτα για τις 2.5 ωρες καθυστερηση .Σημερα ακουω στο ραδιο απο καποιον δημοσιογράφο που εκανε το πρωι την ιδια εμπειρία.Το βλέπω πολυ περίεργο οτι τα ΜΜΕ δεν εχουν θιξει καθολου αυτο το θεμα ουτε καν ρεπορταζ για τις ουρές σε αυτο το σημείο,τυχαιό μηπως?

Για μενα μεγαλη κοροιδια και απο τα ΜΜΕ αλλα και απο τους κυβερνόντες το όλο αυτο θέμα
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 00:15
Gianni μεγαλο θεμα ανοιγεις...
βασικα οι σχεσεις ΜΜΕ-κυβερνησεων ειναι σχεσεις υπαλληλου-εργοδοτη
αν δεν εχεις καλες σχεσεις,δεν θα φας..ετσι το βλεπουν οι δημοσιογραφοι..
αν το αφεντικο τους λεει ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΛΕΣ/ΓΡΑΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΣΚΟΠΟΥΣ(πχ να παρουν δημοσια εργα,κρατικες διαφημισεις)τι να κανουν κ αυτοι...δεν ειναι ολοι δυνατοι χαρακτηρες..

θυμαμαι οτι επι Σημιτη ολοι προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι ειχαμε τον μεγαλυτερο πολιτικο της ευρωπης
τα ιδια γινονται τωρα κ με καραμανλη..

ετσι ειναι οι δημοσιογραφοι...γλυφτες..για το μεροκαματο..
ioannis
ioannis
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 139
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 22/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 00:22
αυτο που με εξεπλησε ειναι οτι ουτε καν ο σκαι το ανεφερε οι οποιοι τουλαχισοτν δειχνουν καποιες αντικυβερνητικες τάσεις αλλα το πιο αστειο ηταν οταν πηρα στην νετ ραδιο τηλεφωνο και τους ειπα το και το η κοπελιά μου ειπε θα ρωτησει την αστυνομια , φυσικα εμενα δνε με πιστεψε,αλλα και ποιον αστυνομικο να ρωτησει αφου δεν υπηρχε ουτε για δειγμα,οποτε μετα απο2.5 ωρες φυσικα δεν εγινε και τιποτα
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 00:26
Giannis έγραψε:αυτο που με εξεπλησε ειναι οτι ουτε καν ο σκαι το ανεφερε οι οποιοι τουλαχισοτν δειχνουν καποιες αντικυβερνητικες τάσεις αλλα το πιο αστειο ηταν οταν πηρα στην νετ ραδιο τηλεφωνο και τους ειπα το και το η κοπελιά μου ειπε θα ρωτησει την αστυνομια , φυσικα εμενα δνε με πιστεψε,αλλα και ποιον αστυνομικο να ρωτησει αφου δεν υπηρχε ουτε για δειγμα,οποτε μετα απο2.5 ωρες φυσικα δεν εγινε και τιποτα

ουτε ο σκαι ε?παραξενο
κ γιατι δεν βγηκες στον αερα στον σκαιΙ(νομιζω εχει εκπομπες που βγαινουν οι ακροαττες)να κανεις την καταγγελια?εγω θα την εκανα αν δεν εβλεπα αναφορα πουθενα σε αυτο το περιστατικο

παντως σε αρκετα Blogs το διαβασα το περιστατικο ok
ioannis
ioannis
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 50 θέματα )
Μηνύματα : 139
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 22/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 00:33
υπεθεσα οτι επειδη στο σκαι παιρνουν πολλοι τηλεφωνο καποιος θα το ειχε κανει και τον γειωσαν
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 00:39
ουτε εγω ακουσα πουθενα στις ειδησεις να αναφερονται στο γεγονος αυτο

τωρα για την σχεση μεταξυ αυτων των δυο μαλλον σχεση "συμφεροντων " και μονο ειναι
και μιλαω για τους 10 μεγαλους οχι για την μαζα των δημοσιογραφων
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 12:21
ειναι λογικο η τηλεοραση να αναπαραγαγει τα κακως κειμενα διοτι αυτα πουλανε
τα εχουμε πει χιλιαδες φορες τα γιατι

το θεμα ειναι οτι το κομματικο χρωμα εχει περασει για τα καλα σε ολα τα επιπεδα
και στα ΜΜΕ και σε αλλες πτυχες της καθημεριοτητας μας οποτε
αν θελει κανεις να μαθει εγω τουλαχιστον πλεον μονο μεσω νετ
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

28/7/2009, 12:43
laplace έγραψε:Gianni μεγαλο θεμα ανοιγεις...
βασικα οι σχεσεις ΜΜΕ-κυβερνησεων ειναι σχεσεις υπαλληλου-εργοδοτη
αν δεν εχεις καλες σχεσεις,δεν θα φας..ετσι το βλεπουν οι δημοσιογραφοι..
αν το αφεντικο τους λεει ΜΟΝΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΛΕΣ/ΓΡΑΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΣΚΟΠΟΥΣ(πχ να παρουν δημοσια εργα,κρατικες διαφημισεις)τι να κανουν κ αυτοι...δεν ειναι ολοι δυνατοι χαρακτηρες..

θυμαμαι οτι επι Σημιτη ολοι προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι ειχαμε τον μεγαλυτερο πολιτικο της ευρωπης
τα ιδια γινονται τωρα κ με καραμανλη..

ετσι ειναι οι δημοσιογραφοι...γλυφτες..για το μεροκαματο..

ok ok ok

Γι'αυτό έχουμε φτάσει στο σημείο να τους σιχαινόμαστε...

Τώρα το γιατί δεν έλεγαν τπτ για το συγκεκριμένο περιστατικό, μπορεί να έχει πολλές εξηγήσεις, τις οποίες πιθανότατα δεν θα τις μάθουμε ποτέ! Εμένα, αυτό που με τρελλαίνει πιο πολύ με αυτό το επάγγελμα είναι ότι δημιουργούν εντυπώσεις, ότι τονίζουν μόνο ότι θέλουν και ότι είναι ικανοί να δημιουργήσουν μαζικό πανικό για κάτι αμελητέο, ενώ για πολύ σημαντικά και σοβαρά ζητήματα δεν κάνουν τπτ! pouf
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 11:11
Giannis έγραψε:20 ιουνιου κατεβαινοντας απο θεσ/νικη ημουνα σταματημενος επι 2,5 ωρες σε ένα σημείο της οδού αθηνων -λαμιας , αιτια ηταν καποια εργα που δεν γινόντουσαν αλλα παρολα αυτα είχανε κλείσει τις 2 λωρίδες κυκλοφορίας και ειχαν αφησει μια μονο.Ψαχνωντας στο ραδιο μηπως ακουσω κατι σαν ανακοινωση ,ματαια όμως, πολυς λογος για την αθηνων κορίνθου αλλα τιποτα για τις 2.5 ωρες καθυστερηση .Σημερα ακουω στο ραδιο απο καποιον δημοσιογράφο που εκανε το πρωι την ιδια εμπειρία.Το βλέπω πολυ περίεργο οτι τα ΜΜΕ δεν εχουν θιξει καθολου αυτο το θεμα ουτε καν ρεπορταζ για τις ουρές σε αυτο το σημείο,τυχαιό μηπως?

Για μενα μεγαλη κοροιδια και απο τα ΜΜΕ αλλα και απο τους κυβερνόντες το όλο αυτο θέμα

Επί του συγκεκριμένου, επειδή έχω δει ρεπορτάζ σε πληροφορώ ότι τα κανάλια και τα ραδιόφωνα το κόβουν για να μην ακουστεί η αλήθεια. Ότι δηλαδή τα έργα στις Εθνικές είναι αναγκαία και δεν μπορούν να γίνουν χειμώνα για τεχνικούς καθαρά λόγους. Ξεκίνησαν τέλη Απριλίου για να έχουν ολοκληρωθεί μέσα Αυγούστου (και συγκεκριμένα πριν τις 14). Η ταλαιπωρία είναι αναμενόμενη και αναγκαία. Είναι όπως η αλλαγή των γραμμών στον ΗΣΑΠ. Το κέρδος μετά τα έργα όμως είναι δεδομένο και στην ασφάλεια και στην ταχύτητα.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 11:20
Vasper μου επιτρεπεις να πω οτι αν αρχισαν απριλιο ειναι απαραδεκτο να τελειωσουν 14/08 κατακαλοκαιρο και να σου βγαινει η πιστη να πας θεσ/νικη ομως και
αντι 4-5 ωρες να θες 10-11 με πρωτη δευτερα
και απο πανω να εχεις τα διοδια με 20 ευρω ..και 30 να θες να πας θεσ/νικη
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 12:15
skouliki έγραψε:Vasper μου επιτρεπεις να πω οτι αν αρχισαν απριλιο ειναι απαραδεκτο να τελειωσουν 14/08 κατακαλοκαιρο και να σου βγαινει η πιστη να πας θεσ/νικη ομως και
αντι 4-5 ωρες να θες 10-11 με πρωτη δευτερα
και απο πανω να εχεις τα διοδια με 20 ευρω ..και 30 να θες να πας θεσ/νικη

Ξέρεις πόσο είναι το μήκος των αυτοκινητόδρομων που φτιάχνονται; Το απαράδεκτο, το κρίνουμε πως ακριβώς; Τα χρήματα που λες είναι που πληρώνουν τις εργασίες. Επαναλαμβάνω ότι για τεχνικούς λόγους ΔΕΝ μπορούν να γίνουν χειμώνα ή νύχτα οι εργασίες. Είναι απλό: Θες να έχεις δρόμους ή θες να έχεις χωματόδρομους με patches κάθε 50 μέτρα όπως είχαμε μέχρι τώρα; Σε κανέναν δεν αρέσει η ταλαιπωρία. Αλλά αφού δεν γίνεται αλλιώς θα την υπομένουμε αν θέλουμε να έχουμε δρόμους.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 12:23
στην γερμανια ανα 10 λεπτα διακοπτουν το προγραμμα στο ραδιο και ενημερωνουν τον κοσμο
για τυχον προβληματα στην κινηση
και εδω δεν ειχαν καν την ευαισθησια να κανουν το ιδιο την ημερα εκεινη παρα να μιλουν για τον καιρο και τα μαγιο

επισης να τονισω οτι οι δρομοι απο τους φτιαγμενους συνεχιζουν να ειναι απαραδεκτοι ! με λακκουβες κτλ ..αρα ποιοι ειναι οι φτιαγμενοι ???

και σαφως ξερω τους δρομους και τι εργασιες χρειαζονται και σαφως γνωρισω αν τα ΜΜΕ ειχαν ενημερωσει για αυτο η οχι ...

τι εννοεις δηλαδη οτι τα ΜΜΕ σαμποταρουν το καλο εργο της καλη κυβερνηση ας πουμε ?
nocomment
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 12:39
skouliki έγραψε:στην γερμανια ανα 10 λεπτα διακοπτουν το προγραμμα στο ραδιο και ενημερωνουν τον κοσμο
για τυχον προβληματα στην κινηση
και εδω δεν ειχαν καν την ευαισθησια να κανουν το ιδιο την ημερα εκεινη παρα να μιλουν για τον καιρο και τα μαγιο

επισης να τονισω οτι οι δρομοι απο τους φτιαγμενους συνεχιζουν να ειναι απαραδεκτοι ! με λακκουβες κτλ ..αρα ποιοι ειναι οι φτιαγμενοι ???

και σαφως ξερω τους δρομους και τι εργασιες χρειαζονται και σαφως γνωρισω αν τα ΜΜΕ ειχαν ενημερωσει για αυτο η οχι ...

τι εννοεις δηλαδη οτι τα ΜΜΕ σαμποταρουν το καλο εργο της καλη κυβερνηση ας πουμε ?
nocomment

Από τους δρόμους που φτιάχνουν και πέρασα και εγώ πρόσφατα δεν είδα λακκούβες. Στα σημεία που δεν είχαν φτιάξει ακόμα, ναι είχαν λακκούβες. Λογικό δεν είναι; Μέχρι να φτιαχτεί κάτι... δεν είναι φτιαγμένο. Σε πολλά σημεία μάλιστα που δεν υπήρχαν διαχωριστικά ανάμεσα στις δύο κατευθύνσεις τώρα υπάρχουν... Αυτά χαλάνε;

Δεν ξέρω ποιους σταθμούς ακούς, εγώ δεν ακούω συνέχεια ραδιόφωνο και επειδή δεν οδηγώ δεν ακούω ούτε συνέχεια για την κίνηση. Αλλά όσες φορές έχω ταξιδέψει έχω ενημερωθεί και από τις πινακίδες που υπάρχουν σε διάφορα σημεία και από το ραδιόφωνο. Δεν ξέρω για το αν θα έπρεπε να είναι κάθε 10 λεπτά, ή αν είναι κάθε 10 λεπτά η ενημέρωση στην Γερμανία, αλλά ξέρω ότι όταν γίνεται μποτιλιάρισμα στην Γερμανία δεν βγαίνει κανείς να κατηγορήσει την κυβέρνηση ή να πει σε κάποιον που λέει ότι γίνονται μποτιλιαρίσματα λόγω ανάσχεσης ή έργων, ότι υπερασπίζεται το καλό έργο της κυβέρνησης...!!!

Τα ΜΜΕνημέρωσης στην Ελλάδα δεν έχουν λόγο να ξοδέψουν χρήματα για να σε ενημερώσουν σωστά, αφού η δουλειά τους γίνεται μια χαρά και με την μη ενημέρωση. Θες να το ρίξεις στην κυβέρνηση; Be my guest. Η πραγματικότητα όμως για το συγκεκριμένο θέμα δεν αλλάζει από την εικόνα που έχουμε ή δεν έχουμε.

Οπότε επαναλαμβάνω την ερώτηση: Το απαράδεκτο των καθυστερήσεων από τα έργα πως το κρίνουμε; Με πιο κριτήριο;
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 12:47
Vasper καταρχήν καλώς ήρθες! hello2

Κατά δεύτερον, κάτσε να δούμε τον χειμώνα πως θα είναι οι δρόμοι οι "φτιαγμένοι".... Διότι, προσωπικά οδηγώ γύρω στα 80 χλμ την μέρα πήγαινε-έλα και όσους φτιαγμένους δρόμους έχω δει, τον χειμώνα με τις προχειροδουλειές που κάνουν καταστρέφονται.

Και κατά τρίτον, συμφωνώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση από το ραδιόφωνο για τέτοιου είδους μποτιλιάρισμα. Ή έστω ενημέρωση ότι γίνονται έργα. Γι'αυτό τον λόγο υπάρχουν τα ΜΜΕ, για να ενημερώνουν πρώτα από όλα και για να ψυχαγωγούν έπειτα.
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:00
Raven έγραψε:Vasper καταρχήν καλώς ήρθες! hello2

Κατά δεύτερον, κάτσε να δούμε τον χειμώνα πως θα είναι οι δρόμοι οι "φτιαγμένοι".... Διότι, προσωπικά οδηγώ γύρω στα 80 χλμ την μέρα πήγαινε-έλα και όσους φτιαγμένους δρόμους έχω δει, τον χειμώνα με τις προχειροδουλειές που κάνουν καταστρέφονται.

Και κατά τρίτον, συμφωνώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση από το ραδιόφωνο για τέτοιου είδους μποτιλιάρισμα. Ή έστω ενημέρωση ότι γίνονται έργα. Γι'αυτό τον λόγο υπάρχουν τα ΜΜΕ, για να ενημερώνουν πρώτα από όλα και για να ψυχαγωγούν έπειτα.

Τον χειμώνα που τα έργα θα είναι καλά θα επανέλθεις; Θα επανέλθουν τα ΜΜΕ; Η μήπως θα επανέλθεις μόνο αν υπάρχει πρόβλημα; Επίσης πως κρίνεις ότι είναι προχειροδουλειές; Αντίθετα εγώ σου λέω ότι αν γινόντουσαν στο πι και φι όπως π.χ. εννοήθηκε πριν ότι έπρεπε να γίνουν καθώς... είναι απαράδεκτο να γίνονται από τον Απρίλιο και να μην έχουν τελειώσει σε όλο το μήκος... (!!!???!!!) θα ήταν προχειροδουλειά πράγματι.

Επίσης επαναλαμβάνω ενημέρωση υπάρχει κανονικότατα. Πράγματι δεν θα σε πάρει το υπουργείο συγκοινωνιών τηλέφωνο να σε ενημερώσει προσωπικά. Πρέπει να το ψάξεις και το ρημάδι το ραδιόφωνο!!!

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα :D


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vasper στις 3/8/2009, 13:11, 1 φορά
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:03
vasper έγραψε: Από τους δρόμους που φτιάχνουν και πέρασα και εγώ πρόσφατα δεν είδα λακκούβες. Στα σημεία που δεν είχαν φτιάξει ακόμα, ναι είχαν λακκούβες. Λογικό δεν είναι; Μέχρι να φτιαχτεί κάτι... δεν είναι φτιαγμένο. Σε πολλά σημεία μάλιστα που δεν υπήρχαν διαχωριστικά ανάμεσα στις δύο κατευθύνσεις τώρα υπάρχουν... Αυτά χαλάνε;

Δεν ξέρω ποιους σταθμούς ακούς, εγώ δεν ακούω συνέχεια ραδιόφωνο και επειδή δεν οδηγώ δεν ακούω ούτε συνέχεια για την κίνηση. Αλλά όσες φορές έχω ταξιδέψει έχω ενημερωθεί και από τις πινακίδες που υπάρχουν σε διάφορα σημεία και από το ραδιόφωνο. Δεν ξέρω για το αν θα έπρεπε να είναι κάθε 10 λεπτά, ή αν είναι κάθε 10 λεπτά η ενημέρωση στην Γερμανία, αλλά ξέρω ότι όταν γίνεται μποτιλιάρισμα στην Γερμανία δεν βγαίνει κανείς να κατηγορήσει την κυβέρνηση ή να πει σε κάποιον που λέει ότι γίνονται μποτιλιαρίσματα λόγω ανάσχεσης ή έργων, ότι υπερασπίζεται το καλό έργο της κυβέρνησης...!!!

Τα ΜΜΕνημέρωσης στην Ελλάδα δεν έχουν λόγο να ξοδέψουν χρήματα για να σε ενημερώσουν σωστά, αφού η δουλειά τους γίνεται μια χαρά και με την μη ενημέρωση. Θες να το ρίξεις στην κυβέρνηση; Be my guest. Η πραγματικότητα όμως για το συγκεκριμένο θέμα δεν αλλάζει από την εικόνα που έχουμε ή δεν έχουμε.

Οπότε επαναλαμβάνω την ερώτηση: Το απαράδεκτο των καθυστερήσεων από τα έργα πως το κρίνουμε; Με πιο κριτήριο;

μιλαμε για σκαι , αντεννα και ρεαλ ...

μα προφανως στην γερμανια δεν γινεται μποτιλιασμα !!! στον βαθμο που εχουμε εμεις σε καθημερινη βαση οπου και να πας οτι και να κανεις ...

οχι δεν θελω να το ριξω στην κυβερνηση δεν μιλαω κομματικα
το θεμα ανοιχτηκε κυριως για την ελλειπη ενημερωση των πολιτων σε τετοια θεματα κυριως απο τα ΜΜΕ

απλα σαν πολιτης εσυ αισθανεσαι ικανοποιημενος απο το οδικο δικτυο δηλαδη ?

θα με ενδιαφερε ομως αν οχι η τηλεοραση τουλαχιστον το ραδιο να εχει Online ενημερωση
δεν μπορει να ταλαιπωρειται και ο κοσμος ομως και κανεις να μην φταιει και ολα να ειναι αγια
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:05
σαφως και ειναι προχειροδουλειες διοτι αναθεση κανουν στους κουμπαρους !!!
μιλαω για ολους
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:08
Αν τα έργα στους δρόμους που χρησιμοποιώ και τρώω την ταλαιπωρία τώρα, είναι καλά, ναι θα πω πως είναι καλά! Και πως άξιζαν την ταλαιπωρία! Αλλά επειδή τόσο καιρό, δεν το έχω δει να συμβαίνει και έχω σκάσει 3 φορές τα λάστιχά μου εξαιτίας "προχειροδουλειών", μάλλον δεν πρόκειται να επανέλθω και να μιλήσω νορμάλ.

Π.χ. στην Αττική που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα, γίνεται πολύ καλή δουλειά. Το οδόστρωμα δεν έχει μπαλώματα πουθενά, οι φωτεινές πινακίδες σε ενημερώνουν για τα πάντα (από την εθνική κιόλας) και όποτε συμβαίνει ατύχημα, ναι μεν υπάρχει μποτιλιάρισμα, αλλά το φροντίζουν άμεσα!

Σε όλο τον κεντρικό δρόμο της περιοχής μου, τον έχουν ανοίξει γύρω στις 2-3 φορές, κυρίως για το φυσικό αέριο. Ένα θα σου πω, καλύτερα οι χωματόδρομοι.

Όσο για το ραδιόφωνο που λες, νομίζω ότι τους ίδιους σταθμούς έχουμε όλοι μας, οπότε προφανώς για να το λένε τα παιδιά πως δεν άκουσαν τίποτα στο ραδιόφωνο, ισχύει. Και σίγουρα θα ξέρουν και πως να το ψάξουν, δεν είναι δα και κάτι τόσο δύσκολο.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:18
Η Εγνατια Οδος ξεκινησε να κατασκευαζεται τελη του 70 και ολοκληρωθηκε 'χθες'.
Ο ΠΑΘΕ το 80 και ακομα κατασκευαζεται.
Για να δημοπρατηθει ενα εργο κανει 20 χρονια.


Ενδεικτικα η Πορτογαλια το 2000 ειχε 700 χιλ αυτοκινητοδρομους και τωρα εχει πανω απο 3000.
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:20
skouliki έγραψε:
μιλαμε για σκαι , αντεννα και ρεαλ ...

μα προφανως στην γερμανια δεν γινεται μποτιλιασμα !!! στον βαθμο που εχουμε εμεις σε καθημερινη βαση οπου και να πας οτι και να κανεις ...

οχι δεν θελω να το ριξω στην κυβερνηση δεν μιλαω κομματικα
το θεμα ανοιχτηκε κυριως για την ελλειπη ενημερωση των πολιτων σε τετοια θεματα κυριως απο τα ΜΜΕ

απλα σαν πολιτης εσυ αισθανεσαι ικανοποιημενος απο το οδικο δικτυο δηλαδη ?

θα με ενδιαφερε ομως αν οχι η τηλεοραση τουλαχιστον το ραδιο να εχει Online ενημερωση
δεν μπορει να ταλαιπωρειται και ο κοσμος ομως και κανεις να μην φταιει και ολα να ειναι αγια

Ικανοποιημένος πλήρως από το οδικό δίκτυο; Όχι. Πιο ικανοποιημένος από ότι ήμουν πριν από 10 χρόνια όμως σίγουρα. Και βελτίωση στις υπηρεσίες υπάρχει και βελτίωση στην ποιότητα και στην ποσότητα. Από τον Βερελή και μετά υπάρχει πολύ μεγάλη βελτίωση και είναι ορατή.

Όσο για την Γερμανία, μάλλον δεν πας συχνά. Τα μποτιλιαρίσματα στις Autobahn είναι μυθικά. Δεν έχουμε ανάλογα ούτε κατά διάνυα εδώ. Υπάρχει μάλιστα ειδική ορολογία για αυτά που μου διαφεύγει τώρα...

Δεν νομίζω πάντως ότι η ταλαιπωρία των οδηγών είναι τόσο μεγάλη ώστε να δικαιολογεί τέτοια αντίδραση. Αν ήταν έτσι σε άλλες χώρες θα είχαν... επανάσταση!!!
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:22
vasper, να σου κάνω μια ερώτηση. Είπες πως δεν οδηγείς, σωστά; Εννοείς πως δεν αδηγείς γενικά ή απλώς πας με ΜΜΜ στην δουλειά σου;
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:25
skouliki έγραψε:Η Εγνατια Οδος ξεκινησε να κατασκευαζεται τελη του 70 και ολοκληρωθηκε 'χθες'.
Ο ΠΑΘΕ το 80 και ακομα κατασκευαζεται.
Για να δημοπρατηθει ενα εργο κανει 20 χρονια.


Ενδεικτικα η Πορτογαλια το 2000 ειχε 700 χιλ αυτοκινητοδρομους και τωρα εχει πανω απο 3000.

Η Εγνατία οδός ξεκίνησε το 1996 αν δεν κάνω λάθος. Έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί το 2000. Το 2004 είχε γίνει γύρω στο 65% του έργου με κακοτεχνίες στο.. 50% αυτού σύμφωνα με τους επιτηρητές του έργου και τμήματά της ξηλώθηκαν και ξαναστρώθηκαν τα πρώτα 3 χρόνια της σημερινής κυβέρνησης. Επίσης έχει τελειώσει το οδικό κομμάτι. Στο 40% του μήκους της δεν υπάρχουν ακόμα services. Θα ολοκληρωθεί πλήρως τον Σεπτέμβριο.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:27
μα δεν αναφερομαι σε μποτιλιαρισμα λογω κινησης που ειναι λογικο αλλα
λογω κακης ποιοτητας οδοστρωματος ..

βασικα εχουμε μια εντελως οπτικη αποψη για το θεμα

εγω πιστευω και υποστηριζω οτι με τα λεφτα που δινω σαν πολιτης
με εκεταλλευονται και αποτελεσμα μηδεν

τωρα ναι ειμαστε σαφως καλυτερα απο το 1960 ! δεν τιθεται θεμα
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:27
Raven έγραψε:vasper, να σου κάνω μια ερώτηση. Είπες πως δεν οδηγείς, σωστά; Εννοείς πως δεν αδηγείς γενικά ή απλώς πας με ΜΜΜ στην δουλειά σου;

Δεν οδηγώ καθόλου. Για αυτό και έχω κάποιες επιφυλάξεις σε αυτά που λέω. Μπορώ μόνο να πω από τα ταξίδια που κάνω με άλλους οδηγούς τις εμπειρίες μου. Απλά δηλώσεις του στυλ "είναι απαράδεκτο" ή "δεν υπάρχει ενημέρωση" δεν φτάνουν για να βγουν συμπεράσματα. Χρειάζονται και τα μέτρα σύγκρισης. Και επειδή π.χ. με την Γερμανία το μέτρο σύγκρισης για τα μποτιλιαρίσματα υπάρχει, το αναφέρω...
vasper
vasper
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 37
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Ταξίδια, βιβλία, γυναίκες, αν και όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά...
Εγγραφή : 28/07/2009
http://vaspersview.blogspot.com

Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση Empty Απ: Εθνικό οδικό δίκτυο και κυβέρνηση

3/8/2009, 13:29
skouliki έγραψε:μα δεν αναφερομαι σε μποτιλιαρισμα λογω κινησης που ειναι λογικο αλλα
λογω κακης ποιοτητας οδοστρωματος ..

βασικα εχουμε μια εντελως οπτικη αποψη για το θεμα

εγω πιστευω και υποστηριζω οτι με τα λεφτα που δινω σαν πολιτης
με εκεταλλευονται και αποτελεσμα μηδεν

τωρα ναι ειμαστε σαφως καλυτερα απο το 1960 ! δεν τιθεται θεμα

Σε φαρδύ δρόμο, δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα λόγω κακής ποιότητας, μόνο χαμηλότερη ταχύτητα. Λόγω έργων ναι... Αν μιλάς για ανάσχεση λόγω κακής ποιότητας, συνήθως συμβαίνει σε ατυχήματα, όχι σε άλλες περιπτώσεις.

Είμαστε πολύ καλύτερα τώρα από το 1996. Όχι από το 1960 απλά. Μετρήσιμο σε μία δεκαετία δηλαδή.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vasper στις 3/8/2009, 13:29, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης