Keep on Blogging

Το Forum των Bloggers - Ένα σημείο συνάντησης για όλους τους bloggers και όλους όσους ασχολούνται με την επικοινωνία μέσω διαδικτύου.

Συμβουλές για μαλλιά

Share

skouliki
    Moderator
    Moderator

Female Μηνύματα: 24787

Συμβουλές για μαλλιά

Δημοσίευση  skouliki στό Κυρ Jun 14 2009, 04:35

First topic message reminder :

Βάλατε διπλάσια ποσότητα αφρού ή λακ, και τα μαλλιά σας εξακολουθούν να είναι χωρίς όγκο;

Το χειρότερο πράγμα που μπορείτε να κάνετε είναι να προσθέτετε επιπλέον προϊόντα μαλλιών, απλά θα βαρύνετε περισσότερο τα μαλλιά σας και θα τα κάνετε λιπαρά. Αντ΄ αυτού, ψεκάστε τα μαλλιά σας με νερό, και στην συνέχεια στη συνέχεια δουλέψτε λίγο τα μαλλιά με τα χέρια σας. Το νερό επαναενεργοποιεί τα προϊόντα ήδη στα μαλλιά σας.
    Μετά χρησιμοποιήστε το πιστολάκι και μια στοργγυλη βούρτσα για να φρεσκάρετε την φόρμα των μαλλιών σας δίνωντας έμφαση στην ρίζα για όγκο.

Τα κατσαρά μαλλιά αν και πολύ εντυπωσιακα πολλές φορές ο "έντονος χαρακτήρας τους" θέτει αρκετό περιορισμό στην επιλογή του σωστού στυλ. Ιδιαίτερο προβληματισμό δημιουργεί η επιλογή ενός κουρέματος μεσαίου μήκους μιας και εύκολα μπορεί να δημιουργηθεί το look "μανιταριού" όπως χαριτωμένα το έθεσε μια φίλη αναγνώστρια.

Το τρυκ για να αποφύγουμε αυτή την παγίδα είναι να κάνουμε ένα ελαφρύ φιλάρισμα. Προσοχή όμως δεν πρέπει να το παρακάνουμε γιατί τότε θα δυσκολευόμαστε να τα φορμάρουμε και κινδυνεύουμε με φριζάρισμα. Τα κατσαρά μαλλιά θέλουν ιδιαίτερη και συχνή φροντίδα με ενυδατικές μάσκες για να έχει η μπούκλα σχήμα, ελαστικότητα και λάμψη.

πηγη : www.xtenismata.com

skouliki
    Moderator
    Moderator

Απ: Συμβουλές για μαλλιά

Δημοσίευση  skouliki στό Τετ Sep 23 2009, 21:59

ξεβγαλμα θα ειναι ενα ντεκαπαζ με λιγοτερο οξυζενε μαλλον ...μαλλον

το ρεφλέ γίνεται επι το πλείστον στις ανταύγιες ώστε να μπορέσει να γλυκάνει κ να γίνει πιο ομοιόμορφο το αποτέλεσμα

Rock n Roll Queen
    Newbie
    Newbie

Female Μηνύματα: 3

Δημοσίευση  Rock n Roll Queen στό Τετ Sep 23 2009, 22:05

Όχι δεν πρέπει να ναι ρεφλέ, γιατί έχω κάνει στο παρελθόν, αλλά κάτι σαν ντεκαπάζ ελαφρύ απότι μου είπαν. Τεσπα ίσως τελικά το δοκιμάσω και θα σας πω μετά τα αποτελέσματα.. Ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις..

skouliki
    Moderator
    Moderator

Δημοσίευση  skouliki στό Τετ Sep 23 2009, 22:13

και εγω ετσι νομιζω ...

να πας σε καλο κομμωτη ομως .....

lela
    Newbie
    Newbie

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!!!!

Δημοσίευση  lela στό Τρι Nov 10 2009, 06:14

Λοιπον, θελω τη βοηθεια σας γιατι πραγματικα ειμαι απελπισμενη! εδω και 5 χρονια το μονο που εκανα στα μαλλια μου απο θεμα χρωματος ειναι να κραταω το φυσικο μου και να κανω ανοιχτες ξανθες ανταυγιες με ντεκαπαζ.αυτο ηταν οτι καλυτερο γιατι ηταν ψυχρο και εκανε και αντιθεση με τα ματια μου. τωρα τελευταια ομως σκεφτηκα να τα σκουρινω για να ηρεμισουν, να φαινονται πιο υγειη και να κανω και μια αλλαγη! μετα απο πολυ σκεψη το αποφασισα και πηγα στο κομμωτηριο. διαλεξαμε ενα καστανο, για οσες ξερουν το 6BG, και το εκανα! το αποτελεσμα... κλαιω δυο μερες ασταματητα!!! στις ακρες βγηκε οπως ηταν αλλα κοκκινιζει και στη ριζα ειναι χαλκινο σχεδον! θελω να επαναφερω το μαλλι μου οπως ηταν πριν αλλα δεν ξερω αν γινεται. πιστευω πως οι ανταυγειες αλλιως ανοιγουν σε ενα βαμμενο μαλλι και αλλιως στο φυσικο και πιστευω οτι δεν θα πετυχει. επισης εχω πολυ λεπτη και αδυναμη τριχα και φοβαμαι να μην το καψω. και ουτε να περιμενω να μακρυνει και να επανελθει το φυσικο δεν μπορω,γιατι εκτος απο το πως θα φαινεται η ριζα, εχω και το προβλημα οτι δεν μακρενει γρηγορα.ξεχασα να αναφερω πως οι φιλες μου ελεγαν οτι θα μου φωτιζε τα ματια περισσοτερο, αλλα εκανε τελειως το αντιθετο! τι να κανω? πειτε μου καμια γνωμη γιατι πραγματικα το εχω μετανιωσει πολυ και με εχει πιασει απελπισια!

SkinLikeSand
    Member
    Member

Άντρας Μηνύματα: 6356

Δημοσίευση  SkinLikeSand στό Τρι Nov 10 2009, 06:27

Κάνεις ένα ποστ, στο οποίο γράφεις σαν τίτλο "ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!111111" και γράφεις και στα καπάκια ότι είσαι απλεπισμένη...

...για ένα πρόβλημα με τα μαλλιά σου;;;

Πλάκα κάνω, περίμενε να δει το topic κάποια απ' τις κοπέλες του forum για να σε συμβουλέψει.

skouliki
    Moderator
    Moderator

Δημοσίευση  skouliki στό Τρι Nov 10 2009, 07:04

lela έγραψε:Λοιπον, θελω τη βοηθεια σας γιατι πραγματικα ειμαι απελπισμενη! εδω και 5 χρονια το μονο που εκανα στα μαλλια μου απο θεμα χρωματος ειναι να κραταω το φυσικο μου και να κανω ανοιχτες ξανθες ανταυγιες με ντεκαπαζ.αυτο ηταν οτι καλυτερο γιατι ηταν ψυχρο και εκανε και αντιθεση με τα ματια μου. τωρα τελευταια ομως σκεφτηκα να τα σκουρινω για να ηρεμισουν, να φαινονται πιο υγειη και να κανω και μια αλλαγη! μετα απο πολυ σκεψη το αποφασισα και πηγα στο κομμωτηριο. διαλεξαμε ενα καστανο, για οσες ξερουν το 6BG, και το εκανα! το αποτελεσμα... κλαιω δυο μερες ασταματητα!!! στις ακρες βγηκε οπως ηταν αλλα κοκκινιζει και στη ριζα ειναι χαλκινο σχεδον! θελω να επαναφερω το μαλλι μου οπως ηταν πριν αλλα δεν ξερω αν γινεται. πιστευω πως οι ανταυγειες αλλιως ανοιγουν σε ενα βαμμενο μαλλι και αλλιως στο φυσικο και πιστευω οτι δεν θα πετυχει. επισης εχω πολυ λεπτη και αδυναμη τριχα και φοβαμαι να μην το καψω. και ουτε να περιμενω να μακρυνει και να επανελθει το φυσικο δεν μπορω,γιατι εκτος απο το πως θα φαινεται η ριζα, εχω και το προβλημα οτι δεν μακρενει γρηγορα.ξεχασα να αναφερω πως οι φιλες μου ελεγαν οτι θα μου φωτιζε τα ματια περισσοτερο, αλλα εκανε τελειως το αντιθετο! τι να κανω? πειτε μου καμια γνωμη γιατι πραγματικα το εχω μετανιωσει πολυ και με εχει πιασει απελπισια!

καταρχιν καλησπερα και καλωςηρθες στην παρεα μας
    δευτερον και βασικο ...παρακαλω να διαβαζονται οι κανονες του φορουμ
    Μην ανοίγετε κάποιο θέμα αν δεν βεβαιωθείτε ότι δεν προϋπάρχει κάποιο άλλο post με το ίδιο θέμα.
    Ο τίτλος των μηνυμάτων θα πρέπει να αποτελεί μια σύντομη περιγραφή του περιεχόμενου τους, καθώς και να είναι όσο το δυνατόν πιο «κατατοπιστικός», ώστε να μην παραπλανούνται οι αναγνώστες.
    Μην γράφετε ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ούτε τον τίτλο του μηνύματος αλλά ούτε και το περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες.

...το καστανο κοκκινιζει στον ηλιο αν η τριχα ειναι απο την μανα της ανοιχτοχρωμη
    αυτο ειναι γενικα γνωστο.... η δικη μου γνωμη χωρις να ειμαι ειδικος τονίζω
    το να το επαναφερεις χωρις να κανεις ντεκαπαζ δεν γινεται
    απο την αλλη αν κανεις θα χαλασει η τριχα
    συνεπως καντα ενα πολυ σκουρο καφε- μαυρο κατσε ολο το χειμωνα ετσι
    σιγα σιγα που θα ξεβαφει αυτο και αφου περασουν κανενα εξαμηνο
    ξανακαντα ετσι οπως τα ειχες

ρωτα εναν ειδικο ομως !!!!

αναρχοβλαχος
    Member
    Member

Άντρας Μηνύματα: 1907
    Τόπος: ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ
    Επάγγελμα: ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΟ ΡΕΜΑΛΙ
    Ασχολίες: NaSa space program

Δημοσίευση  αναρχοβλαχος στό Τρι Nov 10 2009, 07:05

ΠΙΤΣΑ μην το γελας καθολου,...
    αν συμβει τιποτα περιεργο με τα μαλλια τους γινονται επικυνδινες,δεν ξερεις που μπορουν να φτασουν lol!

SkinLikeSand
    Member
    Member

Δημοσίευση  SkinLikeSand στό Τρι Nov 10 2009, 07:09

αναρχοβλαχος έγραψε:ΠΙΤΣΑ μην το γελας καθολου,...
    αν συμβει τιποτα περιεργο με τα μαλλια τους γινονται επικυνδινες,δεν ξερεις που μπορουν να φτασουν lol!

Oneiropagida
    Member
    Member

Female Μηνύματα: 690

Δημοσίευση  Oneiropagida στό Τρι Nov 10 2009, 07:44

Ρε σα δε ντρεπεστε λεω εγω γελατε με τον πόνο της κοπέλας...

Βασικά και πρώτα απ ολα...ΑΛΛΑΞΕ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ. Ρώτα εκει κάποιον ειδικό. Νομίζω μετά απο λίγο καιρό μπορείς να ξαναβάψεις το μαλλί σου. Επέλεξε ένα χρώμα όσο το δυνατόν κοντά στο φυσικό σου...

SkinLikeSand
    Member
    Member

Δημοσίευση  SkinLikeSand στό Τρι Nov 10 2009, 08:09

Πλάκα κάνουμε βρε, δεν έχουμε σκοπό να πειράξουμε κακόβουλα την κοπέλα.

Oneiropagida
    Member
    Member

Female Μηνύματα: 690

Δημοσίευση  Oneiropagida στό Τρι Nov 10 2009, 08:30

irthe_h_pitsa έγραψε:Πλάκα κάνουμε βρε, δεν έχουμε σκοπό να πειράξουμε κακόβουλα την κοπέλα.

To καταλαβα γλυκέ μου. Σας πειράζω. Smile

lela
    Newbie
    Newbie

Δημοσίευση  lela στό Τετ Nov 11 2009, 01:42

καταρχας καλως σας βρηκα! ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη για τα λαθακια που εκανα, θα μαθω! μπορει να φαινεται λιγο υπερβολικο στους αντρες αλλα δεν ειναι! για φανταστειτε εσεις τα αγορακια τα κεφαλακια σας χωρις μαλλια.... καπως ετσι νιωθω και εγω!παντως θα την βρω τη λυση που θα μου παει!

skouliki
    Moderator
    Moderator

Δημοσίευση  skouliki στό Τετ Nov 11 2009, 02:01

μην ανησυχεις βρε

σκεψου και εμενα που προσπαθω απο μαυρα να τα κανω καστανο ανοιχτο που ειναι το φυσικο μου ..χωρις ντεκαπαζ.....και το παω λαου - λαου .....και εχω και μαλλι μεχρι την μεση
    αστα να πανε

marouli
    Helper
    Helper

Female Μηνύματα: 13650

Δημοσίευση  marouli στό Τετ Nov 11 2009, 05:46

επειδη ξερω κατι πανω στα μαλλια επειδη η αδερφη μου ειναι κομμωτρια -εκτος απο καγκουρινα - και εχω διαβασει κανα δυο βιβλια που εχει ..
    πρωτα απ'ολα να πας σε ενα αααλλο κομμωτηριο, καλο και να κανεις για αρχη τωρα μια θεραπεια μαλλιων και σε δεκα μερες τα ξαναβαφεις.
    Η θεραπεια θα στα ενυδατωσει γτ εχουν ταλαιπωρηθει απο την βαφη τωρα και δεν θα ταλαιπωρηθουν και παρα πολυ σε σημειο να καουν αν τα βαψεις σε δεκα μερες, θα ειναι σαν ενα ειδος προστασιας.

Προσοχη.. οχι μασκα αλλα θεραπεια με ελαια

μετα ελα να μας πεις το αποτελεσμα παντως θα ταλαιπωρηθεις λιγακι αλλα σιγα σιγα γτ αν αρχισεις και βαφεις βαφεις θα σου μεινει το μαλλι στο χερι..

ελπιζω να βοηθησα

meanan
    Helper
    Helper

Female Μηνύματα: 5366
    Τόπος: ΧΙΟΣ
    Ασχολίες: ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ

Δημοσίευση  meanan στό Τετ Nov 11 2009, 18:13

μαρουλακι εχεις κολλημα με τα μαλλια.εμεις παμε κομμωτηριο μονο για κουρεμα.................

fanny-banny
    Member
    Member

Female Μηνύματα: 1976
    Τόπος: κοντα στις Αλπεις
    Επάγγελμα: αστροπληκτη

Δημοσίευση  fanny-banny στό Τετ Nov 11 2009, 20:11

Εβαψα τα μαλλια μου και μου βγηκαν κοκκινα! nocomment

marouli
    Helper
    Helper

Δημοσίευση  marouli στό Τετ Nov 11 2009, 20:22

meanan έγραψε:μαρουλακι εχεις κολλημα με τα μαλλια.εμεις παμε κομμωτηριο μονο για κουρεμα.................

ναι εχω κολλημα με τα μαλλια μου αλλα δεν παω συνεχεια στο κομμωτηριο μονο μια φορα το διμηνο για καθαρισμο ψαλιδας και θεραπεια μαλλιων αναλογως πως θα ειναι αν και τα φροντιζω πολυ στο σπιτι.. Τα ''χτενιζω'' καθε δεκα μερες ή 15 λογω που ειναι η αδερφη κομμωτρια

κουνελι κοκκινα?

σου παει? αν ναι δς το ως αλλαγη

skouliki
    Moderator
    Moderator

Δημοσίευση  skouliki στό Τετ Nov 11 2009, 20:36

και εγω εχω κολλημα με τα μαλλια

fanny-banny
    Member
    Member

Female Μηνύματα: 1976
    Τόπος: κοντα στις Αλπεις
    Επάγγελμα: αστροπληκτη

Δημοσίευση  fanny-banny στό Τετ Nov 11 2009, 21:32

Αχ δεν ξερω αν μουν παει βρε Μαρουλακι. τΩΡΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΙΝΤΑΙ τα
    φρυδια μου σκουρα. cry

marouli
    Helper
    Helper

Δημοσίευση  marouli στό Τετ Nov 11 2009, 21:43

οι αλλοι τι λενε τους αρεσει?

αν εχεις ωραια φρυδια αυτο ειναι καλο να τονιζονται αν οχι φορα σκουφια για λιγο καιρο μεχρι να τα ξαναβαψεις

Η ώρα είναι Παρ Dec 19 2014, 17:25