Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δωρητές Οργάνων Σώματος

+8
Miou-Popofotitsa
ioannis
kitsosmitsos
luvian_elf
SkinLikeSand
καψοραχη
Eltha
laplace
12 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Δωρητές Οργάνων Σώματος

5/6/2009, 02:20
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Ζωή σε τρεις συνανθρώπους μας χάρισε με τον θάνατό της μια 60χρονη γυναίκα από το Ηράκλειο Κρήτης.

Η ηλικιωμένη κατέληξε χθες στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου (ΠΑΓΝΗ), μετά από εγκεφαλικό επεισόδιο. Με δύναμη ψυχής, οι συγγενείς έδωσαν την συγκατάθεσή τους για τη δωρεά του ήπατος και των νεφρών της.

Μετά από πολύωρη χειρουργική επέμβαση, αφαιρέθηκαν τα όργανα της 60χρονης από ομάδα μεταμόσχευσης. Το ήπαρ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο «Παπανικολάου» της Θεσσαλονίκης και τα δύο νεφρά στο «Γεώργιος Γεννηματάς», ώστε να σωθούν συνάνθρωποί μας που έχουν πραγματικά ανάγκη.

.

Zougla.gr

ειστε ΥΠΕΡ/ΚΑΤΑ?

astrocat
astrocat
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2043
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : Αστρολογία
Εγγραφή : 20/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 11:24
skouliki έγραψε:κατ μου επιτρεπεις να ρωτησω κατι προσωπικο
αν ηταν το παιδι σου δεν θα το εκανες..? δεν θα επετρεπες να παρει καποιο οργανο για ν σωθει

Δεν ξέρω ειλικρινά Σκουλικίδιον.
Αναλόγως τι θα πάθαινε, ποιο όργανο θα ήταν και το σίγουρο είναι πως θα πάλευα πρώτα απ' όλα για να αποφύγει κάτι τέτοιο, δηλαδή μια μεταμόσχευση.
Αν αυτό ήταν αδύνατο, θα έπαιρνα την ευθύνη γι αυτό αλλά και για μένα, αλλά όχι με την καρδιά μου.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 11:26
οκ
εισαι μεταξυ ..το του πιστευεις ..και του τι πρεπει
astrocat
astrocat
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2043
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : Αστρολογία
Εγγραφή : 20/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 11:28
skouliki έγραψε:οκ
εισαι μεταξυ ..το του πιστευεις ..και του τι πρεπει

ok ok ok ok ok ok ok ok ok
fanny-banny
fanny-banny
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1917
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 20/03/2009
http://star-traffic.blogspot.com/

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 11:30
επειδη ειμαι μεσα στα πραγματα λεω
οτι η κλασσικη ιατρικη παραβλεπει συχνα τις πραγματικες
αιτιες, χανει πολυτιμο χρονο και εφαρμοζει λαθος
θεραπειες, ακριβως επειδη δεν μπορει να δει παραπερα.
Εδω εχουμε μεχρι και 20 ετων νεαρα ατομα με μεταμοσχευμενο συκωτι.
Πριν γινει ομως αυτο, ξεκιναει μια ολοκληρη διαδικασια που το σωμα σου λεει
οτι κατι δεν παει καλα, καπου υπαρχει χασμα, πολλοι λενε οτι
αυτο ειναι προβλεψιμο απο το αιθερικο πεδιο.
astrocat
astrocat
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2043
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : Αστρολογία
Εγγραφή : 20/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 11:32
fanny-banny έγραψε:Εδω εχουμε μεχρι και 20 ετων νεαρα ατομα με μεταμοσχευμενο συκωτι.
Πριν γινει ομως αυτο, ξεκιναει μια ολοκληρη διαδικασια που το σωμα σου λεει
οτι κατι δεν παει καλα, καπου υπαρχει χασμα, πολλοι λενε οτι
αυτο ειναι προβλεψιμο απο το αιθερικο πεδιο
.

please Exclamation
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 12:33
scratch συγνωμη παιδια...προσπαθω να καταλαβω αυτο που λετε αλλα εγω ξερω οτι μιλαμε για σωσιμο ΖΩΗΣ!! αν εχεις τον δικο σου ανθρωπο να πεθαινει και με την μεταμοσχευση μπορει να σωθει θα κατσεις να σκεφτεις ολα αυτα??????? εγω καθολου!
ηξερα μια περιπτωση τυφλου παλληκαριου που εκανε μεταμοσχευση απο νεκρο ατυχηματος και ειδε! σας πληροφορω οτι (παρ'ολο που δεν επιτρεπεται) η μανα του νεκρου πηγαινε και εβλεπε το παληκαρι για να δει τα ματια του παιδιου της! και οταν τη ρωτησαν ειπε οτι ειναι ευτυχισμενη που τα ματια του παιδιου της ειναι ζωντανα και βοηθησαν και ενα αλλο παιδι να δει!
ολο αυτο ειναι μονο ΘΕΤΙΚΟ!
astrocat
astrocat
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 2043
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : Αστρολογία
Εγγραφή : 20/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 12:37
Καψοράχη μου δεν διαφωνώ, αλλά υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ, που δεν μπορώ να παραβλέψω mpliax
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 12:49
morning αστερι μου σε καταλαβαινω....αλλα ειναι να μην σου λαχει! εγω παντως ειμαι φανατικα υπερ!!!! αλωστε ολα αυτα..ποδια ,χερια,ματια ,σηκωτια ειναι υλη! η ψυχη μετραει!
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

10/6/2009, 23:33
καψοραχη έγραψε:scratch συγνωμη παιδια...προσπαθω να καταλαβω αυτο που λετε αλλα εγω ξερω οτι μιλαμε για σωσιμο ΖΩΗΣ!! αν εχεις τον δικο σου ανθρωπο να πεθαινει και με την μεταμοσχευση μπορει να σωθει θα κατσεις να σκεφτεις ολα αυτα??????? εγω καθολου!
ηξερα μια περιπτωση τυφλου παλληκαριου που εκανε μεταμοσχευση απο νεκρο ατυχηματος και ειδε! σας πληροφορω οτι (παρ'ολο που δεν επιτρεπεται) η μανα του νεκρου πηγαινε και εβλεπε το παληκαρι για να δει τα ματια του παιδιου της! και οταν τη ρωτησαν ειπε οτι ειναι ευτυχισμενη που τα ματια του παιδιου της ειναι ζωντανα και βοηθησαν και ενα αλλο παιδι να δει!
ολο αυτο ειναι μονο ΘΕΤΙΚΟ!

Επικροτώ

Όσο για το άλλο που είπες παραπάνω Αστροκάτ συγνώμη αλλά σε τι διαφέρει από πχ τους Άμις που δε δέχονται μετάγγιση αίματος γιατί είναι λέει το πιστεύω τους; Ή ορισμένους που δε δέχονται ιατρική και αφήνουν τα παιδιά τους να υποφέρουν;
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

11/6/2009, 14:15
Στη Λετονία η διαφημιστική εταιρεία Mooz έπεισε, με τη δική της τολμηρή προσέγγιση στο θέμα των τροχαίων, την κυβέρνηση να της αναθέσει τη συγκεκριμένη καμπάνια. Βασικός «στόχος», ήταν οι οδηγοί, κυρίως άνδρες, ηλικίας 20-35 ετών, που ανήκουν, σύμφωνα με έρευνες, στην ομάδα «άμεσου κινδύνου», με τις υπερβολικές ταχύτητες που αναπτύσσουν, την επιθετική συμπεριφορά που αναπτύσσουν στο οδήγημα, και την αλαζονεία που έχουν για τις ικανότητές τους, αφού τα περισσότερα θανατηφόρα τροχαία προκαλούνται με ευθύνη ανθρώπων που πίστευαν ότι είναι οι καλύτεροι οδηγοί στον κόσμο, εννοώντας με αυτό ότι ήταν... περίπου Σουμάχερ.

Η διαφημιση που βγήκε τελικά, και που προκάλεσε αρκετές συζητήσεις, δεν ήταν από αυτές της «διδασκαλικού τύπου», όπου πάντα κάποιος σου κουνάει επιδεικτικά το δάχτυλο και σου λέει «μην τρέχεις». Η Mooz, εκτός από την υπερβολική ταχύτητα, επικέντρωσε την προσοχή της και σε ένα άλλο θέμα: τη σοβαρή έλλειψη οργάνων για μεταμοσχεύσεις. Και τι έκανε, λοιπόν; Αντί κάποιου ενημερωτικού εντύπου, δημιουργήθηκε ένα Πιστοποιητικό Δωρεάς Οργάνων, το οποίο λάμβαναν οι οδηγοί κατευθείαν από την Αστυνομία.

Συγκεκριμενα, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση), αναγκάζονταν από την Αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό, με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων! Το αποτέλεσμα ήταν ο αριθμός των θυμάτων από τροχαία, μέσα σε έναν χρόνο, να μειωθεί κατά 29% και ταυτόχρονα να σημειωθεί και σημαντική αύξηση, κατά 39% στην, έστω και δι' αυτού του τρόπου, δωρεά οργάνων. Μπορεί, λοιπόν, οι οδηγοί να μη θυμούνταν ένα οποιοδήποτε διαφημιστικό, όμως δεν θα μπορούσαν να ξεχάσουν ποτέ την ημέρα που, άθελά τους, έγιναν δωρητές οργάνων...

Η ημερα εκείνη, είναι όταν, έπειτα από κάποια σοβαρή παράβασή τους, υποχρεούνται να υπογράψουν το παρακάτω Πιστοποιητικό Δωρητή Οργάνων:

Το συμβόλαιο

«Υπάρχουν άνθρωποι που θα έδιναν τα πάντα για να βρίσκονται στη θέση σου, και εάν βρίσκονταν, δεν θα έπαιζαν ποτέ με τη ζωή τους! ΣΚΕΨΟΥ!

Εγώ ο/η, ------ -----. Εφόσον έχω την τάση να υπερβαίνω το όριο ταχύτητας στον δρόμο και/ή να οδηγώ επιθετικά, με το παρόν δηλώνω ότι η ζωή μου δεν είναι πρώτης προτεραιότητας για μένα και ευχαρίστως θα την αποχωριζόμουν. Εχοντας σώας τας φρένας, κατανοώ ότι αργά ή γρήγορα θα εμπλακώ σε ατύχημα και αφού αυτό συμβεί, αφήνω την καρδιά μου, τα νεφρά μου και όποια άλλα όργανα του σώματός μου δεν καταστραφούν από το ατύχημα, σε εκείνους που τα χρειάζονται πραγματικά.

Επίσης, ζητώ εκ των προτέρων να με συγχωρέσουν οι άνθρωποι και τα αγαπημένα πρόσωπα εκείνων για τους οποίους είμαι εγώ υπεύθυνος για τον θάνατο ή την αναπηρία, εξαιτίας ατυχήματος.

-, ----, 200-.

Υπογραφή -------».

Πηγή: http://archive.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=29.11.2008,id=78277700
SkinLikeSand
SkinLikeSand
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 6231
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 03/04/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

11/6/2009, 15:01
laplace έγραψε:
Στη Λετονία η διαφημιστική εταιρεία Mooz έπεισε, με τη δική της τολμηρή προσέγγιση στο θέμα των τροχαίων, την κυβέρνηση να της αναθέσει τη συγκεκριμένη καμπάνια. Βασικός «στόχος», ήταν οι οδηγοί, κυρίως άνδρες, ηλικίας 20-35 ετών, που ανήκουν, σύμφωνα με έρευνες, στην ομάδα «άμεσου κινδύνου», με τις υπερβολικές ταχύτητες που αναπτύσσουν, την επιθετική συμπεριφορά που αναπτύσσουν στο οδήγημα, και την αλαζονεία που έχουν για τις ικανότητές τους, αφού τα περισσότερα θανατηφόρα τροχαία προκαλούνται με ευθύνη ανθρώπων που πίστευαν ότι είναι οι καλύτεροι οδηγοί στον κόσμο, εννοώντας με αυτό ότι ήταν... περίπου Σουμάχερ.

Η διαφημιση που βγήκε τελικά, και που προκάλεσε αρκετές συζητήσεις, δεν ήταν από αυτές της «διδασκαλικού τύπου», όπου πάντα κάποιος σου κουνάει επιδεικτικά το δάχτυλο και σου λέει «μην τρέχεις». Η Mooz, εκτός από την υπερβολική ταχύτητα, επικέντρωσε την προσοχή της και σε ένα άλλο θέμα: τη σοβαρή έλλειψη οργάνων για μεταμοσχεύσεις. Και τι έκανε, λοιπόν; Αντί κάποιου ενημερωτικού εντύπου, δημιουργήθηκε ένα Πιστοποιητικό Δωρεάς Οργάνων, το οποίο λάμβαναν οι οδηγοί κατευθείαν από την Αστυνομία.

Συγκεκριμενα, όσοι υπερέβαιναν το όριο ταχύτητας (και κανονικά θα έπρεπε να λάβουν κλήση), αναγκάζονταν από την Αστυνομία να υπογράψουν το πιστοποιητικό, με το οποίο δήλωναν διατεθειμένοι να γίνουν δωρητές οργάνων! Το αποτέλεσμα ήταν ο αριθμός των θυμάτων από τροχαία, μέσα σε έναν χρόνο, να μειωθεί κατά 29% και ταυτόχρονα να σημειωθεί και σημαντική αύξηση, κατά 39% στην, έστω και δι' αυτού του τρόπου, δωρεά οργάνων. Μπορεί, λοιπόν, οι οδηγοί να μη θυμούνταν ένα οποιοδήποτε διαφημιστικό, όμως δεν θα μπορούσαν να ξεχάσουν ποτέ την ημέρα που, άθελά τους, έγιναν δωρητές οργάνων...

Η ημερα εκείνη, είναι όταν, έπειτα από κάποια σοβαρή παράβασή τους, υποχρεούνται να υπογράψουν το παρακάτω Πιστοποιητικό Δωρητή Οργάνων:

Το συμβόλαιο

«Υπάρχουν άνθρωποι που θα έδιναν τα πάντα για να βρίσκονται στη θέση σου, και εάν βρίσκονταν, δεν θα έπαιζαν ποτέ με τη ζωή τους! ΣΚΕΨΟΥ!

Εγώ ο/η, ------ -----. Εφόσον έχω την τάση να υπερβαίνω το όριο ταχύτητας στον δρόμο και/ή να οδηγώ επιθετικά, με το παρόν δηλώνω ότι η ζωή μου δεν είναι πρώτης προτεραιότητας για μένα και ευχαρίστως θα την αποχωριζόμουν. Εχοντας σώας τας φρένας, κατανοώ ότι αργά ή γρήγορα θα εμπλακώ σε ατύχημα και αφού αυτό συμβεί, αφήνω την καρδιά μου, τα νεφρά μου και όποια άλλα όργανα του σώματός μου δεν καταστραφούν από το ατύχημα, σε εκείνους που τα χρειάζονται πραγματικά.

Επίσης, ζητώ εκ των προτέρων να με συγχωρέσουν οι άνθρωποι και τα αγαπημένα πρόσωπα εκείνων για τους οποίους είμαι εγώ υπεύθυνος για τον θάνατο ή την αναπηρία, εξαιτίας ατυχήματος.

-, ----, 200-.

Υπογραφή -------».

Πηγή: http://archive.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=29.11.2008,id=78277700
Η καλύτερη δυνατή κίνηση! cheers
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

16/6/2009, 13:30
29 Ιουλίου 2008. Ο 20χρονος Ντουζόν Ζαμίτ από το Σίδνεϊ πέφτει θύμα άγριου ξυλοδαρμού από μπράβους κέντρου διασκέδασης στο νησί της Μυκόνου. Το 20χρονο παλικάρι νοσηλεύεται για ημέρες εγκεφαλικά νεκρό στο «Ερρίκος Ντυνάν».


Ο πατέρας, επιδεικνύοντας απίστευτο μεγαλείο ψυχής, αποσυνδέει τον Ντουζόν από τη μηχανική υποστήριξη και δέχεται να δωρίσει την καρδιά του γιου του σε Αυστραλό υπήκοο που νοσηλεύεται στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο, καθώς και τα υπόλοιπα όργανά του σε άλλους συνανθρώπους μας.

Τον Αυστραλό πατέρα ΄Ολιβερ Ζάμμιτ θα τιμήσουν η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κυκλάδων, ο Δήμος Μυκόνου και οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι του Δήμου Άνω Σύρου, κατά την Παγκόσμια Ημέρα του Πατέρα, την Τρίτη 16 Ιουνίου 2009 ώρα 21.00 στο Θέατρο Απόλλων της Ερμούπολης Σύρου.
Ο ΄Ολιβερ Ζάμμιτ η σύζυγος του Ροζμαρί και ο μικρός τους γυιός Λωράν θα παρευρεθούν στην Ημέρα του Πατέρα συνοδευόμενοι από το δημοσιογράφο Κώστα Γρίμπιλα στα στήθη του οποίου χτυπά η καρδιά του νεαρού Ντουζόν Ζάμμιτ, γυιού του Ολιβερ, που πέρσι το καλοκαίρι δολοφονήθηκε από μπράβους στη Μύκονο.
Όπως είναι γνωστό, μετά από αυτό το αποτρόπαιο γεγονός, ο Αυστραλός πατέρας δώρισε τα όργανα του γυιού του Ντουζόν σε Έλληνες λήπτες τονίζοντας ότι δεν φταίνε οι Έλληνες που είναι ένας υπέροχος λαός, για το θάνατο του γυιού του, αλλά μόνο ο δολοφόνος του που θα πρέπει να τιμωρηθεί παραδειγματικά.
Με αυτή την έξοχη, μεγαλόψυχη στάση του, ο Ολιβερ Ζάμμιτ συγκλόνισε και συγκίνησε τους Έλληνες και τον κόσμο ολόκληρο και έγινε η αιτία να διπλασιαστούν οι δωρητές οργάνων σώματος. Η Ημέρα του Πατέρα γιορτάζεται στη Σύρο εδώ και δεκατρία χρόνια με την ίδια λαμπρότητα και μαζικότητα που γιορτάζεται και η γιορτή της μητέρας και έχει γίνει πλέον ένας καταξιωμένος θεσμός.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης θα είναι ο Δήμαρχος Μυκόνου κ.Αθανάσιος Κουσαθανάς- Μέγας. Η βραδιά θα κλείσει με καλλιτεχνικό πρόγραμμα
http://www.madata.gr/index.php/epikairotita/social/37662.html
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

16/6/2009, 13:39
αυτο ηταν ενα μαθημα ζωης και ανθρωπιας για ολους μας !
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

18/6/2009, 20:57
Είμαι υπέρ φυσικά... Αλλά για να πω τις αλήθειες μου και εγώ έχω ακούσει τα παραπάνω! Αντικειμενικά πείτε μου, αν είναι κάποιος γιος μεγιστάνα Έλληνα που κινδυνεύει και είστε συμβατοί δότες, νομίζετε ότι θα υπάρξει μεγάλος δισταγμός; Sad

Μακάρι να ήταν γελοία αυτά που λέω, αλλά δεν νομίζω... Και είναι πολύ άσχημο να μας έχουν κάνει να νιώθουμε αμφιβολίες για κάτι τόσο όμορφο... Να σώζεις την ζωή ενός ανθρώπου!
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

18/6/2009, 23:36
αμα σου λεω μου εχει πει ο ξαδελφος μου στις τριτες χωρες γινεται ..
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

21/6/2009, 20:12
Raven έγραψε:Είμαι υπέρ φυσικά... Αλλά για να πω τις αλήθειες μου και εγώ έχω ακούσει τα παραπάνω! Αντικειμενικά πείτε μου, αν είναι κάποιος γιος μεγιστάνα Έλληνα που κινδυνεύει και είστε συμβατοί δότες, νομίζετε ότι θα υπάρξει μεγάλος δισταγμός; Sad

Μακάρι να ήταν γελοία αυτά που λέω, αλλά δεν νομίζω... Και είναι πολύ άσχημο να μας έχουν κάνει να νιώθουμε αμφιβολίες για κάτι τόσο όμορφο... Να σώζεις την ζωή ενός ανθρώπου!

Ο φόβος του ανθρώπου ότι είναι ανήμπορος μπροστά στις καταστάσεις δημιουργεί συνωμοσιολογίες

Συγνώμη, αλλά όλα αυτά είναι μόνο φόβοι και εικασίες χωρίς υπόσταση
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

22/6/2009, 09:47
kitsosmitsos έγραψε:
Raven έγραψε:Είμαι υπέρ φυσικά... Αλλά για να πω τις αλήθειες μου και εγώ έχω ακούσει τα παραπάνω! Αντικειμενικά πείτε μου, αν είναι κάποιος γιος μεγιστάνα Έλληνα που κινδυνεύει και είστε συμβατοί δότες, νομίζετε ότι θα υπάρξει μεγάλος δισταγμός; Sad

Μακάρι να ήταν γελοία αυτά που λέω, αλλά δεν νομίζω... Και είναι πολύ άσχημο να μας έχουν κάνει να νιώθουμε αμφιβολίες για κάτι τόσο όμορφο... Να σώζεις την ζωή ενός ανθρώπου!

Ο φόβος του ανθρώπου ότι είναι ανήμπορος μπροστά στις καταστάσεις δημιουργεί συνωμοσιολογίες

Συγνώμη, αλλά όλα αυτά είναι μόνο φόβοι και εικασίες χωρίς υπόσταση

Πάντως για να ακούγονται όλα αυτά, μπορεί να υπάρχουν κάποιες βάσεις! Είναι να το ρισκάρεις δηλαδή;
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

22/6/2009, 10:56
βασικα ο κιτσος υποστηριζει οτι αυτα δεν συμβαινουν ΠΟΤΕ
εγω παλι εχω αλλη αποψη
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

22/6/2009, 15:45
Λέω ότι δεν υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις

Είναι ιστορίες που κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα

Αναφέρομαι πάντα σε δυτικές-ανεπτυγμένες χώρες έτσι;
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

22/6/2009, 15:48
δεν ξερω ..τωρα το αναφερεις αυτο για τις αναπτυγμενες χωρες
πριν οταν εγω ελεγα για ταυλανδη που ξερω κρουσματα ειχες πει
οτι δεν συμβαινει αυτο και ειναι στην φαντασια μας
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

22/6/2009, 15:50
skouliki έγραψε:δεν ξερω ..τωρα το αναφερεις αυτο για τις αναπτυγμενες χωρες
πριν οταν εγω ελεγα για ταυλανδη που ξερω κρουσματα ειχες πει
οτι δεν συμβαινει αυτο και ειναι στην φαντασια μας

Δεν απαντούσα σε σένα βρε όταν έλεγα ότι δε συμβαίνει

Απαντούσα γενικότερα ότι ο κόσμος δεν πρέπει να φοβάται για κάτι τέτοιο

Κούφια η ώρα άμα χρειαστούμε οι ίδιοι, τι γίνεται τότε;
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

22/6/2009, 15:51
εμ για αυτο και εγω εκανα την διευκρινηση
οτι θα γινω δωρητης ..και τοε χω πει στους γονεις μου
αλλα δεν το εχω δηλωσει σε νοσοκομειο ...

αμα χρειαστουμε ...ο θεος βοηθος
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

22/6/2009, 15:53
skouliki έγραψε:εμ για αυτο και εγω εκανα την διευκρινηση
οτι θα γινω δωρητης ..και τοε χω πει στους γονεις μου
αλλα δεν το εχω δηλωσει σε νοσοκομειο ...

αμα χρειαστουμε ...ο θεος βοηθος

Ενώ άμα είχε διαδωθεί η ιδέα, τουλάχιστον θα είχε ο κόσμος που ταλαιπωρείται περισσότερες ελπίδες

Ίσως βελτιωθεί και αυτό με τον καιρό
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

19/7/2009, 21:24
Αερογέφυρα ανθρωπιάς για τη δωρεά οργάνων 13χρονης

Ζωτικά όργανα 13χρονης που τραυματίσθηκε σοβαρά από πτώση της σε γκρεμό στο Ανθοχώρι Ιωαννίνων και δεν υπήρχε ελπίδα για την σωτηρία της, έγιναν δωρεά από την οικογένειά της για να μεταμοσχευτούν σε ασθενείς που τα είχαν ανάγκη. Ξημερώματα σήμερα, στήθηκε αερογέφυρα με Αυστρία, Γερμανία και Αθήνα όπου ήδη τα όργανα μεταμοσχεύτηκαν σε ασθενείς που τα περίμεναν με λαχτάρα για να κρατηθούν στη ζωή. Αρχικά έφθασε στο αεροδρόμιο Ιωαννίνων, αεροσκάφος από την Βιέννη με ομάδα γιατρών που παρέλαβε την καρδιά της 13χρονης. Στη συνέχεια έφθασε γερμανικό αεροσκάφος που κατά την προσγείωσή του, έσπασαν τα ελαστικά του και ακινητοποιήθηκε προκειμένου να έλθουν από την Γερμανία τεχνικοί να αποκαταστήσουν την βλάβη.

Από αυτό το ατύχημα δεν τραυματίστηκε κανένας. Αργότερα έφθασε νέο αεροσκάφος και παρέλαβε τα όργανα της 13χρονης. Η αερογέφυρα ολοκληρώθηκε με αεροσκάφος των Ολυμπιακών Αερογραμμών με το οποίο μεταφέρθηκαν στην Αθήνα για μεταμόσχευση οι νεφροί του παιδιού.

Η 13χρονη τραυματίστηκε σοβαρά προχθές, όταν έπεσε σε χαράδρα στο Ανθοχώρι, όπου είχε πάει με τον θείο της για να μαζέψουν τσάι. Μεταφέρθηκε στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ιωαννίνων όπου παρά τις προσπάθειες των γιατρών, δεν υπήρχε η παραμικρή ελπίδα για την σωτηρία της, οπότε η οικογένειά της πήρε την απόφαση να δωρήσουν τα όργανα του παιδιού τους σε ασθενείς που περίμεναν στην λίστα για μεταμοσχεύσεις.

Πηγή: Καθημερινή με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δωρητές Οργάνων Σώματος - Σελίδα 2 Empty Απ: Δωρητές Οργάνων Σώματος

20/7/2009, 01:32
σημαντικη χειρονομια μπραβο τους
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης