Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

+13
ioannis
kitsosmitsos
astrocat
luvian_elf
Γιώργος Τ.
καψοραχη
AtZoN
SkinLikeSand
αντωνης
laplace
peggylou
Biomanos
Eltha
17 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Σύνολο Ψήφων : 23

Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

5/5/2009, 18:07
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Να γίνει διαχωρισμός κράτους – εκκλησίας;

καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:37
laplace έγραψε:
Raven έγραψε:Χμ... Έχω τις αμφιβολίες μου για το δημοψήφισμα, από την άποψη ότι δεν θα ήξερα πόσο αντικειμενικό και "σωστό" θα ήταν...
κ ποιο ειναι το αντικειμενικο κ σωστο?να αποφασισει η καφετζου της μπιλντεμπεργκ κ ο κληρονομος πρωθυπουργος για 11 εκατομμυρια λαου??


αν ο λαος ψηφισε στο μεγαλυτερο ποσοστο την καφετζου και τον κληρονομο για πρωθυπουργο τους εδωσε το ΟΚ να αποφασιζουν για εμας......ΔΥΣΤΗΧΩΣ!
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:38
laplace έγραψε:
Raven έγραψε:Χμ... Έχω τις αμφιβολίες μου για το δημοψήφισμα, από την άποψη ότι δεν θα ήξερα πόσο αντικειμενικό και "σωστό" θα ήταν...
κ ποιο ειναι το αντικειμενικο κ σωστο?να αποφασισει η καφετζου της μπιλντεμπεργκ κ ο κληρονομος πρωθυπουργος για 11 εκατομμυρια λαου??

Θα μπορείς να ξέρεις αντικειμενικά πως δεν θα είναι νοθευμένα τα αποτελέσματα; Ξέρεις τι συμφέροντα θα χάσει η εκκλησία από ένα αρνητικό προς αυτή αποτέλεσμα;

Θα βάλουν λυτούς και δεμένους για να μην βγει το αποτέλεσμα που όλοι ξέρουμε ότι θα βγει... Και ξέρουμε τι δύναμη και τι εξουσία έχει η εκκλησία, έτσι;
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:40
καψοραχη έγραψε:
laplace έγραψε:
Raven έγραψε:Χμ... Έχω τις αμφιβολίες μου για το δημοψήφισμα, από την άποψη ότι δεν θα ήξερα πόσο αντικειμενικό και "σωστό" θα ήταν...
κ ποιο ειναι το αντικειμενικο κ σωστο?να αποφασισει η καφετζου της μπιλντεμπεργκ κ ο κληρονομος πρωθυπουργος για 11 εκατομμυρια λαου??


αν ο λαος ψηφισε στο μεγαλυτερο ποσοστο την καφετζου και τον κληρονομο για πρωθυπουργο τους εδωσε το ΟΚ να αποφασιζουν για εμας......ΔΥΣΤΗΧΩΣ!
ΚΑΝΕΙΣ λαθος
δεν τους ψήφισε για τοσο σημαντικα θεματα..
για αυτα τα θεματα γινεται ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ..

η καφετζου της μπιλντεμπεργκ ειναι εκει επειδη την διορισε η κυβερνηση των ΗΠΑ..δεν ειναι δυνατον το 40% ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΝ να αποφασισουν για το τι θα γινει σε ενα τοσο σημαντικο θεμα..

οταν λοιπον γινουν οι επομενες δημοτικες,να γινει κ δημοψηφισμα..
κ τοτε ΕΛΠΙΖΩ να ψηφισετε αυτα που λεμε εδω..δεν αμφισβητω οτι εσυ θα το εκανες..
αλλα θα ηθελα να δω το ποσοστο..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την laplace στις 13/11/2009, 11:51, 1 φορά
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:40
Raven έγραψε:
laplace έγραψε:
Raven έγραψε:Χμ... Έχω τις αμφιβολίες μου για το δημοψήφισμα, από την άποψη ότι δεν θα ήξερα πόσο αντικειμενικό και "σωστό" θα ήταν...
κ ποιο ειναι το αντικειμενικο κ σωστο?να αποφασισει η καφετζου της μπιλντεμπεργκ κ ο κληρονομος πρωθυπουργος για 11 εκατομμυρια λαου??

Θα μπορείς να ξέρεις αντικειμενικά πως δεν θα είναι νοθευμένα τα αποτελέσματα; Ξέρεις τι συμφέροντα θα χάσει η εκκλησία από ένα αρνητικό προς αυτή αποτέλεσμα;

Θα βάλουν λυτούς και δεμένους για να μην βγει το αποτέλεσμα που όλοι ξέρουμε ότι θα βγει... Και ξέρουμε τι δύναμη και τι εξουσία έχει η εκκλησία, έτσι;
ωραια
ας αποφασισει ο ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ απο τις ΗΠΑ πρωθυπουργος με την καφετζου της μπιλντεμπεργκ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ μας φερουν κ εδωτο βιωτικο επιπεδο των δυτικων χωρων κ τους μισθους τους..
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:46
Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 178738 Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 178738 Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 178738 Βρε ψαρίνο, εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου για το δημοψήφισμα ή το οτιδήποτε. Απλώς σου λέω πως είναι τέτοια τα συμφέροντα, που τελικά δεν πρόκειται να ακουστεί αυτό που ειλικρινά θέλει ο λαός, αλλά αυτό που θα θέλουν να περάσουν οι διάφοροι "υπεύθυνοι".

Διαχωρισμός πρέπει να γίνει και τέλος! Ας γίνει με όποιο τρόπο, λίγο με ενδιαφέρει... Αφού οι περισσότεροι συμφωνούν στο να διαχωριστεί, αδιαμφισβήτητα.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:50
Raven έγραψε:Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 178738 Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 178738 Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 178738 Βρε ψαρίνο, εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου για το δημοψήφισμα ή το οτιδήποτε. Απλώς σου λέω πως είναι τέτοια τα συμφέροντα, που τελικά δεν πρόκειται να ακουστεί αυτό που ειλικρινά θέλει ο λαός, αλλά αυτό που θα θέλουν να περάσουν οι διάφοροι "υπεύθυνοι".

Διαχωρισμός πρέπει να γίνει και τέλος! Ας γίνει με όποιο τρόπο, λίγο με ενδιαφέρει... Αφού οι περισσότεροι συμφωνούν στο να διαχωριστεί, αδιαμφισβήτητα.

raven μου,ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ μπορει να γινει κατι τετοιο
αυτο σημαινει δημοκρατια ..

αλλιως δεν μιλαμε για δημοκρατια αλλα ελεω ονοματος κληρονομους πρωθυπουργους-βασιλεις..

αν ο λαος αποφασιζε οτι θα επρεπε να κρεμουσαμε τα συμβολα του σατανα ΠΑΝΤΟΥ,αυτο θα επρεπε να γινει..αυτο οριζει ενα δημοκρατικο πολιτευμα..
Raven
Raven
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 7866
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 03/04/2009
http://www.raven-in-fairyland.blogspot.com

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:54
Πάντως αν στο δημοψήφισμα έβγαινε πως ο λαός δεν θέλει να γίνει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, εγώ θα πίστευα πως το αποτέλεσμα θα ήταν νοθευμένο! Και δεν θα γινόταν η δουλειά και πάλι...
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:55
μερικες φορες τελικα η πολυ δημοκρατια βλαπτει!!!! Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 74653
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:56
καψοραχη έγραψε:μερικες φορες τελικα η πολυ δημοκρατια βλαπτει!!!! Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 74653
ας αποφασισουμε τι θελουμε...
δημοκρατια ή μερικως δημοκρατικο πολιτευμα?
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 11:59
Raven έγραψε:Πάντως αν στο δημοψήφισμα έβγαινε πως ο λαός δεν θέλει να γίνει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, εγώ θα πίστευα πως το αποτέλεσμα θα ήταν νοθευμένο! Και δεν θα γινόταν η δουλειά και πάλι...
θα γινοταν..
αλλα λεω οτι την αποφαση πρεπει να την παρει ο λαος..
ας ψηφιζαμε λοιπον για διαχωρισμο..σε τοσο σημαντικα ζητηματα,ειναι αναφαίρετο δικαιωμα ΤΟΥ ΛΑΟΥ να αποφασιζει..

δεν εχει σημασια τι γραφει ενα νικ πισω απο ενα pc ή 10 ατομα σε ενα φορουμ..πχ ο ΚΟΚΟΒΙΟΣ29 κ η ΜΠΟΥΖΟΥΚΟΒΙΑ34...
το θεμα ειναι τι κανουμε στην καλπη..κ αυτο το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αποφασισει ο λαος,δεν μπορει να μας το στερησει ΚΑΝΕΝΑΣ..οτι κ να γραφτει σε 10 φορουμς..
ειναι επικινδυνο ακομα κ χαριτολογώντας να λεμε οτι παραχωρούμε στον εκάστοτε κυβερνώντα το δικαιωμα μας να αποφασίσουμε ...

δεν γινεται στο ενα θεμα να θελουμε δημοκρατια κ στο αλλο οχι..
ή δημοκρατια ή απολυταρχικο καθεστώς,δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο..

μακαρι να γινονταν ολα οπως ηθελε ο καθενας..
αλλα ειμαστε ΑΣΗΜΑΝΤΟΙ μπροστα στα 11 εκατομμυρια λαου κ αυτοι πρεπει να αποφασισουν..αλλιως δεν ειμαστε δημοκρατικη χώρα τυπικά αλλα μόνο στα χαρτιά..
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 13:17
εγω και παλι πιστευω οτι οτι και να ψηφιστει απο όποιον
ο διαχωρισμος πρεπει να γινει .
δεν μπορει αλλο η εκκλησια να επεμβαινει λες και ζουμε στον μεσαιωνα

αποψη μου σαφως
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 13:21
skouliki έγραψε:εγω και παλι πιστευω οτι οτι και να ψηφιστει απο όποιον
ο διαχωρισμος πρεπει να γινει .
δεν μπορει αλλο η εκκλησια να επεμβαινει λες και ζουμε στον μεσαιωνα

αποψη μου σαφως
αυτο που λες δεν ειναι σοβαρο ή τουλαχιστον δεν το διατυπωνεις σωστα..δηλαδη θες δικτατορια?
μονο μια χουντα θα επεβαλε κατι..
υπαρχει συνταγμα κ νομοι..

αν εισαι υπέρμαχη της χουντας,οκ να το δεχτω..
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 13:41
οχι δεν θελω δικτατορια
και οχι ασφαλως δεν ειμαι υπερ της χουντας

απλα δεν μου αρεσει η εκκλησια να εχει τοση δυναμη και πλουτο
αυτο λεω ...
αν ρωτας την αποψη μου ..λεω οτι πρεπει να ψηφιστει απο τους πολλους
και οχι απο τους λιγους αν τεθει θεμα διαχωρισμου
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 13:44
skouliki έγραψε:οχι δεν θελω δικτατορια
και οχι ασφαλως δεν ειμαι υπερ της χουντας

απλα δεν μου αρεσει η εκκλησια να εχει τοση δυναμη και πλουτο
αυτο λεω ...
αν ρωτας την αποψη μου ..λεω οτι πρεπει να ψηφιστει απο τους πολλους
και οχι απο τους λιγους αν τεθει θεμα διαχωρισμου
α οκ αλλο αυτο κ συμφωνω..
παντως ολες οι δημοσκοπησεις δινουν τουλαχιστον 61% ΥΠΕΡ του διαχωρισμου..
εγω απλα λεω οτι αυτο πρεπει να γινει με δημοψηφισμα,οπως σε καθε πολιτισμενη χωρα..

αυτο εχουν προτεινει κ ο ΓΑΠ κ Αλαβανος αν θυμαμαι καλα..κ αυτο ειναι το σωστο να γινει..
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 13:50
μα μονο με δημοψηφισμα μπορει να γινει κατι τετοιο
ποιος εχει πει να γινει με στυλ οτι αποφασιζω και διαταζω ?
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 13:52
skouliki έγραψε:μα μονο με δημοψηφισμα μπορει να γινει κατι τετοιο
ποιος εχει πει να γινει με στυλ οτι αποφασιζω και διαταζω ?
ναι,συμφωνουμε Smile
το γραφει κ ο τιτλος εξαλλου..
απλα σε καποια μηνυματα πριν, αναφερθηκε οτι καμια φορα δεν χρειαζεται η πολυ δημοκρατια κ νομιζα οτι το υποστηριζεις κ εσυ αυτο Smile
παρεξηγηση Smile
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 13:59
Η κοινή γνώμη πρέπει πρώτα να ωριμάσει για να μπορέσει να αποφασίσει σωστά και νηφάλια τι θα ψηφίσει σε ενα τέτιο δημοψήφισμα.
Με νωπές τις μνήμες απο τον χείριστο είδος ρασοφόρου που πέρασε απο τη χώρα και με συνεχιστές τους Ζορρό και τους Ανθιμους δεν πρόκειται να υπερτερήσουν τα ΝΑΙ σε ενα τέτοιο δημοψήφισμα αλλα και αν αυτο γίνει σήμερα, δεν θα γίνει αποδεκτό απο τα μεσαιωνικά μυαλά της κοινωνίας μας που όπως εχω ξαναπεί την θεωρώ πάρα πολύ συντηρητική ακόμα και προσκολλημένη σε συμπλέγματα πατριωτικοθρησκευτικοοικογενειακά.

Συμφωνώ με δημοψήφισμα αλλα πρωτα να καταλάβει ο κόσμος, δοαφορετικά τα 5.000.000 θα ψηφίσουν ΟΧΙ.
Πάω στοίχημα.

Ουφ ... πολλά γράφω.
καψοραχη
καψοραχη
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1988
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 21/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 14:00
εγω το ειπα Laplace και φυσικα δεν το εννοω ετσι οπως το εξελαβες! επιμενω ομως (αποψη μου) οτι δεν γινεται για καθε τι που πρεπει να αποφασισει μια εκλεγμενη κυβερνηση να κανει δημοψηφισμα.....τοτε επρεπε να κανουμε για την διακοπη του καπνισματος,για τις καμερες,για τα κερατα μου τα τραγια! δεν μπορει η κυβερνηση (η εκαστοτε ) να περιμενει και να ξεδευει τα λεφτα του κοσμου γι αυτο....τους εκλεξαμε και προχωρανε......
για να ξεκαθαρισω...θα μου αρεσε να ερωτηθουν οι πολλοι και το βρισκω δικαιο....αλλα ειναι ανεφικτο.....αποψη μου παντα!
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 14:03
AtZoN έγραψε:Η κοινή γνώμη πρέπει πρώτα να ωριμάσει για να μπορέσει να αποφασίσει σωστά και νηφάλια τι θα ψηφίσει σε ενα τέτιο δημοψήφισμα.
Με νωπές τις μνήμες απο τον χείριστο είδος ρασοφόρου που πέρασε απο τη χώρα και με συνεχιστές τους Ζορρό και τους Ανθιμους δεν πρόκειται να υπερτερήσουν τα ΝΑΙ σε ενα τέτοιο δημοψήφισμα αλλα και αν αυτο γίνει σήμερα, δεν θα γίνει αποδεκτό απο τα μεσαιωνικά μυαλά της κοινωνίας μας που όπως εχω ξαναπεί την θεωρώ πάρα πολύ συντηρητική ακόμα και προσκολλημένη σε συμπλέγματα πατριωτικοθρησκευτικοοικογενειακά.

Συμφωνώ με δημοψήφισμα αλλα πρωτα να καταλάβει ο κόσμος, δοαφορετικά τα 5.000.000 θα ψηφίσουν ΟΧΙ.
Πάω στοίχημα.

Ουφ ... πολλά γράφω.
τζονακο δεν διαφωνω με οσα γραφεις περι ωριμοτητας αλλα με αυτο που γραφεις καταλαβαινεις πως αμφισβητεις κ τις κομματκες επιλογες ψηφου στις βουλευτικες εκλογες..
εκει είναι ωριμοι?κ εκει ειναι συντηρητικος ο ελληνας καθως επιλεγει τοσα χρονια αναμεσα σε 2-3 οικογενειες..

ή ειναι ωριμος ο λαος για να αποφασίζει για όλα ή για τιποτα..

τα γκαλοπ δινουν 60%(το λιγοτερο) ΥΠΕΡ του διαχωρισμου...οποτε εστω κ οριακα θα γινοταν..

αλλα κ να μην γινοταν,αποφαση του λαου ειναι αυτη κ θα πρεπει να την σεβαστουμε οπως σεβομαστε τις επιλογες του πχ στις εθνικες εκλογες..
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 14:08
καψοραχη έγραψε:εγω το ειπα Laplace και φυσικα δεν το εννοω ετσι οπως το εξελαβες! επιμενω ομως (αποψη μου) οτι δεν γινεται για καθε τι που πρεπει να αποφασισει μια εκλεγμενη κυβερνηση να κανει δημοψηφισμα.....τοτε επρεπε να κανουμε για την διακοπη του καπνισματος,για τις καμερες,για τα κερατα μου τα τραγια! δεν μπορει η κυβερνηση (η εκαστοτε ) να περιμενει και να ξεδευει τα λεφτα του κοσμου γι αυτο....τους εκλεξαμε και προχωρανε......
για να ξεκαθαρισω...θα μου αρεσε να ερωτηθουν οι πολλοι και το βρισκω δικαιο....αλλα ειναι ανεφικτο.....αποψη μου παντα!

οκ καψοραχη μου,τωρα εγινες κατανοητη
παντως δεν ειναι ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ΘΕΜΑ(οπως ενδεχομένως να ειναι αυτο με την απαγορευση του καπνισματος)
ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο θεμα..
και εννοειται πως θα επρεπε να κανουμε κ για οσα λες!
ναι,ειναι ανεφτικτο να γινεται δημοψηφισμα καθε λιγο αλλα αυτο το θεμα ειναι σημαντικο κ απο το 1974 θα επρεπε να ειχε ξεκαθαρισει.. εφόσον δεν εκλεισε το θεμα με το τοτε δημοψηφισμα κ εμεινε ανοιχτό,θα πρεπει να το ολοκληρωσει ο λαος τωρα..

αν σκεφτεις μονο το τι χρημα ΔΙΚΟ ΜΑΣ,παει στα χερια της εκκλησιας,αντιλαμβανεσαι ευκολα το ποσο σημαντικο θεμα ειναι αρα δεν χρειαζεται να κοιταμε τοσο το κοστος οσο τα μεσομακροπροθεσμα οφέλη απο τον ενδεχόμενο διαχωρισμο...

σε οτι αφορα την πολιτεια κ το κρατος αποφασιζει ο λαος..σε καθε σοβαρη χωρα..ετσι επρεπε να ψηφισουμε για το ευρωσυνταγμα..αλλα δεν εγινε δημοψηφισμα..

δεν λεω να γινει ΤΩΡΑ..να γινει πχ μαζι με τις επομενες δημοτικες εκλογες..
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 14:12
Σοβαρέψου ωρε Λαπλάς Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Lol ωρες ωρες αναρωτιέμαι τι απαντήσεις ειναι αυτές που δίνεις.
Διαφωνούμε και εδω φίλε μου.
Πάς παο δω, πας απο κει, πάλι κατα του ΠΑΣΟΚ θες να το πάς.
Ε, οπότε αρνούμαι φιλικά να το συνεχίσω, εδω ειπα μια γνώμη και δεν νομίζω οτι οποιοδήποτε φόρουμ ειναι ικανό να μου δώσει πλατφόρμα σοβαρής επικοινωνίας σε τέτοια θέματα, λόγω της φυσης των φόρουμς.
Οτι εχω να πω, και οταν θέλω, θα το πώ στα μπλογκς μου.
Τέλος και απο αυτο το θεμα, ειπα οτι ειχα να πώ. Πάω σε άλλα.
laplace
laplace
Banned
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9677
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 19/03/2009
http://magicrobot.blogspot.com/

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 14:14
AtZoN έγραψε:Σοβαρέψου ωρε Λαπλάς Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Lol ωρες ωρες αναρωτιέμαι τι απαντήσεις ειναι αυτές που δίνεις.
Διαφωνούμε και εδω φίλε μου.
Πάς παο δω, πας απο κει, πάλι κατα του ΠΑΣΟΚ θες να το πάς.
Ε, οπότε αρνούμαι φιλικά να το συνεχίσω, εδω ειπα μια γνώμη και δεν νομίζω οτι οποιοδήποτε φόρουμ ειναι ικανό να μου δώσει πλατφόρμα σοβαρής επικοινωνίας σε τέτοια θέματα, λόγω της φυσης των φόρουμς.
Οτι εχω να πω, και οταν θέλω, θα το πώ στα μπλογκς μου.
Τέλος και απο αυτο το θεμα, ειπα οτι ειχα να πώ. Πάω σε άλλα.

μα βρε τζονακο δεν γινεται μονα-ζυγα δικα σου..
ή εχεις εμπιστοσυνη στην ψηφο(Αρα κ την ωριμότητα ορθής επιλογής) του ελληνα ή δεν εχεις..
οπως ειναι ικανος να εκλεξει κυβερνηση,ειναι ικανος να αποφασισει κ για αυτο το ζητημα..
ποσο πιο απλα να το γραψω?
αντωνης
αντωνης
Suspended
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 1285
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 21/03/2009
http://antonisg.wordpress.com

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

13/11/2009, 18:18
laplace έγραψε:
ή εχεις εμπιστοσυνη στην ψηφο(Αρα κ την ωριμότητα ορθής επιλογής) του ελληνα ή δεν εχεις..
οπως ειναι ικανος να εκλεξει κυβερνηση,ειναι ικανος να αποφασισει κ για αυτο το ζητημα..

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 15980 Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 15980 Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 15980
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

23/11/2009, 20:39
Η απόφαση της ιταλικής δικαιοσύνης για την αποκαθήλωση των σταυρών από τις σχολικές αίθουσες ίσως αποτελέσει προπομπό για όλη την Ευρώπη Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 15980
Για να το δούμε το θέμα
kitsosmitsos
kitsosmitsos
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 9671
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://kitsosmitsos.blogspot.com

Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας; - Σελίδα 3 Empty Απ: Να γίνει διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας;

1/12/2009, 20:33
«Ναι» στην καταβολή της έκτακτης εισφοράς για την ακίνητη περιουσία είπε η Εκκλησία

Πάλι καλά

Βέβαια προς το παρόν είπανε ότι αυτό ισχύει για το 2009
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης