Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

Δεοντολογία συνεργατών - Σελίδα 2 Empty Δεοντολογία συνεργατών

2/5/2009, 11:19
Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Παιδιά ανοιγω αυτο το θέμα γιατι βλέπω οτι δεν τηρούνται κάποια προσχήματα στον μπλογκόκοσμο και αυτο δεν ειναι καλό.

Οταν φίλε μου εχεις συγγραφείς στο μπλογκ σου, φρόντισε να επικοινωνείς μαζι τους φιλικά κι ωραία. Οταν δεν τους θέλεις πια, ενημέρωσε, ρώτα τι συμβαίνει τι δεν πάει καλά και πες οτι σκέφτεσαι να αποβάλλεις κάποιον για Χ Ψ λόγους σου.
Το ίδιο κι εσυ φιλε μπλόγκερ οταν εισαι συγγραφέας και θες να βγείς, ενημέρωσε πρώτα, πες το να ξέρει ο άλλος οτι θες να σταματήσεις.

Δεν με πειράζει να με αποβάλλεις, δικό σου ειναι οτι θες κάνεις, αλλα ενημερωσε ρε φίλε.
Πάω να ανεβάσω θέμα και βλέπω οτι πλέον δεν εχω δικαίωμα.
Τωρα αν ζητήσω να κατεβάσεις και οσα σου ανέβασα θα το κάνεις ;
Δεν νομίζω ...

Αν ηθελα να φύγω θα στο λεγα, θα το συζητούσαμε σαν άνθρωποι κι έρχεσαι ΡΕ *μπιπ* και με βγάζεις ενω σε κάποια φάση ημουν απο τους λίγους που ανέβαζα θέματα στο γ#$%^*μπλογκ σου.

Αντε στο καλό !
hello2

StrangeLittleGirl
StrangeLittleGirl
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 501-1000 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 896
Φύλλο : Θηλυκό
Ασχολίες : music ka
Εγγραφή : 20/03/2009
http://www.echoe-echoing.blogspot.com

Δεοντολογία συνεργατών - Σελίδα 2 Empty Απ: Δεοντολογία συνεργατών

4/5/2009, 12:49
συμφωνώ στο οτι πρέπει να κρατάμε επαφή με τα μέλη όταν υπάρχει συνεργασία. επικοινωνία πάνω απ'ολα για να πάει καλά ;)
CosmosKGr
CosmosKGr
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 35
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Υπολογιστές, τεχνολογία, μουσική
Εγγραφή : 24/04/2009
http://CosmosKGr.BlogSpot.Com

Δεοντολογία συνεργατών - Σελίδα 2 Empty Απ: Δεοντολογία συνεργατών

5/5/2009, 13:21
Συμφωνώ στο ότι όταν υπάρχει συνεργασία με ξεκάθαρους όρους πάνω σε κάτι, θα πρέπει να σκίζεται κανείς να τηρεί τους όρους.

Κατά συνέπεια, αν έχεις συνεργαστεί με κάποιον άλλο για την συντήρηση ενός blog, είτε εσύ το έχεις ανοίξει είτε ο άλλος, πρώτ' απ' όλα θα πρέπει να έχει γίνει, το δυνατόν καλύτερα ξεκάθαρο μεταξύ σας, το ποιες θα είναι οι υποχρεώσεις σας και ως προς το ίδιο στενά το blog (π.χ. κατηγορίες αναρτήσεων, τρόπος αντιμετώπισης, καταστάσεων, ύφος απεικόνισης, όρια στις συχνότητες αναρτήσεων και πολλά πολλά άλλα) αλλά και ως τον τρόπο της μεταξύ σας συνεννόησης κι επικοινωνίας, τουλάχιστον ως προς το κοινό σας θέμα, το blog σας.
Αν κάτι από αυτά δεν έχει γίνει ξεκάθαρο από την αρχή της κοινής σας ασχολίας, μετά δεν είναι εύκολο να βγει άκρη ως προς το ποιος έκανε ή δεν έκανε κάτι σωστά ή λάθος.
Εντάξει, δεν μιλώ και για "συμφωνητικό νομικά επικυρωμένο", αν και άμα υπάρχουν και οικονομικά οφέλη ή έξοδα, κανονικά επιβάλλεται και αυτό, μιλώ για καλή κουβέντα χωρίς "φόβους και πάθη" από την αρχή!

Όπως καταλαβαίνετε και μόνο από το κουραστικό της απλής ανάγνωσης των παραπάνω, δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση μια σωστή συνεργασία!
Μπορεί αρχικά να φαντάζει "απλή" αλλά σχεδόν ποτέ δεν καταλήγει να είναι πραγματικά!

Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν θα επέλεγα καθόλου εύκολα να συνεργαστώ πάνω σε κάτι τέτοιο.
Άλλοι λόγοι είναι ότι π.χ. δεν έχω κάποιον που να γνωρίζω ότι έχουμε τόσο κοινά ενδιαφέροντα και να έχει και όρεξη και γνώσεις για να ασχοληθεί όσο θα έπρεπε.
Επίσης, η περίπτωση του δικού μου blog βέβαια, έχει πολύ "τον προσωπικό μου χαρακτήρα". Έτσι το ξεκίνησα και κάπως έτσι το συντηρώ και στην πράξη και στο μυαλό μου.
Αν όμως ήμασταν μια καλή παρέα, κανονική παρέα που βλεπόμασταν από κοντά πολύ συχνά, κάτι σα κολλητοί και γουστάραμε φάση, θα ήμουν θετικός για κάτι άλλο, κοινό. Ωστόσο και πάλι θα επέμενα να τα βάλουμε αρκετά ξεκάθαρα κάτω.

Σε αυτή τη περίπτωση, εξαιρετικά καλό θα ήταν, και οι υπόλοιποι της παρέας, να είχαν αρκετά καλή επαφή από πριν με δικά τους blog ώστε να μην ανακαλύπτουν τον τροχό τώρα. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις και τα καλά και τα αγγούρια σε κάτι που πας να ασχοληθείς, αν θες να μη χάσεις απλώς το χρόνο σου. Τον χρόνο μόνο, στην καλύτερη των περιπτώσεων γιατί από "συνεργασίες" έχουν χαλάσει φιλίες χρόνων και αυτό δεν θα το ήθελα προς χάριν του όποιου blog!
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

Δεοντολογία συνεργατών - Σελίδα 2 Empty Απ: Δεοντολογία συνεργατών

28/9/2009, 14:07
Οταν οι συνεργάτες ειναι πάνω απο δύο άτομα, η συνεργασία γίνεται πιο πολυεπίπεδη καθως ο καθένας εχει να βάλει την προσωπική του πινελιά στο όλο έργο.
Σε αυτην την περίπτωση οι κανόνες δεοντολογίας και οι κανόνες συνεργασίας, η θεματολογία, το ύφος και άλλα, ειναι ευθύνη των αρχικών ιδρυτών και αυτοι πρέπει να δώσουν τα πλαίσια μεσα στα οποία θα κινηθούν και οι υπόλοιποι.
Αν ενα ομαδικό μπλογκ δεν εμφανίζει ομαλότητα και ομοιγένεια, δείχνει άσχημο προς τα έξω.

Προσπαθώ όποτε συμμετέχω σε ομαδικό μπλογκ να ακολουθώ τον ρυθμό και την κατεύθυνση των υπολοίπων χωρίς να αυτολογοκρίνομαι, αλλα να προσαρμόζομαι ανάλογα.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Δεοντολογία συνεργατών - Σελίδα 2 Empty Απ: Δεοντολογία συνεργατών

29/9/2009, 23:36
ο γραπτος λόγος σε αυτες τις περιπτωσεις καλο ειναι να μην ειναι ασαφης και αφηνει υπονοουμενα
αλλα να λεει ξεκαθαρα αυτο που θελει να πει ..αλλιως οι παρεξηγησεις ειναι αναποφευκτες

δυσκολο παντως να εισαι συνεργατης με καποιον που δεν ξερεις καθολου
το θεωρω πολυ παρακινδυνευμενο

δεν θα μιλησω για δικες μου συνεργασιες ...αυτο ειναι προσωπικο
μιλαω γενικα ομως οτι οι καλοι λογαριασμοι κανουν και τους καλους φιλους

δεν εχει αδικο ο τζον σε αυτα που λεει πιο πανω απλως αλλο η θεωρια και τελικα αλλο η πραξη

βεβαια υπαρχουν και αψογες συνεργασιες που μπραβο τους για το τοσο καλο αποτελεσμα
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης