Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
vensires
vensires
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 38
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Προγραμματισμός, Σύνθεση Μουσικής, Ποίηση,
Εγγραφή : 25/03/2009
https://ena-paidi-enas-anthropos.blogspot.com

BestMailBlog Empty BestMailBlog

25/3/2009, 14:45
Όλοι μας λίγο-πολύ έχουμε άτομα που μας στέλνουν e-mail με αστείες εικόνες, αστεία κείμενα, μικρές διδακτικές ιστορίες, power point κτλ. Στηριζόμενοι σε αυτό, μαζευτήκαμε διάφορα άτομα(θέλουμε και άλλα!) που ό,τι καλό μας έρχεται με e-mail, το κάνουμε ανάρτηση στο blog. Όποιος ενδιαφέρεται για αναγνώστης ή συντάκτης δεν έχει παρά να πάρει μια γεύση από το blog μας σε αυτή τη διεύθυνση: http://bestmailblog.blogspot.com/!
thanks
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

25/3/2009, 14:51
μπραβο ρε παιδια
χιουμορ cheers cheers

φαν και εγω ερχομαι να σας ΔΩ

χαρηκα ok ok
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

26/3/2009, 00:43
Ωραία, και οχι μόνο χιούμορ.

Αυτο το κείμενο ΕΙΜΑΙ ΚΟΡΟΪΔΟ ειναι φοβερό.
Ωραιο το μπλογκ ...


Εχω μία απορία όμως, εντελώς φιλικά...
Οταν ο πρώτος συγγραφέας ενός κειμένου που σας ήρθε με μέηλ, απαιτήσει να κατέβει το κείμενό του επειδή αναδημοσιεύτηκε χωρίς την έγκρισή του, τότε πώς το αντιμετωπίζετε αυτό ;
Question
Ρωτάω επειδη όπως δηλώνεις η πηγή των αναρτήσεων του μπλογκ σας ειναι τα εισερχόμενα e-mails.
Ομως το e-mail δεν ειναι εκείνος που έγραψε το κείμενο.
vensires
vensires
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 38
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Προγραμματισμός, Σύνθεση Μουσικής, Ποίηση,
Εγγραφή : 25/03/2009
https://ena-paidi-enas-anthropos.blogspot.com

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

26/3/2009, 01:38
Το θεωρώ λογικό να το σκεφτούμε πιο σοβαρά αυτό, όταν κάτι τέτοιο προκύψει.
Όπως το σκέφτομαι τώρα πάντως, εφόσον διαπιστωθεί πως πράγματι το κείμενο υπόκειται σε δικαιώματα, πρώτα θα ζητηθεί η άδεια του συγγραφέα, κι αν δεν επιτραπεί, το κείμενο θα διαγραφεί ή έστω θα μειωθεί με παραπομπή στο αρχικό κείμενο(αν φυσικά κάτι τέτοιο επιτρέπεται από τα δικαιώματα που έχει ορίσει ο συγγραφέας).
Και όταν μιλάω για δικαιώματα εννοώ δικαιώματα κλίμακας από Creative Commons μέχρι και το πιο απλό ask2use.
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

26/3/2009, 02:24
αγορι
ευχαριστω καλε please
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

26/3/2009, 09:38
vensires έγραψε:Το θεωρώ λογικό να το σκεφτούμε πιο σοβαρά αυτό, όταν κάτι τέτοιο προκύψει.
Όπως το σκέφτομαι τώρα πάντως, εφόσον διαπιστωθεί πως πράγματι το κείμενο υπόκειται σε δικαιώματα, πρώτα θα ζητηθεί η άδεια του συγγραφέα, κι αν δεν επιτραπεί, το κείμενο θα διαγραφεί ή έστω θα μειωθεί με παραπομπή στο αρχικό κείμενο(αν φυσικά κάτι τέτοιο επιτρέπεται από τα δικαιώματα που έχει ορίσει ο συγγραφέας).
Και όταν μιλάω για δικαιώματα εννοώ δικαιώματα κλίμακας από Creative Commons μέχρι και το πιο απλό ask2use.

Δηλαδή εγω που εχω μια απλή δήλωση σε μπαννεράκι και λέω "Μην κλέβετε ..." καλύπτομαι απο την αναδημοσίευση χωρίς αναφορά πηγής τουλάχιστον ;
Εαν δω δικό μου κείμενο ή και εικονες και σας πω οτι αυτο ειναι δικό μου και σε παρακαλώ να αναφέρεις την πηγή με λίνκ σε μενα, θα το κάνετε ;

Οπως ξέρουμε η κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων ανάμεσα σε μπλόγκερς ειναι ενα άτυπο συμβόλαιο τιμής μεταξύ μας.

Και κάτι ακόμα, εκτός απο τα μέηλς που λαμβάνετε και αναδημοσιεύετε, υπάρχει και πρωτότυπο υλικό στο μπλόγκ σας ;
vensires
vensires
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 38
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Προγραμματισμός, Σύνθεση Μουσικής, Ποίηση,
Εγγραφή : 25/03/2009
https://ena-paidi-enas-anthropos.blogspot.com

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

26/3/2009, 10:20
Ακόμη κι αν δεν υπάρχει bannerάκι, αν ο ιδιοκτήτης ενός κειμένου βρει κείμενό του δημοσιευμένο και ζητήσει αναφορά πηγής ή να κατέβει το κείμενο, θα γίνει. Βέβαια, θα πρέπει κάπως να διαπιστωθεί ότι το κείμενο είναι δικό του. Πχ. μέσω του blog του ιδιοκτήτη σε ανάρτηση προηγούμενης ημερομηνίας, υπόδειξη σελίδας περιοδικού ή βιβλίου.
Στην περίπτωση λοιπόν που εσύ έχεις bannerάκι(ή τέλος πάντων, δείχνεις με κάποιον τρόπο ότι δε θες να αντιγράφουν κείμενά σου), αν διαπιστωθεί πως κάτι είναι δικό σου, τότε είναι στην προσωπική σου ευχέρεια να μας δώσεις την άδεια
1)να το κρατήσουμε ως έχει
2)να δηλώσουμε ως πηγή εσένα
3)να περιορίσουμε το κείμενο με παραπομπή σε εσένα ή
4)να το διαγράψουμε
Φυσικά σε περίπτωση που διαπιστωθεί από εμάς πρώτα ότι το κείμενο είναι δικό σου, θα προηγηθεί mail από εμάς, ώστε να μην εκμεταλλευόμαστε την όποια άγνοια του δημιουργού ότι το κείμενο αντεγράφη όποτε "όλα καλά, όσο δε μας είδε".
Προς τι, όμως, η τόση ενασχόληση με το θέμα; Είπες "εντελώς φιλικά" και σε πιστεύω αλλά με κάνεις να σκέφτομαι "Μήπως τον 'κλέψαμε' και δεν το πήραμε χαμπάρι;".

Όσο για το αν υπάρχει πρωτότυπο υλικό, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι. Όμως κάποια κείμενα πριν γίνουν e-mail, προφανώς και θα ήταν απλώς κείμενα κάποιου ανθρώπου ή κάτι που έγινε και αναρτήθηκε σε τοπική εφημερίδα(πχ. το κείμενο με τον Shay). Με αυτή τη λογική λοιπόν, θα μπορούσε ο καθένας να γράψει ένα κείμενο και να το δημοσιεύσει. Αυτό όμως σημαίνει, επίσης, πως δε θα είναι κείμενο που περιλαμβάνει πολιτική/αθλητική γνώμη ή γενικότερα κάτι το οποίο δεν θα αποστελλόταν ως massive e-mail και προφανώς όχι spam(εκτός αν τα κοροϊδεύει με αστείο τρόπο).

Άλλη ερώτηση! Άλλη ερώτηση! Τώρα που είμαι ζεστός!
morning
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

26/3/2009, 11:01
Εντάξει με κάλυψες με τις απαντήσεις σου.

Με το θεμα εχω ασχοληθεί στο παρελθόν οταν αναδημοσιεύθηκε αξαιρετικό κείμενο φίλου μου αλλα και ενα δικό μου αργότερα χωρίς αναφορά πηγής και ο τύπος που το αναδημοσίευσε θεώρησε οτι επειδη του το έστειλαν με μέηλ δεν εχει υποχρέωση να αναφέρει οτι άλλος το γραψε και το οικειοποιήθηκε κανονικά σαν να τα ειχε γράψει ο ίδιος.

Οταν λοιπόν κάποιος ειναι ανίκανος η δεν θελει να γράψει κατι δικό του και επιπλέον οικειοποιείται άλλων κόπο με το "ετσι θέλω" τότε ειναι απλα ανήθικος και ανάξιος, κουτοπόνηρος και τεμπέλης.

Ομολογώ πάντως οτι υπάρχουν ευφυέστατοι άνθρωποι που δημιουργούν πράγματα πανέμορφα που δεν θα γνωρίζαμε αν δεν μας τα έστελναν με μέηλ.
Το μέηλ ειναι προσωπικός τρόπος επικοινωνίας.
Η δημοσίευση πρέπει να φέρει υπογραφή και αυτο επειδή ετσι ειναι πιο σωστό και πιο ηθικό.

Αυτά.
Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες, δεν ειχα τέτοιο σκοπό.

Γνωρίζω και μπλόγκερ που σταμάτησε να γράφει επειδη ακριβώς την έκλεβαν συνέχεια.
Κρίμα δεν ειναι ;
vensires
vensires
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 38
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Προγραμματισμός, Σύνθεση Μουσικής, Ποίηση,
Εγγραφή : 25/03/2009
https://ena-paidi-enas-anthropos.blogspot.com

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

26/3/2009, 12:55
Δεν παρεξηγήθηκα. Καλά έκανες. Δε λένε "Αν καείς, φυσάς και το γιαούρτι";
Κι εγώ είχα δει μία κοπέλα που έγραφε σε ένα blog και την είχαν κλέψει 5 φορές από ένα κυπριακό περιοδικό. Τέλος πάντων, αυτό είναι συζήτηση άλλου θέματος. hello
Γιώργος Τ.
Γιώργος Τ.
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 100-500 σχόλια )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 411
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009
http://gtconfessionsofmymind.blogspot.com/

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

27/3/2009, 14:03
Το κείμενο πάντως του "Είμαι κορόιδο" το έχω δει στους "Άνεργους δημοσιογράφους"..
http://anergoidimosiografoi.blogspot.com/2009/03/blog-post_1359.html

Δεν ξέρω αν το έγραψαν αυτοί, αλλά εκεί το έχω διαβάσει..
vensires
vensires
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 38
Φύλλο : Άντρας
Ασχολίες : Προγραμματισμός, Σύνθεση Μουσικής, Ποίηση,
Εγγραφή : 25/03/2009
https://ena-paidi-enas-anthropos.blogspot.com

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

27/3/2009, 15:30
Ευχαριστώ για την παρατήρηση Γιώργο! ok
Τους έστειλα μόλις mail για τη διαλεύκανση του θέματος και για την άδειά τους σε περίπτωση που είναι δικό τους.

Edit: Απάντησαν. Με e-mail το έλαβαν κι αυτοί.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vensires στις 27/3/2009, 15:36, 1 φορά
AtZoN
AtZoN
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 1001-5000 σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 50 νέα θέματα )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 3067
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 17/03/2009

BestMailBlog Empty Απ: BestMailBlog

27/3/2009, 15:34
vensires έγραψε:...Κι εγώ είχα δει μία κοπέλα που έγραφε σε ένα blog και την είχαν κλέψει 5 φορές από ένα κυπριακό περιοδικό. Τέλος πάντων, αυτό είναι συζήτηση άλλου θέματος. hello

Ναι, θα ανοίξουμε θέμα σχετικά με την λογοκλοπή και τα λοιπά.

Κύπριοι ηταν και ενα ζευγάρι που ειχε ανοίξει ενα φόρουμ, μεσα στο οποίο διάφοροι έγραφαν διάφορα.
Εν αγνοία τους, η γκόμενα του αφεντικού του φόρουμ έκλεβε τα κείμενα επιλεγμένων ατόμων και με αυτά εξέδωσαν βιβλίο.
Αφου φρόντισαν να αποβάλλουν τα θύματα της κλοπής απο το φόρουμ, διαφήμισαν το βιβλίο τους μεσα απο αυτό !

Στην συνέχεια νομίζω οτι έκλεισαν και το φόρουμ κι εξαφανίστηκαν, δεν ειμαι σίγουρος γι αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης