Keep on Blogging
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
filologos10
filologos10
Member
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Μηνύματα : 31
Φύλλο : Άντρας
Εγγραφή : 09/06/2010
http://filologos10.wordpress.com/

Λύθηκε Αλλαγή template και γραμμματοσειράς

27/1/2011, 23:14
Καλησπέρα παιδιά. Έχω στο ιστολόγιό μου το θέμα twenty ten  και θέλω να το αλλάξω με κάποιο άλλο με 3 στήλες. Ή το 3 Digg Column ή το Pilcrow. Αλλά δεν μου αρέσουν οι γραμματοσειρές τους. Έχω αγοράσει το CSS editor για να μπορώ να κάνω τέτοιες αλλαγές αλλά έχω πελαγώσει δεν καταλαβαίνω τίποτα και βρίσκω κάποια βοήθεια στις σελίδες της wordpress. Απλά θέλω να αλλάξω τις γραμματοσειρές και αν είναι δυνατόν να πλατύνω λίγο το κεντρική στήλη που γίνονται οι αναρτήσεις. Έχει ιδέα κανείς όμως πώς;
Eltha
Eltha
Moderator
Βραβείο Εγγραφής
Βραβείο Εγγραφής για πάνω απο 3 χρόνια
Βραβείο Μηνυμάτων
Βραβείο Μηνυμάτων ( 5001 + σχόλια )
Βραβείο Θεμάτων
Βραβείο Θεμάτων ( 100 νέα θέματα )
Βραβείο Ψηφοφορίας
Βραβείο Ψηφοφορίας ( άνοιξε μια νέα ψηφοφορία )
Βραβείο Παιχνιδιών
Βραβείο Παιχνιδιών ( άνοιξε ενα νέο θέμα - παιχνίδι )
Βραβείο Συμμετοχής
Βραβείο Συμμετοχής ( σε 100 θέματα )
Μηνύματα : 24383
Φύλλο : Θηλυκό
Εγγραφή : 16/03/2009

Λύθηκε Αλλαγή template και γραμμματοσειράς

28/1/2011, 00:35
πρεπει αρχικα να παρεις μια αποφαση και να διαλεξεις ενα απο ολα τα προτυπα

το καθε template εχει και τις δικες του ιδιαιτεροτητες ( δεν τα ξερω ολα απεξω) αλλα ξερω οτι μερικα προτυπα αμα τους πειραξεις το πλατος χαλαει την γενικη σου εικονα στην οθονη αναμεσα σε χρηστες δηλαδη υπαρχει περιπτωση μερικοι να βλεπουν οκ το blog σου ε νω αλλοι οχι

δεν ξερω αν σε ολα τα προτυπα ισχυει η ιδια διαδικασια ή οχι κτλ

αλλα για αλλαγη γραμματοσειρας δοκιμασε να πας
wordpress>wp-includes>js>tinymce.
θα δεις ενα αρχειο CSS fileπου λεγεται wordpress.css εκει βαλε την γραμματοσειρα που θες

αν δεν δεις αλλαγη καθαρισε και τα cache καποιες φορες παιζει και αυτο ρολο

τωρα για το πλατος της κεντρικης σου στηλης κτλ να ξερεις γενικα οτι σε αλλα προτυπα μπορεις να "πειραξεις" πραγματα και σε αλλα οχι εξαρταται τι θες ..και βασικα ολα γινονται απο την στιγμη που εχεις το access να παιξεις με τον κωδικο

οποτε ψαξε στον κωδικα το σημειο οπου αναφερεται το πλατος της κεντρικης στηλης και ρυθμισε το παραλληλα ομως με το πλατος των πλαινων στηλων ωστε να μην σου αλλοιωθει το αποτελεσμa και δες το προτυπο να μην ειναι fixed width ( θα πρεπει να εχεις καποιες γνωσεις Editing CSS βασικές ομως )
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης